Знати свої права

Андрій Багряк, начальник Головного управління юстиції у Львівській області, про роботу нотаріусів, виконавчої служби та обмеження виїзду боржників за кордон

Андрій Багряк, начальник Головного управління юстиції у Львівській області, про роботу нотаріусів, виконавчої служби та обмеження виїзду боржників за кордон

На Львівщині з 7 до 12 грудня триває Всеукраїнський тиждень права, метою якого є підвищення рівня правової культури громадян, сприяння подоланню правового нігілізму в суспільстві та усунення підстав для корумпованості правових інституцій. Керівник Головного управління юстиції у Львівській області Андрій Багряк каже, що правова обізнаність жителів Львівщини нині на досить хорошому рівні і вони знають, куди звернутися у разі потреби. Водночас переконує про відкритість їх структури - працюють громадські приймальні та пересувні консультативні пункти, які надають правову допомогу громадянам. Приходять зі скаргами люди також на особисті та виїзні прийоми керівництва обласного управління.

Покращення в роботі

- Скажіть, будь ласка, що вдалося втілити з часу Вашого призначення на посаду? Який прорив зроблено?

- Належно спрацював увесь колектив - державні нотаріальні контори, виконавча служба, РАЦСи. Маємо хорошу команду. Дуже багато зроблено щодо матеріально­технічного забезпечення. Мова не лише про приміщення обласного адмінапарату, але й про 50 структурних підрозділів (управлінь юстиції відділів ДВС, РАЦС, держнотконтор), які капітально чи поточно відремонтовані за 1,5 р., для відділів ДВС оновлено парк автомобілів, закуплено 22 нові автомобілі. Створюємо будинки юстиції, де розміщуємо разом усі структурні підрозділи. Це вагоме покращення, бо вважаю, що покращення умов праці прямо пропорційно впливає на покращення діяльності. Нині чуємо, що в судах та інших органах виконавчої влади скаржаться на брак коштів на марки, конверти та папір. Утім, проблем із відправленням кореспонденції в органах юстиції фактично немає, бо ми пішли шляхом фінансування вказаних витрат за рахунок наявних спецфондів, для майже 50% відділів виконавчої служби придбано маркувальні машини. Це означає, що не треба клеїти марку, - конверт пропускають через маркувальну машину. Всього ж нині на виконанні є понад 240 тис. виконавчих проваджень. Окрім покращення матеріально­технічного забезпечення, вдалося суттєво покращити показники стягнення та надходження коштів як на користь всіх форм власності, так і до Держбюджету сум виконавчого збору, держмита, штрафів та інших видів стягнень. Якщо станом на 1 грудня 2008 р. цей показник становив приблизно
29 млн грн, то на 1 грудня 2009 р. - уже майже 45 млн грн. Так, на 1 грудня цьогоріч державними виконавцями області стягнено на користь всіх форм власності 307 млн грн. Завершено виконавчих проваджень на суму понад 3,2 млрд грн. Таких показників у діяльності виконавчої служби не було за всю історію її існування, і ми маємо гарні результати та ще більші сподівання на перспективи її розвитку в майбутньому саме напередодні Дня державної виконавчої служби, який призначений Указом Президента України на 17 грудня.

- Торік у розмові з "Поштою" Ви говорили, що обласне управління юстиції взялося за поліпшення послуг державних нотаріальних контор, щоб зменшити черги. Які результати?

- Насамперед це знову ж таки стосується покращення їх матеріально­технічного стану, як­от, зроблено нове приміщення державного нотаріального архіву, а також поточні та кап­ремонти у низці нотаріальних контор, зокрема радехівській, кам'янка­бузькій, миколаївській, самбірській, стрийській, а також №1, 2, 4 та 5 м. Львова та ін. Тепер у Львові задля зручності городян державні нотаріуси працюють і в суботу. Вдалося зменшити черги. Вони ще є, але вже не такі великі, як колись. Маємо іншу тенденцію: державні нотаріуси звільняються за власним бажанням і починають працювати як приватні.

- Причина у невисокій зарплатні?

- Так.

- За які гроші проводили ці капітальні та поточні ремонти?

