Афганістан: в’єтнамський синдром

Свого часу вихід Сполучених Штатів з в'єтнамської війни був частково обумовлений вживанням американськими солдатами наркотиків. Тепер схожа ситуація виникла в окупованому Афганістані, пише Джеральд Познер у статті, поширеній "The New York Times Syndicate" і передрукованій італійською "La Stampa".

Свого часу вихід Сполучених Штатів з в'єтнамської війни був частково обумовлений вживанням американськими солдатами наркотиків. Тепер схожа ситуація виникла в окупованому Афганістані, пише Джеральд Познер у статті, поширеній "The New York Times Syndicate" і передрукованій італійською "La Stampa".

Бронежилет за дозу

Винахідливі лідери "Талібану" та "АльКаїди" швидко зметикували, що своєрідною зброєю можна використовувати величезні запаси героїну, за копійки постачаючи його американцям. У такий спосіб партизани досягають подвійного результату: підривають боєздатність американських солдатів та одержують гроші на вербування нових бійців і закупівлю зброї. Як стверджує Джеральд Познер, саме такі висновки містяться у таємній доповіді американської розвідки з грифом "Для службового користування".

Водночас офіцери американської армії публічно відмовляються визнавати існування такої проблеми, однак у приватних бесідах висловлюють стурбованість поширенням наркозалежності. Джеральд Познер пише, що учасників афганського конфлікту, який стає все більш непопулярним, з його постійними стресами й нічим не заповненим вільним часом, наркотики залишаються дуже привабливим способом утекти від дійсності. За словами колишнього генерала Барі Маккаффрея, який займався в адміністрації Клінтона питаннями боротьби з наркотиками, за останні чотири роки вживання наркотиків серед американських солдатів збільшилося вдвічі. Причому передислокація військовослужбовців з Іраку до Афганістану лише сприяє збільшенню кількості молодих людей, які потрапили в наркотичну пастку.

Джеральд Познер особисто спілкувався з деякими солдатами, які повернулися з Афганістану, і вони підтвердили, що наркотики можна вільно придбати просто за воротами військової бази. Частенько солдати обмінюють на дозу предмети екіпіровки, зокрема, ножі, шоломи, куленепробивні жилети, іноді навіть патрони та гранати. На думку експертів, про справжні масштаби проблеми можна буде говорити приблизно через 10 років.

Обама хоче ще солдатів

Тим часом, як пише "The Times", президент США має намір звернутися до членів НАТО із закликом надати до
4 тисяч військовослужбовців, щоб нарешті розрубати афганський вузол. Крім того, за даними високопоставлених військових джерел, Обама має намір підтвердити збільшення чисельності власне американського контингенту на 30 тисяч вояків. "Однак, як очікується, його заклик буде зігнорований. За даними джерел в Альянсі, на цей момент тільки два члени НАТО - Британія й Туреччина - готові скерувати додаткові війська", - пише "The Times".

Очевидно, не знайде розуміння й заклик Обами до інших членів НАТО відправити тисячі солдатів для тренування новобранців в Афганську національну армію. Зрештою, все стане зрозуміло 23 листопада в Бельгії, де зберуться представники державчленів НАТО.

Гроші дамо, вояків - ні

Але не тільки НАТО не бажає загрузати в афганському конфлікті.

Уряд Японії вирішив відмовитися від підтримки воєнної операції, схваливши натомість програму економічної допомоги Афганістану в розмірі 5 мільярдів доларів. Програма розрахована на п'ять років, її реалізація розпочнеться у 2010му, повідомляє "Japan Today".

Уряд Юкіо Хатоями вважає, що підтримка афганської економіки й допомога найбіднішим верствам населення зменшать соціальну базу руху "Талібан", що приведе до зниження терористичної активності та сприятиме стабілізації ситуації в країні.

Однак експерти солідарні - відмова від участі у воєнній операції викличе невдоволення Вашингтона. Тим більше, що про рішення уряду Хатоями стало відомо напередодні візиту до Японії президента США, одним з головних питань якого стане доля американської військової бази на Окінаві. У 2006 році США і Японія домовилися про її перенесення до міста Наго. Однак новий прем'єр Японії ще під час передвиборної кампанії обіцяв домогтися виведення бази за межі Окінави або навіть повного її закриття. Водночас Білий дім однозначно дав зрозуміти, що порушення угод не припустиме.

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4519 / 1.57MB / SQL:{query_count}