Єдиний і неповторний

Гамід Карзай став президентом Афганістану в другому турі виборів, де був один учасник – Гамід Карзай

Гамід Карзай став президентом Афганістану в другому турі виборів, де був один учасник – Гамід Карзай

Вранці в четвер, 20 серпня, в Афганістані розпочалося голосування на виборах президента країни. Уранці в понеділок, 2 листопада, переможцем був оголошений чинний президент країни Гамід Карзай. Його опонент у другому турі - колишній міністр закордонних справ Абдула Абдула - напередодні просто зняв свою кандидатуру, тож Карзай залишився єдиним і неповторним кандидатом.

25% - фальшивки

Зрештою, він вважався головним претендентом на перемогу ще в серпні, незважаючи на присутність у виборчих бюлетенях прізвищ ще трьох десятків претендентів. Тож коли після підбиття підсумків першого туру штаб Карзая безапеляційно оголосив про переконливу перемогу свого шефа, котрий нібито набрав понад половину голосів виборців, спочатку це сприйнялося як належне. Однак потім спостерігачі несподівано оголосили, що, беручи до уваги масштабні підтасовки, чинний глава держави не міг набрати більше 50 відсотків голосів. За підрахунками спостережної комісії, майже чверть всіх бюлетенів, поданих у першому турі, були сфальсифіковані. Коли ж голоси ще раз перерахували, з'ясувалося, що президент набрав лише 49,67 відсотка (Абдула Абдула - трохи більше 30 відсотків).

Слід віддати належне Карзаю - він погодився з претензіями комісії й висловив готовність взяти участь у другому турі виборів. Голосування було призначено на 7 листопада. Однак 1 листопада його опонент Абдула Абдула відмовився від боротьби, заявивши, що його вимоги щодо зміни методів роботи виборчої комісії не були виконані, тож "чесне голосування неможливе". Отже, на виборах залишився єдиний і неповторний кандидат - Гамід Карзай.

Відрізані пальці

Слід зазначити, що ще напередодні першого туру командування "Талібану" заявило про намір повністю зірвати вибори. Зокрема, таліби пообіцяли відрізати пальці тим, у кого на них знайдуть сліди чорнила. Уряд, щоправда, зробив кілька спроб домовитися з польовими командирами, пообіцявши їм місця в Лойя джирга - всеафганській раді старійшин.

Однак лідери талібів на компроміс не пішли - у день виборів в Афганістані було скоєно близько 140 тер­актів. Завдання максимум - повністю зірвати вибори президента - бойовики не виконали. Та вони й самі навряд чи серйозно на це розраховували. Важливо було не допустити перемоги ненависного їм Карзая в першому турі, а для цього необхідно було знизити явку виборців у південних, населених переважно пуштунами, районах країни. В Афганістані більшість виборців роблять свій вибір за етнічним принципом, а Карзай представляє саме пуштунів.

З цим завданням таліби впоралися. Не в останню чергу недобір чинним президентом потрібних голосів пояснюється шаленою терористичною активністю. Загалом, за офіційними даними, близько 10 відсотків виборчих дільниць у всій країні так і залишилися закритими. На тих, що працювали, черг також не спостерігалося, багато виборців вирішили не ризикувати і пересидіти небезпеку вдома.

Ракетні обстріли, вибухи бомб, перестрілки - у день виборів було зафіксовано понад 140 подібних інцидентів. Загинули та були поранені сотні поліцейських, військовослужбовців і мирних громадян, у тому числі дітей.

Пуштуни, таджики, узбеки

"Переконлива" перемога Гаміда Карзая над самим собою в другому турі може вилізти йому боком. Афганістан, ще раз нагадаємо, - країна багатонаціональна. Чинного главу підтримують в основному пуштунські племена. Натомість Абдула Адбула вважається неформальним лідером місцевих таджиків. До речі, ще у серпні він пообіцяв, що у випадку оголошення Карзая переможцем вже в першому турі, його прихильники­таджики масово вийдуть на вулиці, як це було в Ірані. Однак Абдула уточнив, що в них у руках будуть не камені, а калашнікови.

По суті це загроза нового витка громадянської війни, що стало б справжнім подарунком талібам, які дещо втрачають популярність, оскільки дезорганізувало б єдиний фронт боротьби з ними.

А можливість розколу за націольною ознакою виглядає цілком реально. Окрім пуштунів, Карзай зможе протиставити таджикам ще й узбеків. Недарма за три дні до першого туру він несподівано дозволив повернутися на батьківщину з вимушеної еміграції генералові Абдулі Рашиду Дустуму - лідеру афганських узбеків.Зауважимо, що це викликало різкий протест з боку Вашингтона, адже Дустуму обвинувачують у воєнних злочинах. Однак Карзай пообіцяв захистити генерала, нехай навіть силою зброї. Рішучість афганського президента зрозуміла - маючи такого союзника, можна не панькатися з Абдулою та його таджиками.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4608 / 1.58MB / SQL:{query_count}