- Ці ремонтні роботи та оновлення автопарку відбувалося за кошти з бюджету та зі спецфонду. Є додаткові платні послуги, які справляють нотаріуси за вчинення нотаріальних дій та РАЦСи. За рахунок цих коштів створюємо додаткові робочі місця, а це орієнтовно 150 місць у рік. Але все згідно зі законом. Скажімо, у РАЦСі - це може бути виїзний обряд.

Боржникам непереливки

- Упродовж кількох останніх років почастішали випадки квартирних шахрайств, де правоохоронці говорять і про причетність нотаріусів до цього. Мова про державних чи приватних нотаріусів?

- Можемо робити лише припущення... Радше про приватних, аніж державних... Хоча не можна так однозначно стверджувати, що в тому чи іншому квартирному шахрайстві задіяні нотаріуси. На Львівщині у 2009 р. не було ще жодного вироку у кримінальній справі, де було б засуджено нотаріуса за співучасть у вчиненні такої нотаріальної дії. Якщо буде доведено факт винної умисної поведінки нотаріуса, відповідно до ст. 12 Закону України "Про нотаріат", за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату Міністерства юстиції, його позбавлять свідоцтва.

- Як людина може бути впевнена в тому, що, продаючи чи купуючи квартиру, її не буде ошукано?

- За кордоном кожен має свого лікаря і юриста. У нас як вибирають доброго лікаря, так і шукають хорошого нотаріуса, який надасть належну правову допомогу. Нотаріус, який посвідчує договір, переживає, щоб його дія потім не була визнана незаконною у суді. Визнання дій нотаріуса незаконними тягне за собою звернення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату Міністерства юстиції та анулювання свідоцтва. Отож, золоте правило: користуватися послугами того фахівця, який розбирається у даній галузі знань. Якщо особа належить до малозабезпечених верств громадян, то в кожному територіальному управлінні юстиції у Львівській області діє Громадська приймальня. Таким категоріям громадян ми зобов'язані надавати безоплатну правову допомогу. До слова: впродовж 2009 р. у Громадській приймальні управління юстиції області безкоштовну правову допомогу отримали 223 громадяни. Загалом на Львівщині це понад 4 тис. осіб. Жителям регіону не потрібно їхати до Львова, бо такі приймальні є в районах.

- Коли Ви особисто проводите прийом громадян? І на що саме скаржаться люди під час цих прийомів?

- Зазвичай такі прийоми дуже людні. Цьогоріч особисто прийняв 220 громадян. Приймаю щосереди. Втім, не обмежуюся лише цим днем, бо є також виїзні прийоми, є люди, які приїжджають на прийом із віддалених населених пунктів не у приймальний день. Всього ж цьогоріч керівництво обласного управління юстиції здійснило 45 виїзних прийомів громадян у містах області. Ми одна зі структур Львівщини, яка часто проводить такі виїзні прийоми - щотижня. Ми відкриті для людей. Скаржаться ж громадяни здебільшого на виконання судових рішень. Хтось не згоден із тим, що з нього стягнули ту чи іншу суму грошей. Інші не згідні з рішенням суду. Чимало є жінок, які скаржаться, що їх чоловіки не виконують аліментних обов'язків.

- А чи багато таких скаржниць зараз на Львівщині?

- Усього в області на виконанні у відділах виконавчої служби майже 18 тис. справ про стягнення аліментів. Переважно це чоловіки, які не можуть платити аліментів із низки причин. Якщо особа працює чи має пенсію, проблем зі стягненням немає. Проблема тоді, коли особа не працевлаштована, веде аморальний спосіб життя, зловживає алкоголем. Вироблена інша тактика: у випадку, якщо особа з певних міркувань не може виконати обов'язку зі сплати аліментів, дітям мають призначати державну допомогу. Цю функцію частково беремо на себе. Себто, державні виконавці звертаються з поданням до органів соцзахисту про надання такої допомоги, де батько ухиляється від сплати аліментів. Принаймні це дає можливість зупинити виконавче провадження і не чіпати того боржника, який і так не заплатить. Тоді держава в порядку регресу матиме вимогу щодо нього. Дитину ж треба утримувати щодня. Зі свого боку можемо регулярно поновлювати довідки стягувачкам, що дійсно їх чоловік не сплачує аліментів. Також обмежуємо виїзд таких громадян за кордон.

- Відомо, що такий психологічний вплив на кшталт "закриття кордону" застосовують на Львівщині і до інших боржників. Вважаєте такий стопкран за борги правильним?

