Чому з 1 листопада 2009 року перерахували пенсії? Коли виплатять доплату за листопад? Чи зросли надбавки, підвищення до пенсій і на скільки? Ці запитання "Пошта" адресувала заступнику начальника головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Зінаїді Берік.
- Верховна Рада внесла зміни до Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік", - каже Зінаїда Андріївна. - Ними передбачено новий розмір прожиткового мінімуму для осіб різних категорій. Для непрацездатних, тобто пенсіонерів, з 1 листопада 2009 року він становить 573 грн. А у пенсійних справах є кілька виплат, які нараховуються саме від прожиткового мінімуму.
Перша. До прожиткового мінімуму прив'язаний основний розмір трудової пенсії для осіб, які мають невеликий стаж і невисоку заробітну плату. Законом передбачено, що пенсія для жінок, які мають 20 років, а чоловіки - 25 років трудового стажу, не може бути нижчою за прожитковий мінімум для непрацездатних.
До 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для непрацездатних становив 498 грн. Але з липня 2008 року урядовим рішенням було передбачено: якщо людина отримує пенсію менше як 544 грн, то їй додається доплата. Тобто мінімальна пенсія з липня стала 544 грн. У жовтні 2009 року знову ж таки урядовим рішенням до мінімальної пенсії виплачувалася доплата у розмірі 28 грн 40 коп. Отже, станом на 1 листопада 2009 року мінімальна пенсія становила 572 грн 40 коп.
Тож підняття прожиткового мінімуму для непрацездатних особливо не позначилося б на розмірі пенсій. Фактично мінімальна пенсія з 1 листопада цього року мала зрости всього на 60 коп. і становити 573 грн.
- Але 26 листопада 2009 р. уряд ухвалив рішення й надалі зберегти доплату для пенсіонерів, які не працюють, - 28 грн 40 коп. - зазначає Зінаїда Берік. - Тобто, мінімальна пенсія з 1 листопада 2009 року становитиме 601 грн 40 коп. (573 грн + 28.40).
Друга виплата, що прив'язана до прожиткового мінімуму, - доплата за понаднормовий стаж. Згідно із законом, за кожний зайвий відпрацьований рік нараховується доплата до пенсії - 1% основного розміру пенсії. А він у всіх різний, залежно від стажу і розміру заробітної плати. Але ця доплата не може перевищувати 1% мінімальної пенсії за віком. Якщо з липня 2008 року цей 1% нараховувався від суми 544 грн, то нині - від 573 грн. Іншими словами, якщо пенсіонер мав 10 років зайвого стажу, то раніше отримував 54 грн 40 коп., тепер - 57 грн 30 коп.
І третя доплата, яка залежить від прожиткового мінімум для непрацездатних, - це надбавки і підвищення до пенсій. Скажімо, учасники війни отримували надбавку до пенсії у розмірі 10% від прожиткового мінімуму - 49 грн 80 коп. Тепер вона становитиме 57 грн 30 коп.
У зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму також перераховані підвищення до пенсій інвалідам війни, учасникам бойових дій, членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, дружинам померлих інвалідів війни.
Розміри надбавок за особливі заслуги перед Україною визначаються від прожиткового мінімуму для непрацездатних, залежно від заслуг. Скажімо, надбавка багатодітним матерям, які народили і виховали п'ятеро дітей, становить 35% від прожиткового мінімуму. Тобто, до листопада вони отримували 174 грн 30 коп., тепер - 200 грн 55 коп.
З 4 грудня пенсіонери, як повідомила Зінаїда Андріївна, почнуть отримувати вже підвищені пенсії. Їм також виплатять різницю за листопад. Перерахунок пенсій відбувся автоматично, тому жодних довідок, заяв не потрібно.
Звісно, надбавка до пенсій, яка нині в середньому становить 25 грн, суттєво не поліпшує фінансового становища літніх людей. Хто був бідним, ним і залишиться. І навіть якби мінімальні пенсії нині зросли на 100, 200, 300 грн, це все одно суми, на які не можна гідно прожити літнім людям. Але бідують не всі. Найвища пенсія, яку отримують деякі пенсіонери Львівщини, становить 18 тис. 200 грн. І вони отримують її на законних підставах, тільки ті, хто приймає такі закони, думають насамперед про себе, а про пересічних громадян згадують лише напередодні виборів.