Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області перевірила, чи правильно виші нарахували плату за навчання. Виявилося, що деякі суттєво переборщили й ущемили права студентів.
Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області перевірила, чи правильно виші нарахували плату за навчання. Виявилося, що деякі суттєво переборщили й ущемили права студентів.
- Особливу увагу під час перевірок вищих навчальних закладів приділили розрахункам плати за навчання, - розповіла начальник відділу Ганна Миколайська. - Адже 2009 року стрімке зростання вартості навчання у вишах було одним із основних чинників зростання інфляції. Механізм розрахунку за весь період навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації кадрів або надання додаткових освітніх послуг визначений п. 5 ст. 61 Закону України "Про освіту", а саме: розмір плати розраховує сам навчальний заклад у грошовій одиниці України з урахуванням офіційно визначеного рівня інфляції за попередній рік. І розмір плати не повинен змінюватися упродовж усього терміну навчання.
З 01.09. 2009 року Кабінет Міністрів України постановою від 12.08 2009 року №903 урегулював розмір плати за навчання. Згідно з постановою, підвищення плати за надання платних послуг у сфері освіти у 2009/2010 навчальному році, не може перевищувати офіційно визначений рівень інфляції за попередній рік. Коли працівники інспекції з контролю за цінами перевірили правильність розрахунку вартості плати за навчання, то виявили, що деякі навчальні заклади завищили офіційно визначений розмір інфляції від 0,5 до 15,7%. Тепер за результатами перевірок вищі навчальні заклади зобов'язані переглянути розмір плати за навчання і переукласти угоди з одержувачами освітніх послуг.
Є ще один нюанс, дуже важливий для студентів. Ст. 9 Закону України "Про вищу освіту" передбачає для осіб, що навчаються за кошти державного бюджету, безкоштовне виготовлення та видачу документів про вищу освіту. Однак постановою Кабінету Міністрів України від 25.02 2009 року №133 ця пільга не була врахована. Така невідповідність законодавчих актів призвела до того, що деякі вищі навчальні заклади почали стягувати зі студентівбюджетників плату за виготовлення та видачу документів про освіту. Але це порушення закону. Конституційний Суд України роз'яснив: скасувати пільги, встановлені законами України, можна, лише внісши зміни в самі закони, якими встановлені пільги. Отже, згадана постанова Кабміну порушила права студентівбюджетників на безкоштовне отримання документів про освіту.