22 січня Президент України Віктор Ющенко присвоїв звання Героя України з удостоєнням ордена Держави Степанові Бандері - Провідникові Організації українських націоналістів. Про підписання відповідного указу Президент повідомив, виступаючи із промовою з нагоди Дня соборності в Національній опері України. В Указі Президента йдеться, що звання Героя України Степанові Бандері посмертно присвоєно "за незламність духу у відстоюванні національної ідеї, виявлені героїзм і самопожертву у боротьбі за незалежну Українську державу".
Нагороду з рук Президента отримав Степан Бандера, онук Провідника ОУН.
Віктор Ющенко наголосив, що цієї події, безумовно, "багато років чекали мільйони українських патріотів".
Нагадаємо, українські національнопатріотичні сили неодноразово просили присвоїти Степанові Бандері звання Героя України. А в останні місяці з цього приводу в Україні розгорнулася активна кампанія, зокрема, акції відбулися у Тернополі, ІваноФранківську, Львові. У грудні 2009 року на зустрічі із мешканцями Вінниці глава держави заявив, що не бачить проблеми в офіційному визнанні Бандери Героєм.
Суб'єктивний погляд |
Володимир В'ятрович,
кандидат історичних наук, дослідник історії УПА, директор Галузевого державного архіву СБУ:
- Це, безумовно, правильний і логічний крок політики Президента Ющенка. Я не знаю, чому він так довго не робив його, проте важливим є факт, що нарешті Бандеру офіційно визнано Героєм України. Це дуже багато важить для повернення української історичної правди та для визнання справжніх героїв нашої держави.
Іван Гель,
активний учасник національновизвольного руху, один із засновників Української Гельсінської спілки, засуджений на 10 років радянських таборів особливо суворого режиму та 5 років заслання. 1990 - 1994 рр. - перший заступник голови Львівської обласної ради, очолював обласну комісію відновлення прав реабілітованих:
- Визнання Президентом України в надзвичайно складних політичних умовах є дуже мужнім кроком. Це визнання героїчності не лише самого Бандери, але й усього українського національновизвольного руху та людей, які боролися у цьому русі. Ми не вважаємо потрібним, щоб учасникам визвольного руху чимось платили, але для нас це моральна сатисфакція і велика історична подія. І кожен ветеран УПА, зв'язкова, партизан, ті, хто за участь у визвольному русі відбули роки таборів, бачать у цьому указі і своє визнання. Навряд чи для ветеранів УПА з цього указу будуть якісь практичні наслідки, адже Ющенко йде, а Тимошенко чи Янукович не будуть перейматися цими людьми. Але, не соромлячись, скажу, що коли я почув, як Ющенко зачитував цей указ, мені скотилася сльоза...