“Пошта” дізналася, які ялинки безпечні та як правильно обирати новорічні прикраси
До Нового року та Різдва залишилося зовсім не багато. На ринках та у магазинах відкрилися відділи новорічних товарів: ялинки, гірлянди, ялинкові прикраси тощо. Лісові ялинки вже також з'являються на ринках Львова. Коштують недешево - від 80 до 150 грн, й продавці кажуть, що ціни й далі повзтимуть вгору. І хоч матеріальну скруту нині відчуває чимало родин, кожен прагне, аби цьогорічні новорічноріздвяні свята були не гіршими, ніж попередні, й настрій у домі був відповідний. А його створює передусім зелена красуня.
По ялинку в ліс
чи до супермаркету?
Яке деревце купувати - живе чи штучне - кожен вирішує сам. Звісно, штучна ялина не принесе додому неповторного аромату хвої та лісу. Проте вже за кілька тижнів зелене деревце буде на смітнику. А штучна ялинка врятує життя лісовій красуні й зекономить сімейний бюджет у наступні роки.
Штучні ялинки на ринку є найрізноманітніші: з дрібною хвоєю, з пишними гілками. Тепер ще й з'явилися ялинки з твердими пластмасовими гілками, які здалеку дуже подібні до справжніх. Вони найдорожчі зпосеред усіх, які продають на ринку. За деревце заввишки 1,2 м просять 590 грн, а за ялинку 2,2 м - 1500 грн. Як розповіли продавці, ці ялинки привозять із Голландії й виготовляють їх з екологічно чистого матеріалу. У маркуванні сказано, що ялинки виготовлені з поліпропілену - це полімер, який не виділяє токсичних речовин, з нього виготовляють тару для пакування продуктів харчування. Фахівці рекомендують, перш ніж купити штучну ялинку, обов'язково поцікавитися, з чого її виготовляють.
Якщо ялинка має неприємний чи різкий запах фарби, сподіватися, що він вивітриться, не варто. А такий запах може бути небезпечним для здоров'я.
Вибравши потрібний розмір, колір ялинки, Оксана Кечур, головний спеціаліст управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області, рекомендує обов'язково вимагати у продавця, щоб той зібрав дерево та перевірив, чи є усі елементи. Всі деталі мають бути міцно закріплені, а дерево повинно стійко стояти на горизонтальній поверхні. Подивіться, чи виробник закрив гострі елементи кріплення захисними ковпачками. На маркуванні або в експлуатаційних документах має бути інформація про назву товару, назву та адресу виробника, дату виготовлення, комплектність, схему збирання. А продавець має мати санітарногігієнічний висновок на товар.
Ялинки заввишки понад 0,5 м повинні мати супровідну інформацію про заходи пожежної безпеки. На упаковці має бути вказано, що ялинка виготовлена зі спеціального вогнетривкого поліетилену або пластику. Кращі синтетичні ялинки зараз виготовляють з полімерів з додаванням так званих антипіренів - речовин, що перешкоджають загорянню. Такі ялинки не горять, у гіршому разі тільки тліють.
Наряд
для зеленої красуні
Вибір ялинкових прикрас - це справа смаку. Колір, форма, малюнок залежать і від віянь моди. Найякісніші та найоригінальніші - це вироби ручної робити, вони не мають "швів" з'єднання, як на фабричних. Такі прикраси, звісно, дорожчі. Перш ніж викладати гроші за ялинкові прикраси, перевірте їх якість. "Купуючи прикраси, зверніть увагу, чи захищені гострі краї скляних прикрас ковпачками, чи міцно тримаються елементи кріплення самої іграшки, - говорить Оксана Кечур. - Огляньте малюнок, чи немає дефектів, патьоків, повітряних бульбашок, зміщення малюнка відносно рельєфа чи контура". Понюхайте, чи вироби не мають різкого запаху. Визначити на око, з чого зроблені прикраси, неможливо. Але, якщо її блискітки чи фарба осипаються чи залишають сліди на руці, то краще відмовитися від задоволення милуватися такою іграшкою на ялинці. Скляні блискучі іграшки міцніші від матових завдяки шару рідкого срібла.
Продавець, який реалізує ялинкові прикраси, повинен мати санітарногігієнічній висновок на товар, а прикраси, які під'єднують до мережі живлення, ще й сертифікат відповідності. На споживчому пакуванні товарів, які сертифіковані в Україні, повинен бути український знак відповідності - три листки дерева у кружечку.
Якщо ялинкові прикраси можна купити, залежно від фінансових можливостей, то на гірляндах економити не рекомендують. У дешевих гірляндах сумнівної якості досить часто буває замикання струму, а від іскри чи плавлення елементів може зайнятися і ялинка. І ще спеціалісти наголошують, що не треба залишати ввімкнені гірлянди, коли ідете з дому чи на ніч.
Мовою цифр
У Львові перевірили 11 підприємств, які реалізують новорічні товари: штучні ялинки, прикраси, гірлянди тощо. Недоліки виявили на 8 підприємствах. Як повідомив Максим Попов, головний спеціаліст відділу непродовольчих товарів управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області, спеціалісти перевірили 3219 одиниць товарів, з них 2727 ялинкових іграшок, 475 гірлянд, 17 штучних ялинок. Забракували і зняли з реалізації 2327 іграшок, 5 електрогірлянд та інші товари. Основними порушеннями, які виявили під час перевірок, була відсутність маркування та супровідних документів на товари.