Доки німці скаржаться, американці застосовують біологічну зброю
Група німецьких експертів провідних дослідницьких центрів HSFK, IFSH і INEF, що займаються питаннями міжнародної політики й безпеки, представила щорічну доповідь “Експертиза миру – 2010”, в якій зроблено висновок, що афганська політика Німеччини повністю провалилася. “Підсумки майже дев’яти років війни в Афганістані є катастрофічними”, – йдеться в документі.
Після падіння режиму “Талібану” Заходу, і Німеччині зокрема, так і не вдалося створити в Афганістані (за винятком великих міст) ефективну державну структуру. Сучасна афганська держава вкрай слабка, уряд і місцеві адміністрації корумповані, а суспільство в значній мірі фрагментоване та роз’єднане. Однією з умов стабілізації ситуації в Афганістані автори доповіді назвали початок переговорів з талібами. Крім того, на їхню думку, необхідно враховувати традиційні особливості устрою афганського суспільства й прийняти як належне, що в процесі мирного врегулювання доведеться поступитися низкою важливих для Заходу демократичних стандартів. Експерти закликали сконцентруватися на зміцненні властиво афганських інститутів влади й силових структур, замість того, щоб розширювати бойові дії проти талібів. Збройна боротьба з повстанцями й захист мирного населення, на думку експертів, несумісні у принципі. Автори доповіді радять німецькому уряду брати приклад з Нідерландів і Канади, які мають намір повністю припинити свою участь у бойових операціях, щоправда, не виводячи при цьому своїх контингентів з країни.
Варто зазначити, що така позиція авторів дослідження повністю протилежна планам уряду Німеччини, який у 2010 році не тільки збільшив чисельність афганського контингенту бундесверу на 850 вояків, але також має намір підсилити його озброєння для ефективнішої боротьби з повстанцями. Так, найближчим часом в Афганістан будуть спрямовані самохідні артилерійські установки PzH 2000, що здатні вражати цілі на значних відстанях, і додаткову кількість бронемашин. А в червні 2010 року бундесвер в Афганістані одержить понад 50 американських бойових гелікоптерів.
Тим часом, доки німці бідкаються з приводу афганських невдач, шпальти західних мас-медіа переповнені повідомленнями про таємничий грибок, що вразив плантації опійного маку в Афганістані. Селяни провінції Гельменд, опитані працівниками пуштуномовної служби радіо BBC, переконані, що їхні поля спеціально труять секретні агенти США. Коли повідомлення про грибок з’явилися вперше, надійне джерело звернуло увагу британського часопису “The Guardian” на “Sunshine Project” – міжнародну неурядову організацію, що нині призупинила свою діяльність. Ще 2000 року “Sunshine Project” опублікувала повідомлення про “небезпечні експерименти із грибками в США”, у якому говорилося про ймовірність завдання навмисної шкоди біорізноманіттю в регіонах, де вирощують наркотики. У доповіді говорилося: “Штами грибка pleospora papaveracea здатні заражати й убивати не тільки коку, мак і коноплю, але й інші рослини в екологічно уразливих регіонах Азії та Нового Світу”. За даними “Sunshine Project”, у США вже виведені генетично модифіковані штами грибка, які можна класифікувати як біологічну зброю.
Зі свого боку, BBC-Panorama стверджує, що слід таємничого афганського грибка тягнеться до сусіднього Узбекистану. Тут ще в радянський час діяла таємна лабораторія, де власне й був відкритий грибок pleospora papaveracea, що нищить опійний мак. Після розпаду СРСР лабораторія була закинута, але потім несподівано знову почала працювати – за фінансової підтримки урядів США та Британії.
Тим часом експерти кажуть, що втрата опійних урожаїв – єдиного засобу існування для афганських селян – ще більше підштовхне їх у бік талібів. Тож загони повстанців завжди матимуть достатньо добровольців для боротьби з миротворчим контингентом та прозахідним урядом Гаміда Карзая.
Соломія Коштура