Львівські перевізники офіційно заявляють, що планують збільшити плату за проїзд у маршрутках до 3 грн, але деякі з них і досі не збагнули, що перевозять пасажирів, а не худобу
Наскільки обґрунтовані вимоги перевізників, судити не нам. Це зроблять економісти. Ми лише хочемо нагадати, що перед кожним підвищенням вартості проїзду (їх було вже кілька), вони обіцяють поліпшити і якість перевезення. А що маємо?
Власників цікавлять лише гроші, а не комфорт
Львівські перевізники офіційно заявляють, що планують збільшити плату за проїзд у маршрутках до 3 грн, але деякі з них і досі не збагнули, що перевозять пасажирів, а не худобу
Наскільки обґрунтовані вимоги перевізників, судити не нам. Це зроблять економісти. Ми лише хочемо нагадати, що перед кожним підвищенням вартості проїзду (їх було вже кілька), вони обіцяють поліпшити і якість перевезення. А що маємо?
Власників цікавлять лише гроші, а не комфорт
Прикро, але це факт. Щодня до управління транспорту Львівської міської ради надходить 1-2 скарги від пасажирів на якість перевезення. Надходять скарги і до управління у справах захисту прав споживачів, управління транспорту ЛОДА, Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області. За рік - понад дві сотні. Але врахуйте, що скаржаться далеко не всі ображені. Більшість з них висловлює обурення водіям або нишком ковтає таблетки валеріани, щоб заспокоїтися. На що найбільше нарікають?
Технічний стан маршруток. Якщо у Львові на міських маршрутах за останні роки автомобільний парк суттєво оновився, то цього аж ніяк не можна сказати про приміський транспорт. Там далі на маршрути виїжджають старі грати, перероблені з вантажних під пасажирські. В морозні дні такі маршрутки охрестили домовинами - у салоні немає підігріву, тож пасажир просто примерзає до крісла і куди їде - невідомо, бо вікна замерзли. Влітку їх називають душогубками, бо жодне вікно не відчиняється, крісла розставлені так, що дорослій людині просто ніде поставити ноги, а пасажири, яким доводиться стояти, просто зігнуті в дугу - випростатися не можна. Такі машини виїжджають на маршрути Львів - Зимна Вода (маршрутка №156), Львів - Суховоля (№ 183), Львів - Оброшине (№187). Іншими словами, у села, що розташовані навколо Львова.
Графік руху. Тут порядку як не було, так, мабуть, скоро і не буде. Якщо в години пік водії виїжджають ще більш-менш вчасно, бо є можливість заробити, то пізніше на транспорт у Львові можна чекати по півгодини, а то й довше, скажімо, маршрутку № 90, а на приміські маршрутки - по годині-дві. Для прикладу, як пасажир хоче виїхати із села Зимна Вода до Львова після 12.00, то до 16.00 він у місто може і не потрапити. Пасажири скаржилися, що влітку водії в ці години взагалі з'їжджали з затверджених маршрутів і виїжджали на ті, де більше людей. І їм начхати на те, що люди розраховують на маршрутку, що спізнюються на роботу, важливі зустрічі тощо. У січні 2010 року, як повідомив Сергій Береза, головний спеціаліст відділу державного контролю Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області, проведено дев'ять рейдів: перевірено майже 300 автобусів, складено 50 актів про порушення, зокрема, порушення схеми руху маршруту, розкладу, незадовільний технічний стан, невідповідність санітарно-гігієнічним вимогам. Торік у 83 перевізників було анульовано ліцензії через низку порушень.
Комфорт. Про норми, згідно з якими в маршрутках має бути стільки-то місць для сидіння і стільки-то для стояння, залежно від габаритів транспорту, можна і не згадувати. Їх жоден водій як у міському, так і на приміському транспорті не дотримується. Пасажирів набивають, як оселедців у банку, й доволі часто доводиться виходити з маршрутки то без ґудзика, то без гаманця, бо у переповненому транспорті злодії почуваються як риба у воді.
Ще однин нюанс. Якщо у години пік на кінцевих зупинках пасажири мають можливість сісти в маршрутку, то цього аж ніяк не скажеш про тих, хто хоче підсісти по дорозі. Транспорт переповнений. Аби розв'язати проблему, треба збільшити кількість машин. Але це невигідно перевізникові, бо це зайві витрати, а він думає лише про доходи, а не про зручність для людей.
