До різдвяних свят залишається все менше часу, тож господині зараз запасаються продуктами, з яких готуватимуть 12 традиційних страв. До найнеобхідніших належать і гриби, бо борщ з вушками, що мають грибну начинку, грибна підлива, вареники з картоплею та грибами є обов'язковими стравами святкового столу. Коштують гриби недешево. За невеличку в'язочку білих на ринку просять 80 - 100 грн, за в'язку інших грибів - 20 - 25 грн. Але грибне задоволення не лише не з дешевих, воно може бути і небезпечним для здоров'я. Адже цьогоріч на Львівщині грибів було небагато, тож ті, хто звик лісові делікатеси на вечерю збирати власноруч, також змушені купувати їх на базарі. На львівські ринки, як розповів "Пошті" головний ветеринарний інспектор м. Львова Володимир Горчин, везуть в основному гриби з Волинської та Житомирської областей. І нерідко із забруднених районів - аварія на Чорнобильській АЕС досі дає про себе знати. А гриби, як губка, вбирають у себе всі небезпечні речовини.
А як нам, покупцям, довідатися: безпечні гриби чи з цезієм і стронцієм? Де можна піддати лісові дари радіологічному контролю? Щоб отримати відповіді на ці запитання, "Пошта" подалася до Львівської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини.
- Господиням, які планують на ринках купувати гриби, раджу брати лише ті в'язочки, на яких є бірочка з мокрою печаткою нашої ветлабораторії, - сказав директор Львівської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини Роман Сімонов. - Бо лише такі гриби цілком безпечні для споживання. Усі гриби, що продають на львівських ринках, перевіряють у нас і, зауважте, ми робимо це безкоштовно. На ринках має продаватися лише перевірена продукція і за тим, аби неперевірені гриби до споживача не потрапили, повинна стежити адміністрація, працівники ветлабораторій ринків.
Воно то так, але найкращий контролер - це ми самі, адже ми найбільше зацікавлені в тому, щоб подати рідним на вечерю безпечні страви, бо як показують перевірки, радіонукліди у грибах трапляються не так уже й рідко. А яку небезпеку вони несуть здоров'ю людини, мабуть, і говорити не треба, про це знають усі.
- Цього року ми вже перевірили 170 проб грибів - і сушених, і свіжих, - каже Мирослава Геринович, провідний ветлікаррадіолог ветеринарної лабораторії. - Серед них були і сушені гриби з Волинської області Ковельського району, в яких був підвищений вміст цезію. Таку продукцію вилучають й утилізують. Тому на ринках слід купувати лише перевірені гриби.
У радіологічний відділ ветеринарної лабораторії ми прийшли не з порожніми руками. Знайомі поділилися з нами грибами, які передали їм із села. Та де зібрані ці лісові дари, чи, бува, не у лісах Волині, ми розпитати не встигли. Тож вирішили піддати їх радіологічному контролю й заодно подивитися, як тут перевіряють продукцію.
Мирослава Іванівна охоче погодилася перевірити наші грибочки. Їх щільно накладають у так званий посуд марінеллі, закривають кришкою і відправляють у спеціальну апаратуру. Лікаррадіолог Андрій Куцела виставляє на комп'ютері відповідну програму, і перевірка розпочалася. Уже через 15 хвилин Андрій Іванович доходить висновку, що наші грибочки зібрані, мабуть, на Львівщині. На моніторі висвітилося, що вони містять усього 187 Вк/кг за допустимої норми 2500 Вк/кг. І чим довше вони перевіряються, тим точніший видається результат. За півгодини показник наших грибочків уже зупинився на позначці 157 Вк/кг. За його словами, гриби, зібрані у лісах Волині, Житомирщини, відрізняються від тих, що зібрані на Львівщині. Вони можуть мати 1000 - 1500 Вк/кг, тоді як місцеві 100 - 200 Вк/кг.
Перевірка грибів, за словами радіологів, триває від 30 хвилин до 2 годин. Але уже через 15 - 20 хвилин можна сказати, безпечні вони чи ні. І якщо у в'язці є хоч один небезпечний гриб, апаратура відразу це покаже.
Озброєні знаннями, вирушаємо на Краківський та Привокзальний ринки. Продавців, які торгують грибами, не так уже й багато. У деяких ми дійсно бачимо бірочки на в'язках , але більша частина в'язок була без них.
- А чому на цих грибочках немає бірочок? Ви їх не перевіряли в лабораторії? - запитуємо в одного з продавців.
- Та ні, вони всі перевірені, усі мали бірочки, але вони в сумці відірвалися.
Але чоловік казав неправду. Ми бачили, як у лабораторії кріпили бірки. Вони не можуть відірватися, навіть якщо їх перекидати з сумки до сумки, принаймні так, щоб від них і сліду не залишилося. Більшість грибників на ринках на одному плечі тримали в'язки з бірками, на іншому - без них. Чому не віддають на перевірки усі гриби? Причин може бути дві. Або їм ліньки везти товар у лабораторію на вулицю Промислову, або не впевнені, що гриби безпечні . Але питання в іншому - чому адміністрація ринку, працівники їхніх ветлабораторій дозволяють продавати неперевірену продукцію?