Фізкультурна проба

Лише 57% львівських школярів потрапили до основної групи з фізкультури. Квола нація чи необ’єктивна оцінка медиків?

Лише 57% львівських школярів потрапили до основної групи з фізкультури. Квола нація чи необ’єктивна оцінка медиків?

Вищі чиновники від освіти та медицини зробили висновки із випадків смерті школярів на уроках фізкультури і, щоб запобігти трагедіям у майбутньому, ще в липні видали наказ про розподіл учнів на групи для занять фізкультурою. Проте визначати групи з фізкультури у Львові взялися лише в листопаді. Отримання однієї довідки у дільничного педіатра перетворилося на повноцінний медогляд у десятка фахівців, який, відповідно, спричинив пропуск уроків, відгули батьків на роботі та величезні черги у поліклініках. Більше того, чимало медиків говорять про те, що метод, за яким дітей розподіляють у групи, не є об'єктивним.

Згідно із наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 20.07.2009 N 518/674, є три групи для занять фізкультурою: основна, підготовча та спеціальна. Суттєве новаторство: дітей, взагалі звільнених від занять фізкультурою, немає. Школярі з хронічними недугами або тимчасовими проблемами зі здоров'ям займатимуться у спеціальній групі. Визначає групу дитині дільничний педіатр. Для цього він проводить так звану пробу Руф'є, яка оцінює функціонально­резервні можливості серцево­судинної системи дитини. І на підставі цієї проби видає довідку.

- Щороку перед початком навчання школярі мають звернутися до свого дільничного педіатра по довідку. Дітям не потрібно відвідувати всіх спеціалістів, а лише звернутися до свого лікаря. Якщо педіатр бачить у дитини якісь відхилення, тільки тоді він скеровує її до певного спеціаліста, - пояснив "Пошті" процедуру розподілу у фізкультурні групи Богдан Осальський, головний педіатр Львова.

- Ми три дні жили в поліклініці, - розповіла "Пошті" Світлана Чернишук, мама двох учнів - 5го та 9го класів. - Педіатр у нашій поліклініці одразу скеровував дітей на огляди до лікарів - окуліста, лора, хірурга тощо. Ми здали аналізи, зробили кардіограму. Причому усі медики дуже ретельно перевіряли кожну дитину. Тому черги були величезні, у коридорах тісно й душно. До прикладу, на ревматолога ми чекали від 9ї ранку до пів на першу дня! Відповідно, діти відпрошувалися з уроків, а я - з роботи. Врешті, обоє дітей потрапили в основну групу.

Причини такої "організації" банальні. По­перше, "спустити" цей наказ із Києва "на місця" вчасно не встигли, тож за його втілення в життя взялися щойно у листопаді. Причому у школах сказали, що довідку потрібно принести до 1 грудня. Як наслідок, упродовж останніх кількох тижнів коридори львівських поліклінік були переповнені чергами школярів, чимало з яких, зауважимо, щойно перехворіло на грип чи ГРВІ. По­друге, налякані трагічними випадками фізкультурники та медики перестраховувалися, як могли. У деяких школах учителі фізкультури самі роздавали дітям бланки для повного медогляду. Якщо ж такого не робили вчителі, тоді ж на повний медогляд "про всяк випадок" дітей скеровували самі дільничні лікарі.

- Дітям у чергах ставало погано. Одному хлопчикові навіть пішла кров носом, - додає пані Світлана. - Який тут вже може бути медогляд.

І в цьому полягає друга проблема. За методикою, визначеною в наказі, проба Руф'є полягає в тому, що учень повинен виконати 30 присідань з витягнутими вперед руками протягом 45 секунд. Після чого учень сідає, і лікар підраховує пульс за перші і останні 15 секунд першої хвилини відновлення, а також пульс за 15 секунд у стані спокою. На підставі цих показників за спеціальною формулою виводиться оцінка функціональних можливостей серцево­судинної системи. Як зазначив "Пошті" Микола Чухрій, завідувач відділення спортивної медицини Львівського обласного фіздиспансера, проба Руф'є справді працює у спорті, проте для її адекватного проведення потрібні певні умови: проводити її бажано у ранковий час, коли дитина ще не втомлена, крім того, дитина не має бути збудженою... Очевидно, що черги та штовханина у коридорах не сприяють об'єктивності результатів проби...

- Це правильно, що дітей потрібно ділити на групи. Правильно й те, що не буде дітей, звільнених від фізкультури. Але щоб добре визначати можливі навантаження для дитини, потрібно відпрацювати систему цього огляду, - сказав "Пошті" пан Чухрій.

Віра Капрусь, заступник головного лікаря з охорони материнства і дитинства 4ї міської поліклініки, має й інші застереження щодо методики визначення фізкультурних груп:

- Не можуть бути однакові критерії розподілу для всіх дітей від 6 до 17 років, - сказала вона "Пошті". - Зрештою, проба Руф'є доволі суб'єктивна і не настільки інформативна, щоб усіх нею вимірювати. У нас були випадки, коли дитина потрапляє у спеціальну групу, при цьому не має жодної хвороби!