Безпечність. Як повідомила Світлана Добровольська, керівник прес-служби управління ДАІ у Львівській області, під час операції "Зима-2009" перевірили 3,5 тис. автобусів, технічні несправності виявлено у 702 транспортних засобах. Зокрема, несправність гальмівної системи (!!!), заблоковані аварійні виходи, переобладнання на газове паливо, понад 200 порушень правил дорожнього руху. Торік сталося 66 ДТП, у яких вісім людей загинуло, 89 - травмовано. Причина - людський фактор, порушення правил дорожнього руху.
Кожен із нас, мабуть, був свідком, як водії то рушають з місця, не дочекавшись, поки пасажири зайдуть, то на ходу зачиняють двері, притиснувши людям то ногу, то руку, або відчиняють їх, не дочекавшись зупинки. У Львові були й випадки, коли з вини водіїв пасажири випадали з маршруток й калічилися.
Ввічливість. Більшість водіїв, мабуть, і не знає, що це таке. І найбільше від них дістається літнім людям, які мають право на пільговий проїзд. Нам не раз самим доводилося ставати на їхній захист, бо хамство водіїв переходило всі межі. Якщо вони бачать на зупинці стареньких, то можуть проїхати мимо напівпорожні, навіть не зупинившись.
Хтось із вас хоч раз чув, щоб водій попросив вибачення у пасажира за незручність, заподіяння травми (коли дверима притиснув ногу)? Складається враження, що вони нас не обслуговують, а роблять нам подачку.
Хамство терпіти не можна
Як з тим усім боротися? Скажемо відразу, це складно, але на хамство, зневаження прав пасажира не можна закривати очі, бо інакше не лише водії, а й ми перестанемо себе поважати. Треба скаржитися, але письмово, бо на усні нарікання не звертають уваги. І в заяві обов'язково вказати номер маршруту, час і дату, порушення і принести чи надіслати на адресу: м. Львів, вул. Окружна, 57а, якщо порушили ваші права на приміських чи міжміських маршрутах. Якщо це сталося у Львові, то скарги надсилати в управління транспорту або повідомити за телефоном 261-55- 66.
Із пасажирами, які мають право на пільговий проїзд, а їм у цьому відмовляють, на вказаний маршрут виїде інспектор. Якщо водій у присутності працівника інспекції безпідставно відмовить у пільговому перевезенні, то підприємство оштрафують на 170 грн. Торік за скаргами пасажирів було складено 35 таких актів. У 2010-му вже накладено дві фінансові санкції.
"Якщо на одного водія надходить кілька скарг, то його можуть звільнити з роботи, - розповів Іван Радь, начальник відділу управління транспорту Львівської міської ради. - Торік така доля спіткала вісім водіїв. Якщо пасажир вимагатиме, щоб неввічливий водій перепросив за свою поведінку, то він змушений буде це зробити".
Суб'єктивний погляд
Роман Лобода, президент асоціації "Львівський пасажирський транспорт":
- Культура перевезення пасажирів залежить від кількох складових. Транспорт у нас вже замінено на новий
на 80 - 90%, й навіть на тих маршрутах, де неможливо їздити через погані дороги. Але головна проблема - це дороги. Кошти треба скеровувати на ремонт доріг і робити це якісно. Щоб оновити весь склад транспорту, потрібно або підвищувати вартість проїзду, або влада повинна знаходити гроші, щоб компенсувати перевезення пільговиків. Щомісяця, щоб компенсувати збитки на утримання одного автобуса, треба 50 - 100 тис. грн. Є також кадрові проблеми. Але в нас таке суспільство, яке може жити в неприбраних під'їздах, ходити брудними вулицями...
Олександр Атаманюк, керівник Львівського центру юридичного захисту населення:
- Якщо під час поїздки у громадському транспорті людина зазнала якихось травм, наприклад, водій, зачиняючи двері, притиснув їй ногу, спершу треба задокументувати цей факт. Зафіксувати номер маршрутки, час, дату проїзду, взяти контакти у свідків, які погодяться підтвердити цей факт. Тоді звернутися у медичний заклад. У медичній картці лікар обов'язково повинен зазначити, що пошкодження сталося внаслідок поїздки у маршрутці, вказавши дату та час. І зафіксувати, яке саме ушкодження заподіяно. Якщо після травми пасажирові довелося лікуватися, купувати ліки, він обов'язково повинен зберігати чеки з аптек. А тоді звернутися з цивільним позовом до суду на перевізника. Був випадок, що колега-адвокат у маршрутці травмував хребет. Він через суд добився компенсації.