На порядку денному Архієрейського собору РПЦ - українське питання
patriarchia.ru |
![]() |
Які ж теми найбільше тривожать чільників РПЦ?
Детальніше |
Архієрейський собор РПЦ 2008. Погляд ззовні
Україна важлива для УПЦ
Автокефалія може стати причиною нового поділу всередині Церкви |
(Увага! Ці інтерв"ю в газеті не опубліковано, вони розміщені лише на сайті "Пошти") |
Дискусію навколо статусу УПЦ (МП) розпочав своїм виступом митрополит Володимир, припустивши, що "вдосконалення канонічного статусу Української православної церкви сприяло б приєднанню до неї розкольницьких груп". Під таким "вдосконаленням" більшість експертів однозначно зрозуміли надання УПЦ (МП) ширшої автономії, а згодом і автокефалії.
За офіційним тлумаченням цього питання "Пошта" звернулася до архієпископа Львівської єпархії УПЦ (МП) Августина. "У своїй доповіді на Архієрейському соборі Блаженнійший митрополит Київський і всієї України Володимир висловив соборну позицію всього єпископату УПЦ щодо сучасного стану справ в Українській православній церкві, - зазначив архієпископ Августин. - А саме, що ми готові обговорювати проблеми, пов'язані з подоланням розколу, але не готові обговорювати зміну статусу Української православної церкви, оскільки вважаємо це передчасним і некорисним для сучасного церковного життя".
Нехай це питання не розглядалося як окреслена можливість. Але сам факт його озвучення на найбільшому зібранні РПЦ і та увага, яка йому приділялася, свідчить про те, що ігнорувати його не можна. Крім того, релігієзнавець Андрій Юраш навіть вважає, що саме українське питання стало причиною скликання собору: "Основною темою було обрано єдність Церкви. Звичайно, для дипломатичнішого представлення проблема єдності розглядалася не тільки в українському контексті. Але ні для кого не таємниця, що все це було тільки фоном для української проблематики. Останні кілька років, особливо після Помаранчевої революції в Україні, серед значної частини духовенства, особливо молодої генерації УПЦ (МП) почалося поступове переосмислення статусу та місії Церкви в українському суспільстві. Найбільшим виразом цієї нової стратегії всередині УПЦ (МП) стало рішення Архієрейського собору УПЦ в грудні минулого року, де було прийнято кілька рішень у напрямі просування проукраїнської позиції цієї Церкви. І власне після цього Архієрейського собору РПЦ вирішує провести загальноцерковний Архієрейський собор, щоб обговорити все те, що відбувається в Україні, і, звичайно, ще раз неформально і формально застерегти український єпископат від будь-яких кроків до унезалежнення".
Ми також поцікавилися думкою прес-секретаря глави УГКЦ отця Ігоря Яціва щодо реальних можливостей надання УПЦ (МП) автокефалії. Він вважає, що "добровільне надання автокефалії УПЦ з боку РПЦ є можливим тоді, коли вона до цього буде змушеною обставинами. А в нормальній ситуації я не думаю, що цей крок буде зроблено. Україна важлива для РПЦ. Тут є багато вірних, важливі монастирі. Важливою є також історія. Якщо УПЦ стане окремою Церквою, РПЦ позбавиться певним чином свого коріння. Тому не думаю, що це можливо у короткотерміновій перспективі".
Отже, на Архієрейському соборі негласно постало питання про зміну канонічного статусу УПЦ (МП). А відповідь на нього буде з часом.