Знищити, а не відновити

США змінили стратегічні пріоритети в Афганістані

США змінили стратегічні пріоритети в Афганістані

Президент США Барак Обама оголосив про відправку до Афганістану додатково 30 тисяч військовослужбовців, зазначивши, що це допоможе стабілізувати ситуацію і почати виведення військ із цієї країни в липні 2011 року. Таким чином загальна чисельність американських військ в Афганістані досягне 100 тисяч осіб.

Виступаючи перед слухачами військової академії у Вест­Пойнті, Обама розповів про нову стратегію в Афганістані, яка ґрунтуватиметься на трьох "китах": бойових діях проти талібів, співпраці з ООН, міжнародними партнерами й афганським народом, а також тісному партнерстві з Пакистаном. Якщо раніше на всіх кутках говорилося про плани "відновити" понівечений війною Афганістан, то зараз Білий дім веде мову про знищення руху опору. "Ми повинні позбавити "АльКаїду" гавані, ми повинні перехопити ініціативу в "Талібана" і позбавити його можливості повалити уряд", - наголосив Обама. Ці висловлювання багатьом нагадали виступи його попередника Джорджа Буша.

Ніколи до цього слово "АльКаїда" не траплялося стільки разів в одній промові 44го президента США. Експерти та мас­медіа відзначили, що Обама, який зіткнувся з труднощами при мотивації свого рішення, використовував єдино можливий хід: "освіжив" спогади співгромадян про цю терористичну організацію, щоб випередити закиди в невиправданій відправці на війну 30 тисяч молодих американців. Близько третини виступу Обами в Вест­Пойнті було присвячено історії боротьби США з "АльКаїдою". Президент нагадав теракти 11 вересня 2001 року, що забрали життя трьох тисяч людей, розповів майбутнім офіцерам про зв'язок бін Ладена з рухом "Талібан", а також про те, наскільки важливо для США вести війну з тероризмом на його території. Президент закликав американців не сприймати операцію в Афганістані як повторення в'єтнамської війни, де США втратили близько 50 тисяч осіб. До речі, втрати американців в Афганістані з початку вторгнення становлять 930 вояків. Лише в 2009 році тут загинуло понад 300 військовослужбовців армії США.

Реалізація нової стратегії обійдеться США вже в 2009 році у 30 мільярдів доларів. "Зараз ми просто не можемо дозволити собі ігнорувати вартість бойових дій, які ведемо. Коли я зайняв Овальний кабінет, вартість війни в Іраку та Афганістані наближалася до трильйона доларів. Але я визнаю, що війна з екстремізмом і насильством не може бути завершена швидко і не буде легкою", - сказав Барак Обама.

Разом з тим він не назвав термінів остаточної передачі повноважень щодо гарантування безпеки безпосередньо владі Афганістану. Ба більше, на спеціальному брифінгу перед виступом президента співробітники адміністрації, які не назвали своїх прізвищ, зазначили, що терміни не можуть бути визначені наперед. "Але що ми точно не плануємо робити - це безконечно тримати американські війська в Афганістані. Ми підкреслюємо нашу відданість давньому партнерству з Афганістаном, але не за рахунок майже 100 тисяч американських солдатів", - наголосив представник адміністрації.

Тим часом минулого тижня була оприлюднена доповідь комітету з закордонних справ сенату Конгресу США, де стверджується, що американські вояки в грудні 2001 року фактично проґавили Осаму бін Ладена. Тоді він з групкою охоронців ховався у печерах гірського пасма Тора­Бора. Американці блокували гори, але, замість того, щоб ретельно обшукати печери, чогось очікували. Урештірешт, лідер "АльКаїди" разом із спільниками чкурнув повз блокпости до неконтрольованих владою племінних районів Пакистану, де, згідно з розвідданими, перебуває й досі. Цей прорахунок став причиною критичних наслідків і призвів до перетворення афганської кампанії на "в'язку війну". "Втеча до Пакистану дозволила бін Ладену стати символічною постаттю, яка далі залучає стійкий потік коштів і надихає фанатиків у всьому світі. Цей провал означає втрачену можливість назавжди змінити сценарій розвитку конфлікту в Афганістані й майбутнього міжнародного тероризму", - стверджується у доповіді.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5353 / 1.56MB / SQL:{query_count}