Друга Чечня

Москва далі втрачає контроль над Дагестаном

Москва далі втрачає контроль над Дагестаном

Доки Росія, за старою слов'янською звичкою, п'є і гуляє, відзначаючи Новий рік та всі супутні свята, на Північному Кавказі лунають вибухи і ллється кров. Щойно вчора хтось висадив у повітря газопровід Моздок - Газімагомед, у результаті чого посеред холодної зими без газу і, відповідно, тепла залишилися міста Дагестанські Вогні й Дербент, а також сільські населені пункти в чотирьох районах Дагестану.

Це далеко не перший інцидент на Північному Кавказі в новому 2010 році, причому всі вони трапилися аж ніяк не в Чечні, а в сусідньому Дагестані. Нагадаємо, що 6 січня смертникшагід влаштував теракт біля бази батальйону дорожньопатрульної міліції просто в дагестанській столиці Махачкалі. Загинули шестеро: п'ятеро міліціонерів і сам терорист, ще 19 людей поранено. Причому жертв насправді могло бути набагато більше - загиблі міліціонери ціною власних життів запобігли загибелі колег. Правоохоронці зі спеціальної вогневої групи протаранили своїм УАЗом автівку шагіда й підірвалися разом з ним. Якби не це, терорист міг би прорватися до місця ранкового шикування особового складу батальйону, а це - сотні людей. Нагадаємо, що схожий сценарій був втілений улітку 2009 року в Інгушетії, де загинули кілька десятків осіб, а ще близько сотні одержали поранення.

А 9 січня на трасі Хасавюрт - Махачкала в селищі Шамхал розстріляли автомашину "Ока", у якій перебували новопризначений емір Махачкали Марат Курбанов і двоє його соратників. Наступного дня вже в Махачкалі спецназ знищив ватажка диверсійно­терористичної групи Мадріда Бєгова, колишнього бійця ЗМОПу, який прославився розстрілом полковника Федеральної служби безпеки прямо біля будівлі регіонального управління ФСБ.

Довідка

Відповідальність за більшість терактів на території Дагестану лежить на джамааті "Шаріат", зокрема, на його спецпідрозділах "Джундуллах" ("Воїни Аллаха") та "Сейфуллах" ("Меч Аллаха"). 31 грудня 2009 року російські спецслужби ліквідували еміра Дагестану, командувача так званим Дагестанським фронтом збройних сил Імарата Кавказ Умалата Магомедова на псевдо АльБара. Серед його речей виявили записну книжка з даними про доходи й видатки підпілля. Як з'ясувалося, бухгалтерія обчислювалася десятками мільйонів рублів, які надходили від місцевих підприємців та від спонсорів із Саудівської Аравії, Туреччини й Азербайджану.

„Дагестан виходить з­під контролю Москви", - робить висновок часопис „Berliner Zeitung", відзначаючи, що за 2009 рік у Дагестані трапилося близько 200 терактів. Схожої думки дотримується й іспанська „El Pais": "Сьогодні Дагестан - один з найнеспокійніших регіонів на Північному Кавказі. Експерти пояснюють це такими факторами, як активізація радикальних бойовиків, яких вичганяють з Чечні, внутрішні розбіжності через боротьбу за економічну й політичну владу між місцевими кланами, жорстокість правоохоронних органів у процесі боротьби з тероризмом і кровною помстою".

„За ростом насильства на Північному Кавказі, зокрема в Дагестані, Москва тільки спостерігає. Широка присутність федеральних сил у регіоні протягом останніх років лише підсилює невдоволення місцевого населення центральною владою. У 2009 році президент Мєдвєдєв підняв проблему Північного Кавказу до загальноросійської, прямо заявивши, що причина сформованої ситуації не в іноземних змовниках, а у власних помилках: занадто мало уваги приділяється економіці, молодь позбавлена перспектив, процвітають корупція та кумівство", - продовжує тему швейцарський часопис „Neue Zurcher Zeitung".

Загалом західні мас­медіа сходяться на думці, що Дагестан являє собою Кавказ у мініатюрі, де система управління ґрунтується на хитромудрій системі розподілу посад за етнічними і клановими принципами, а також у відповідно до бізнесінтересів. Південні рубежі Росії фактично перетворилися на напівдержавні утворення, де владу федерального центру можна вважати суто номінальною.

Владімір Путін намагався розв'язати цю проблему, скасувавши губернаторські вибори - він поставив на чолі Чечні Рамзана Кадирова, який залізною рукою навів порядок у республіці. Однак у Дагестані путінська "вертикаль влади" дала збій. Як розв'язати кавказький вузол, в Кремлі, так виглядає, не мають ні найменшого уявлення.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5189 / 1.57MB / SQL:{query_count}