З початку року в світі спостерігається стрімке зростання цін на золото. Лише за останній місяць його ціна збільшилася більш ніж на 100 доларів США за унцію. Цього тижня ціна на золото у світі досягла нової рекордної позначки - 1166,76 долара за 1 трійську унцію.
З початку року в світі спостерігається стрімке зростання цін на золото. Лише за останній місяць його ціна збільшилася більш ніж на 100 доларів США за унцію. Цього тижня ціна на золото у світі досягла нової рекордної позначки - 1166,76 долара за 1 трійську унцію.
Експерти пов'язують це з тривалим ослабленням американського долара і військовими навчаннями в Ірані, які посилили геополітичну напруженість і підвищили інтерес інвесторів до безпечних активів. Проте тенденція стрімкого зростання ціни на золото спостерігається ще з тих часів, коли Міжнародний валютний фонд оголосив про продаж Центробанку Індії 200 тонн золота за 6,7 мільярда доларів, що стало найбільшою угодою з початку минулого століття. Світові центральні банки вперше за 20 років стали більше купувати золота, ніж продавати. Першими це почали робити китайський та російський центральні банки, згодом дорогоцінний метал почали активно скуповувати головні банки інших країн. Після цього експерти говорили про відмову азійських країн від використання американської валюти як державного резерву.
Є й інші причини. Поперше, останнім часом у світі спостерігається зниження курсу долара, зростання вартості якого стримується низькою ставкою рефінансування, встановленої Федеральною резервною системою США. А оскільки золото оцінюється саме в цій валюті, відповідно, його придбання стає дуже прибутковою справою і стимулює попит на дорогоцінний метал. Подруге, закупівля золота спровокована бажанням застрахуватися від інфляції та невизначеності перспектив в економіці.
Аналітики прогнозують подальше зростання ціни на золото. Так, Дарін Ньюсом з „Telvent DTN" в інтерв'ю „Dow Jones Newswires" спрогнозував, що ціна на золото в 1му кварталі 2010 року досягне рівня 1390 доларів за унцію. «Але якщо ринок збільшуватиметься такими темпами, як зараз, то це може відбутися і до кінця грудня», - зазначив він.
Золото відіграє головну роль у світовій фінансовій системі. Резервування активів у цьому металі є обов'язковою умовою для всіх банків світу. Нині світові банківські резерви золота оцінюють у 32 тисячі тонн. Обсяг золотого запасу банків України становить близько 17 тонн.
Всесвітня рада із золота провела дослідження й опублікувала список країн і міжнародних організацій з найбільшим золотим запасом. Лідером виявилися США, у сховищах яких знаходиться більше восьми тисяч тонн. Далі з великим відривом йде Німеччина - 3,5 тисячі, на третьому місці - Міжнародний валютний фонд - 3,2 тисячі тонн, четверта - Франція (2,5 тисячі). Далі - Італія, Китай, Швейцарія, Японія, Нідерланди і замикає десятку Європейський центральний банк, який має у своєму розпорядженні 666,5 тонни золота.
Зважаючи на тенденцію стрімкого зростання ціни на золото, вигідні будьякі інвестиції у цей метал. Водночас порівняно небагато українських банків пропонують вкладання коштів у золото шляхом придбання і розміщення на депозитному вкладі. Станом на вересень 2009 року, за даними prostobank.ua, їх було всього 12, оскільки банки не зацікавлені в «золотих депозитах» настільки, як в інших ресурсах. Тому, наважившись відкрити золотовалютний депозит, ретельно ознайомтеся з умовами, аби не залишитися наприкінці терміну з нульовим прибутком.
Більшість банків пропонують два види золотих вкладень - з фізичною поставкою металу і без неї. Фізичні передбачають внесення вкладником золотих злитків або грошей, на які він купує у банку злитки, тут вкладник змушений підбирати спеціальний розмір злитка залежно від наявної суми грошей. У випадку, коли клієнт обирає вкладення без фізичної поставки металу, йому не доводиться купувати конкретні злитки, банк просто вносить на депозитний рахунок гривні, що конвертуються і зараховуються на вклад у золоті. Наприкінці терміну відбувається зворотна процедура конвертації у гривню за поточним курсом.
Головний мінус будьякої грошової валюти - те, що її можна друкувати безконечно, на відміну від золота, запаси якого на Землі обмежені. Тому негативні явища в економіці рідко сильно б'ють по золоту, воно щорічно незмінно зростає у ціні.