Таїландський “зальот”

На міжнародному іміджі України поставили чергову масну пляму

На міжнародному іміджі України поставили чергову масну пляму

Україна знову в епіцентрі неприємного міжнародного скандалу. І вчергове це пов'язано з нелегальною торгівлею зброєю. У суботу в Таїланді на летовищі "Дон Міанг" був затриманий військово­транспортний літак Іл­76 (бортовий номер 4LAWA) з майже 40 тоннами зброї на борту. Здивовані таїландці відшукали, зокрема, гранатомети та переносні зенітно­ракетні комплекси.

"Командир літака, громадянин Білорусі Міхаїл Пєтухов, розповів під час шестигодинного допиту, що літак вилетів з України і завантажив зброю на борт у Північній Кореї. Він також розповів, що літак на шляху до Пхеньяна планували дозаправляти в Азербайджані, потім в Об'єднаних Арабських Еміратах, а потім у Таїланді. На зворотному шляху передбачалися дозаправки в Таїланді та на ШріЛанці, після чого вантаж повинен мав бути доставлений до України", - чи не одразу зарясніли стрічки інформаційних агентств. Водночас командир екіпажу наполягає, що ні він, ні його колеги нічого не знали про військовий характер вантажу. Мовляв, вони були впевнені, що перевозять обладнання для буріння нафтових свердловин.

Плутанина виникла і з маршрутом Іл­76. У неділю таїландський часопис "The Bangkok Post" повідомив, що точне місце призначення невідоме, однак, за неофіційними даними влади Таїланду, місцем посадки літака повинна була стати одна з країн Південної Азії, можливо, Пакистан. За іншими даними, літак прямував на ШріЛанку або ж на Близький Схід. Зауважте, всюди точаться локальні бойові дії, і всі названі регіоні можна сміливо назвати гарячими точками. У будьякому разі, якщо вдасться довести, що зброя була завантажена в літак у КНДР, політ однозначно тягне на порушення санкцій ООН проти "червоної" Кореї.

Український слід в таїландській справі, судячи з усього, стирчить, як горб в чистому полі. З одного боку, екіпаж складається з одного білоруса та чотирьох громадян Казахстану. Крім того, він зареєстрований в Грузії. Але є й інший бік. "Цей літак значиться у реєстрі однієї з грузинських авіакомпаній, однак був переданий в лізинг українській компанії", - заявив керівник єдиної транспортної адміністрації Грузії Георгій Бокучава.

Водночас Міністерство транспорту і зв'язку України наполягає, що затриманий Іл­76 не має стосунку до України. "Повітряне судно зареєстроване в Грузії, а члени екіпажу не є громадянами України. Жодних заявок на виліт цього літака з українських аеропортів не надходило", - повідомив перший заступник міністра транспорту і зв'язку України Василь Шевченко. Він також додав, що Державна авіаційна адміністрація України не отримувала документів, які б підтверджували факт оренди грузинського літака українською авіакомпанією, повідомив "ІнтерфаксУкраїна".

Як там розкручуватиметься ситуація в Таїланді - дасться чути. Проте варто нагадати літній інцидент, коли в червні дуже схожа ситуація трапилася в Африці. На летовищі нігерійського міста Кано затримали літак, що належав українсько­американській авіакомпанії "Меридіан", з вантажем зброї - 18 контейнерів з мінометними боєприпасами (за іншими даними, на борту були також автомати, кулемети, гранатомети й міномети). Літак виконував рейс з хорватського Загреба до столиці Екваторіальної Гвінеї. Екіпаж - сім громадян України - узяли під варту. Директор компанії "Меридіан" Микола Міняйло виправдовувався, мовляв, зброя зовсім не українська: вантаж продала одна з хорватських фірм уряду Екваторіальної Гвінеї, а українська компанія - лише перевізник.

Незважаючи на це, світовим інформаційним простором також почали гуляти сенсації на тему "української зброї". Причому першими сказали "гав!" росіяни. Як на замовлення, буквально напередодні нігерійський спецназ розгромив один із таборів повстанців з Руху за звільнення дельти Нігеру і знайшов там документи, що нібито підтверджують той факт, що саме Україна є основним постачальником зброї для бойовиків. Звістку миттєво підхопили російські мас­медіа, які наввипередки цитували переклад статті в нігерійському часописі "This Day", де стверджується, нібито посадка українського літака зі зброєю в місті Кано не була викликана технічною несправністю чи необхідністю дозаправки. Мовляв, за даними місцевих спецслужб, пілоти свідомо хотіли одержати дозвіл на короткострокову посадку, щоб швидко розвантажити літак і передати контейнери спільникам в аеропорту.

Настільки жвавий інтерес росіян до творчості газетярів у далекій Нігерії дає підстави припустити, що мала місце заздалегідь організована інформаційна провокація. Зауважте, що Росія - один з головних конкурентів України на ринку міжнародних вантажних авіаперевезень, зокрема на Африканському континенті. Не варто забувати і про конкуренцію на ринку зброї. Україна за підсумками останніх років стабільно входила до десятки світових постачальників зброї і військової техніки, стабільно підтримуючи обсяги торгівлі приблизно на рівні 600 мільйонів американських доларів. А це, погодьтеся, ласий шматочок, щоб підставити один Іл­76, щоб в результаті "відкусити" значно більше.

P. S. Матеріал підготовлений до моменту підписання номера до друку. Станом на ранок вівторка ситуація може змінитися.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4140 / 1.58MB / SQL:{query_count}