Не кожен мед є справді медом

Мед, особливо в холодну зимову пору, є в домі кожної господині. Адже він - не лише ласощі, які додають до куті, домашнього печива, але й справжні ліки, які зміцнюють імунітет і допомагають боротися із застудою.

Мед, особливо в холодну зимову пору, є в домі кожної господині. Адже він - не лише ласощі, які додають до куті, домашнього печива, але й справжні ліки, які зміцнюють імунітет і допомагають боротися із застудою.

Купити мед та інші продукти бджільництва можна на ринках, у магазинах. Пасічники часто влаштовують медові свята, ярмарки, на яких реалізують свою продукцію.

Але, як це не прикро, далеко не всі продавці солодкого продукту є добросовісними. Нерідко замість меду нам підсовують підробку. Про це свідчить дослідження, яке провели працівники кафедри товарознавства продовольчих товарів товарознавчокомерційного факультету Львівської комерційної академії.

Мед із цукром
та водою

"Продаж фальсифікованого меду нині дуже актуальна проблема, - каже Тетяна Лозова, доцент кафедри товарознавства продовольчих товарів. - І це, мабуть, пов'язано з тим, що вартість меду доволі висока".

На кафедрі товарознавства продовольчих товарів перевірили сім зразків меду, який придбали на Краківському, Привокзальному та Стрийському ринках Львова. Як розповіла Тетяна Михайлівна, під час дослідження виявили, що серед відібраних зразків якісним медом, який відповідає усім вимогам чинного стандарту, було тільки три зразки.

Серед огріхів, зокрема, виявили, що два зразки меду мали завищену масову частку води - відповідно 22,2% та 23,4%, тоді як стандартом допускається не більше як 21% для меду першого ґатунку і не більше як 18,5% для меду вищого ґатунку. В одному зі зразків виявили, що масова частка відновлювальних цукрів була нижчою, масова частка сахарози була завищена, а це свідчить, що у продуктах є домішки цукру.

"Згідно з ДСТУ, найбільш важливим показником якості натурального меду є діастазне число - це показник, який характеризує активність ферменту діастази. Саме цей показник визначає якість меду, - говорить Тетяна Лозова. - У меді вищого ґатунку воно повинно бути не менше ніж 15 од. Готе, у меді першого ґатунку - не менше ніж
10 од. Готе. Тільки у меді з білої акації діастазне число може становити не менше ніж 5 од. Готе". Дослідження показали, що у чотирьох зразках меду діастазне число становило 3,3 - 6,5 од. Готе. А це свідчить, що якість меду, який купують львів'яни, не відповідає вимогам стандарту на цей продукт.

Під час лабораторних досліджень також виявили, що мед піддавався впливу тепла - його могли нагрівати, наприклад, щоб вибрати із великого посуду, чи тривалий період зберігали на сонці, а вплив тепла погіршує якість цього продукту.

Якісний мед діє,
як подразник

Перевірити якість меду біля прилавка не завжди зможе навіть спеціаліст. Та є кілька методів, які допоможуть пересічному споживачеві вибрати якісний продукт. Спеціалісти рекомендують перш ніж купити мед, його скуштувати. За словами доцента Лозової, натуральний якісний мед містить поліфенольні сполуки і тому подразнює слизову оболонку ротової порожнини. Фальсифікат таких властивостей не має. Варто також понюхати мед - аромат натурального продукту повинен бути квітковий або медовий; консистенція може бути рідкою, в'язкою, дуже в'язкою або щільною, а кристалізація - від дрібнозернистої до крупнозернистої, залежно від ботанічного походження меду. Знавці рекомендують звернути увагу і на гарантійний термін зберігання, який з дня виготовлення становить два роки.

Відповідно до вимог, продавець меду повинен мати відповідний сертифікат або інший документ, що засвідчує належну якість продукції. Якщо продукт не має жодної документації, не варто поспішати його купувати, бо він може бути не лише неякісним, а й небезпечним для здоров'я - його могли привезти зі забруднених територій чи отримати від хворих бджіл. Також спеціалісти рекомендують купувати мед тільки у тих людей, в якості продукту яких ви чи ваші знайомі переконалися, або безпосередньо у пасічників.

Спеціалісти наполягають: мед у жодному разі не можна додавати до гарячого чаю, бо при температурі, вищій ніж 40° С, руйнуються цінні ферменти меду, вітаміни та інші корисні речовини.

 

Довідка

Натуральний мед належить до харчових продуктів з високою харчовою цінністю і лікувальнопрофілактичними властивостями. І недаремно. Адже в його хімічному складі міститься багато корисних сполук. Це вуглеводи - глюкоза (20 - 44%) та фруктоза (22 - 47%), мінеральні речовини (до 0,6%), вітаміни (В1 В2, В3, В6, РР, С, А, Н, Е), арбутин, ростові, бактерицидні речовини тощо.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4982 / 1.58MB / SQL:{query_count}