Що ближче до зими, то менше фруктів входить до нашого раціону. Ще залишаються яблука, груші, а також на ринках масово починають з'являтися заморські ласощі - мандарини, апельсини, ківі. Та ще одним джерелом вітамінів в осінньозимовий період є сухофрукти. Сушені грушки, яблука, чорнослив наші предки споживали з давніхдавен. Різноманітні узвари були і залишаються незмінним напоєм різдвяних свят.
Що ближче до зими, то менше фруктів входить до нашого раціону. Ще залишаються яблука, груші, а також на ринках масово починають з'являтися заморські ласощі - мандарини, апельсини, ківі. Та ще одним джерелом вітамінів в осінньозимовий період є сухофрукти. Сушені грушки, яблука, чорнослив наші предки споживали з давніхдавен. Різноманітні узвари були і залишаються незмінним напоєм різдвяних свят.
Найпопулярнішими на наших ринках є сушені яблука, груші, чорнослив та курага.
Вибирайте сухофрукти
за кольором
Сушені яблука та грушки багато господинь заготовляють самі. Свіжі яблука не надто довго можна зберігати, а ось сушені можуть лежати і до року. Якщо своїх сухофруктів немає, то, купуючи їх на ринку, варто зважати, щоб вони були еластичними, некрихкими, не злипалися. За словами Наталі Трубіциної, начальника відділу державного нагляду за якістю продукції, додержанням стандартів, норм і правил ДП "Львівстандартметрологія", колір сушених яблук повинен бути від жовтого до кремового (вищий сорт) та від кремового до коричневого (першого і столового). А сушені груші повинні бути від світлокоричневого до темнокоричневого.
До переліку улюблених сухофруктів належать також сушені абрикоси, які для нашого регіону є дещо екзотичними. Їх є кілька видів: абрикоси з кісточкою - урюк, половинки без кісточки - курага, цілі абрикоси з видавленою кісточкою - кайса. У нас найчастіше продають курагу. Ці ласощі, як стверджують спеціалісти, містять пектин, яблучну, лимонну, винну, аскорбінову кислоти, вітаміни В1, В2, В15, Р, РР, каротин, калій, а також вітамін В5, який сприяє спалюванню жиру в організмі.
За словами Наталі Трубіциної, залежно від помологічного сорту сушені абрикоси поділяють на групи, а за показниками якості на сорти - екстра, вищий, перший і столовий. Залежно від цих показників, фрукти повинні мати відповідний зовнішній вигляд: колір, консистенцію тощо. Так, сушені абрикоси екстракласу повинні бути однорідного яскравооранжевого кольору, як у дозрілих абрикосів. Фрукти вищого і першого сортів можуть бути від світложовтого до оранжевочервоного. Якщо ж колір фруктів від блідожовтого до темночервоного, то це столовий сорт.
Менш екзотичним для наших країв є чорнослив. Його використовують і для компотів, і для випічки, і для цукерок. Сушені сливки не тільки дуже смачні, але й корисні. Як пише сайт "Споживач", чорнослив містить калій, натрій, кальцій, магній, фосфор, залізо, мідь, хром, марганець, цинк, йод, фтор, кобальт, вітаміни A, B1, В2, РР, С. Чорнослив, як розповідає Наталя Трубіцина, залежного від помологічного сорту поділяють на групи: А (чорнослив зі сортів угорка ажанська, угорка Вангенгейма, угорка домашня, угорка італійська інші) і Б (фрукти інших помологічних сортів). Якщо керуватися держстандартом, сливи групи Б (екстра, вищого і першого класу) повинні бути чорного кольору зі синім відтінком, глянцевими. Сливи вищого сорту будуть від чорного до темнокоричневого кольору, першого - від чорного до буруватокоричневого, столового - від коричневого до світлокоричневого.
Ще одним показником якості сухофруктів є кількість плодів в одному кілограмі. Цілих абрикосів без кісточки екстракласу в кілограмі повинно бути 150, вищого - 180, першого 250. Якщо половинки плодів, то відповідно - 300, 360, 500. Слив групи А на кілограм повинно бути 180 (екстра), 240 (вищого), 300 (першого), групи В - 250 (вищого) і 350 (першого). Якщо ця кількість не відповідає вимогам, отже, не були дотримані умови приготування чи замість фруктів одного класу взяли іншого.
У сушених сливках групи А кісточка повинна відділятися легко, фрукти повинні мати відповідний смак і запах, без сторонніх запахів.
На заморські ласощі документів немає
За словами Наталі Олексіївни, сухофрукти, які виготовляють в Україні, повинні відповідати вимогам ГОСТу, а ось для сушених фруктів, які привозять зза кордону, таких нормативних документів немає, й відповідно немає вимог, яким вони повинні відповідати. Єдині документи - митні декларації та результати експертиз таких фруктів на наявність шкідливих речовин.
Купуючи сухофрукти, спеціалісти радять читати маркування. На ньому має бути інформація про виробника, назва продукту, маса нетто, дата виготовлення, сорт, назва технологічної документації, термін зберігання.
ДО ТЕМИ
Родзинки бувають різних сортів: світлі, темні, сині, з кісточками і без. Найкориснішими вважають родзинки з чорного винограду. Родзинки містять велику кількість бору, марганцю, калій, залізо і магній, вітаміни В1, В2 і В5. "Хвостаті" родзинки не проходять механічної обробки для видалення плодоніжки. Вищі сорти родзинок бувають тільки з хвостиками. Ці плоди висококалорійні: 100 г містять до 320 ккал.
Купуючи фініки, зважайте, щоб вони не були надто зморщеними і не мали кристалів цукру на поверхні. Сушені фініки багаті на калій, натрій, кальцій, магній, фосфор, залізо, мідь, марганець, амінокислоти. Зберігати фініки можна протягом року в ємкості зі щільно закритою кришкою в холодильнику.