13 травня 1981 року на площі святого Петра у Ватикані сталося неймовірне - за крок від раю опинився глава католиків світу Іван Павло II. Під час проходження папського кортежу з натовпу прозвучали два постріли: поранений у живіт та руку Папа заюшився кров'ю, а агенти служби безпеки крутили руки худому смаглявому хлопцеві. Іван Павло II вижив, а 23річного турка Мехмета Алі Агджу засудили до 19 років позбавлення волі.
Той невдалий атентат наробив багато галасу в світі. Оскільки Агджа був членом турецької ультраправої організації "Сірі вовки", провину спочатку поклали на затятих ісламістів. Однак у 1984 році в'язень дав свідчення, згідно з якими до замаху була причетна... Болгарія. Італійська прокуратура висунула обвинувачення трьом громадянам Болгарії й стільком же туркам. Суд над ними тривав майже два роки, але в результаті всі підозрювані були виправдані за браком переконливих доказів.
Щоправда, пізніше італійський сенатор Паоло Гуцанті, який очолював парламентську комісію з розслідування діяльності радянських спецслужб в Італії під час "холодної війни", заявив, що до замаху на Папу дійсно були причетні країни Варшавського договору, в тому числі й СРСР. Сенатор посилався на інформацію, опубліковану колишнім начальником архівного відділу КДБ СРСР Васілієм Мітрохіним, який втік до Британії у 1992 році. А в 2005му в італійських масмедіа з'явилася інформація про виявлення таємних документів колишньої секретної служби НДР "Штазі", у яких нібито містилися прямі вказівки на роль радянських спецслужб у замаху на Папу. Проте далі натяків справа не зрушила, тож досі офіційно вважають, що Агджа зчинив стрілянину на площі святого Петра за наказом лідерів "Сірих вовків".
Якби там не було, але в 1983 році Іван Павло II особисто відвідав Агджу в італійській в'язниці й заявив, що пробачає йому. Натомість сам Агджа згодом назвав свою жертву "духовним братом" і навіть прийняв католицизм.
У 2000 році італійські правоохоронні органи звільнили й екстрадіювали Агджу на батьківщину, де він відразу ж був арештований за обвинуваченнями в інших злочинах. Виявилося, що до замаху на понтифіка Агджа був засуджений в Туреччині на 10 років позбавлення волі за вбивство журналіста, скоєне в 1979 році. Термін турецького покарання спливає саме 18 січня 2010 року.
Тим часом виглядає на те, що на свободі колишній терорист не сидітиме склавши руки. Як повідомив британський часопис "The Sunday Times", Алі Агджа може заробити до семи мільйонів доларів на двох книгах та участі в зйомках документального фільму про замах на понтифіка. За даними видання, турку запропонували два мільйони доларів за ексклюзивне інтерв'ю для документального фільму, а також п'ять мільйонів за написання двох книг, одна з яких - його автобіографія. Про те, хто саме готовий гарантувати Алі Агджі забезпечену старість, видання не повідомляє. Колишній терорист також сказав, що написав листа Дену Брауну, автору бестселера "Код да Вінчі", де пообіцяв після виходу на екрани документального фільму про нього написати ще й книгу "Код Ватикану". У листі в "The Sunday Times" з приводу змісту книги Агджа, зокрема, повідомляє: "Мій план - розповісти про кінець світу й написати ідеальне Євангеліє... Я опишу ідеальне християнство, якого Ватикан ніколи не розумів". Про те, чи будуть у цій книзі якінебудь відомості про замах на Папу, Агджа не повідомив.
Потрібно зауважити, що до мемуарів і фільму про замах на понтифіка вже з'явилося чимало противників, які вважають, що сам факт того, що людина зможе заробити на скоєному нею злочині, є аморальним. Але чи прислухається до них сам Мехмет Алі Агджа?
ДОВІДКА
Мехмет Алі Агджа народився 9 січня 1958 року. З дитинства займався дрібними крадіжками, був членом підліткової банди, контрабандистом. Відбув терористичну підготовку в Сирії як член Народного фронту звільнення Палестини. Входив до ультраправої молодіжної організації "Сірі вовки". 1 лютого 1979 року в Стамбулі Агджа вбив Абді Іпекчі, редактора часопису "Міллієт", за що був засуджений до довічного ув'язнення. Через шість місяців утік з в'язниці до Болгарії. 12 січня 2006 року після 25річного ув'язнення в Італії та Туреччині був звільнений "за зразкову поведінку та у зв'язку із закінченням терміну покарання". Однак уже через тиждень його знову заарештували, оскільки Верховний суд Туреччини вирішив, що Агджу відпустили "через помилки в підрахунках".