- Цілком! І законодавчі підстави тут є. Конституція України (ст.33) забезпечує кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, свободу пересування і вільний вибір місця проживання, за винятком обмежень, регламентованих законом. А ст. 6 Закону "Про порядок в'їзду і виїзду громадян України з території України" встановлено обмеження виїзду за кордон громадян, проти яких порушені кримінальні справи, не виконані аліментні чи інші боргові зобов'язання, як­от не оплачені комунальні послуги, виконання яких встановлено судовим рішенням. Обмежувальні заходи виправдали себе сповна. Це стосується і керівників, які боргують зар­платню своїм працівникам. Актуальними є й спільні заходи з ДАІ щодо вилучення авто за несплачені штрафи. Тим паче, поки штраф не буде сплачено, водій не пройде техогляду.

Про авторитет та правову обізнаність

- У випадку, якби Вам особисто було потрібно звернутися до нотаріуса, до кого підете - державного чи приватного?

- До того, який має відповідний авторитет у сфері нотаріату. Це аналогічно як добрий лікар чи адвокат. Шукають фахового стоматолога, а не йдуть до будького.

- Чи можете сказати, що серед державних нотаріусів дійсно всі фахові?

- Переважно це дуже високофахові спеціалісти, які працюють не один, а десятки років. Скажімо, у Львові найдовше працює завідувач першої державної нотаріальної контори Омелян Бояківський. Він понад 40 років працює нотаріусом і є дуже титулованим фахівцем.

- Є й інший бік медалі. Відомо про випадки хабарництва з боку працівників виконавчої служби та РАЦСів.

- Торік таких випадків не було. Перший випадок трапився у травні 2009 р., коли державного виконавця у Миколаєві затримали на хабарі під час отримання 2 тис. грн. Усього цьогоріч було 5 випадків хабарництва. Звісно, дуже негативно ставимося до таких фактів, бо це кидає тінь на всю систему! Звільнятимемо таких людей, якщо їх вина буде доведена судом.

- Яку б Ви дали оцінку правовій обізнаності мешканців Львівщини?

- Вона на досить хорошому рівні. Принаймні громадяни знають, куди звернутися. Скажімо, активно від­відують наш сайт - www.obljust.lviv.ua. З 7 до 12 грудня на Львівщині триває тиждень правових знань. Окрім вже зазначених Громадських приймалень, працюють пересувні консультативні пункти, які надають правову допомогу людям.

- А чи працює, скажімо, гаряча телефонна лінія у Вашому управлінні?

- Так, щодня у робочі дні. Її номер - 2612366. За цим телефоном можна записатися і на прийом до мене та моїх заступників.

- Знаю, що обласне управління активно формує електронний варіант державного реєстру актових записів. Розкажіть про це.

- Розпочали цю роботу ще наприкінці 2008 р., а загалом це перспектива на 5 років. Є архівні книги, де є актові записи про всіх громадян. Це пережиток. За цей рік до державного реєстру внесено понад 900 тис. актових записів. Ми єдині в Україні, які забезпечили виконання доручення щодо державного реєстру актів цивільного стану. Маємо сформувати реєстр від 2009го до 1945 р. У цьому реєстрі є дані про народження та смерть людей, одруження та розлучення.

- Невдовзі вибори Президента України. До чого саме у виборчому процесі залучено обласне управління юстиції?

- Наша участь у виборах Президента України стосується допомоги у формуванні єдиного держреєстру виборців та правороз'яснювальної роботи. Видано 5 методичних рекомендацій, що стосуються виборчого процесу, які будуть розмножені накладом 10 тис. примірників та поширені для кожної виборчої комісії, територіальних управлінь юстиції для проведення відповідних правоосвітних заходів серед громадян. Ми як правові агітатори, як­от щодо того, як повинен проходити процес голосування, що потрібно робити і куди йти, коли особу не внесли до списку виборців тощо. Наша участь не може мати жодного політичного забарвлення. Важливий критерій для держслужбовця - це конституційні та професійні імперативи - фаховість, професіоналізм та відданість справі, а не прихильність до тих чи інших політичних сил.

До теми

На Львівщині нині є 45 державних нотаріальних контор, де працює 70 нотаріусів. Також у регіоні є 280 приватних нотаріусів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5013 / 1.69MB / SQL:{query_count}