Батьки ж, своєю чергою, лише дивуються: прикладів, коли дитина, яка регулярно займається спортом, не потрапила в основну фізкультурну групу, чимало.

- У нашому класі лише двоє дітей потрапило в основну групу, - розповіла "Пошті" пані Марія, мати семикласника Віталіка. - Мій син завжди тренувався у якійсь спортивній секції. Ходив на плавання, на карате, улітку завжди ганяє на велосипеді. Скарг на здоров'я, на щастя, немає. Для нас загадка, чому він опинився у підготовчій групі.

- Класичний варіант проби Руф'є є дозованим фізичним навантаженням - 30 присідань протягом 30 секунд - і проводиться для тих, хто регулярно займається фізичною культурою та спортом тривалий час, - наголошує Євген Михалюк, завідувач кафедри фізичної реабілітації та спортивної медицини Запорізького медичного університету, доктор медичних наук.

За інформацією управління охорони здоров'я Львівської міської ради, на 16 грудня з майже 63 тисяч львівських учнів довідки наразі не отримали лише близько 2,5 тисячі.

Із тих, кого обстежили лікарі, 57% потрапили до основної групи, 31% - до підготовчої, 12% - до спеціальної.

Погоджується з ним і Олександра Дубогай, професор, доктор педагогічних наук, завідувач кафедри фізичного виховання та здоров'я Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова. За її словами, методику для розподілу школярів по групах взагалі "взяли зі стелі":

- Пробу Руф'є правильно проводити не лише в сидячому положенні, а й стоячи. Окрім того, це дуже суб'єктивна оцінка, адже її поспіхом проводить медичний працівник, який легко може помилитися.

Постає й третя проблема. Кожна із фізкультурних груп мала б мати окрему програму, а в ідеалі й окремого викладача. Адже, згідно із наказом, фізична підготовка у спеціальній групі проводиться за спеціальними програмами з урахуванням характеру та ступеня відхилень у дітей. Проте наказ не обумовлює ані додаткових штатних одиниць у школах для викладання фізкультури, ані доплат фізкультурникам.

- Наразі немає нормативних документів з міністерства, які б регулювали порядок проведення уроків фізкультури для різних груп. Але ні на додаткові ставки, ні хоча б на доплати грошей нема, - сказав "Пошті" Любомир Войтович, головний спеціаліст управління освіти Львівської міської ради. - Наразі з усіма дітьми займатиметься один викладач, який просто даватиме їм різні навантаження...

Що ж, виглядає на те, що спрацювало правило: хотіли як ліпше, а вийшло... як завжди. Віват, бюрократіє!

ХАРАКТЕРИСТИКИ ГРУП
для занять на уроках фізичної культури та особливості організації занять з учнями в навчальних закладах

Назва медичної групи

Критерії поділу на групи

Характеристика фізичного
навантаження

Примітка

Основна
група

Здорові діти та діти, які мають гармонійний, високий або середній рівень фізичного розвитку з високим або вище середнього рівнем функціонально­резервних можливостей серцево­судинної системи.

Фізична підготовка проводиться в повному обсязі, згідно з навчальними програмами з урахуванням індивідуальних особливостей розвитку дитини.

Дозвіл лікаря щодо занять, які супроводжуються підвищеними фізичними навантаженнями (заняття в спортивних секціях, танці, хореографія тощо), надається тільки після поглибленого обстеження.

Підготовча група

Діти в реабілітаційному періоді після випадку гострої захворюваності, що не потребує курсу лікувальної фізкультури з середнім рівнем функціонально­резервних можливостей серцево­судинної системи.

Поступове збільшення навантаження без здачі нормативів.

Заборонено заняття в спортивних секціях, але рекомендовано додаткові заняття у групах загальнофізичної підготовки або в домашніх умовах з метою ліквідації недоліків у фізичній підготовці (за індивідуальними комплексзавданнями вправ, спрямованими на підвищення рівня функціональних можливостей серцево­судинної системи та системи дихання, на зміцнення певної групи м'язів, на оволодіння певними руховими навичками або підвищення рівня їх виконання).

Спеціальна група

Значні відхилення постійного чи тимчасового характеру в стані здоров'я, що не перешкоджають навчанню в школі, але протипоказані для занять фізичною культурою за навчальною програмою. Рівень функціонально­резервних можливостей: низький або нижче середнього.

Фізична підготовка проводиться за спеціальними програмами з урахуванням характеру та ступеня відхилень.

Заняття проводяться вчителем фізичної культури з наданням індивідуальних завдань безпосередньо на уроках.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4858 / 1.66MB / SQL:{query_count}