"Пошта"разом з працівниками управління у справах захисту прав споживачів перевіряла львівські дитячі садочки
Управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області розпочало перевірку з навчальновиховного комплексу садкашколи "Малюк", що на вул. В. Великого, 41а. Біля входу нас зустрів охоронець. "Охорона конче потрібна, - розповів чоловік, - бо біля садкашколи можуть ходити різні люди й навіть наркомани. Але вони знають, що тут є охорона, тож тримаються осторонь".
Арифметика борщу
Після холодної, мокрої, засніженої вулиці вже в коридорі садочка, де витав аромат обіду, стає тепло та комфортно. Та розслаблятися ніколи, адже роботи багато. Одягнувши білі халати, вирушаємо на кухню та до комори, де зберігають продукти. Насамперед спеціалісти перевіряють вже готовий обід. Того дня дітям приготували червоний борщ, макарони з курячою котлетою та кисіль. Борщу та шматок котлети скуштувала і журналістка "Пошти". Як на мене, смачно. А Богдан Пастух, начальник організаційного відділу управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області, підтвердив, що обід не тільки смачний, але й відповідає вимогам та приготовлений за всіма нормами. А ось до киселю мав зауваження. Але тут, як пояснив Богдан Пастух, провина не кухарів, адже вони приготували все згідно із вимогами, а у самому киселі, якість якого нині є не такою, як раніше. Щоб нагодувати дітей, а їх є понад дві сотні: 100 учнів 1 - 4 класів, які також харчуються у садкушколі, бо відвідують групу продовженого дня, та більше сотні малюків, кухарі готують величезний казан макаронів та кілька відер борщу. Розрахунок простий: двісті грамів першого для дітей ясельної групи та 250 - для інших. Як розповіли працівники кухні, для дітей готують різні страви: борщі, гороховий суп, обов'язково молочні страви, рибу смажену, котлети, оладки з печінки, оскільки смаженої печінки дітки не люблять. Входять у меню дітей і овочі, фрукти, печиво, булочки тощо. Здобу переважно закуповують, та раз на два тижні випікають свою, бо діти її дуже люблять. Особливо сирну запіканку та оладки. Готуючи страви, кухарі повинні вкластися в 11,2 грн (50% оплачує держава і 50% - батьки), які передбачено на день харчування однієї дитини.
- Ми б хотіли змінити меню, наприклад, замість окуня готувати хек, чи давати дітям інше печиво, але всі продукти отримуємо, згідно із тендером, тому щось змінити не можемо, - каже медсестра Романа Рибачук.
Та кухарі одноголосно запевняють, що діти їдять все, що дають у садочку, й відходів ніколи не буває. Та й самі малюки кажуть, що їм готують смачно.
Як розповіла директор садочкашколи Христина Мацьків, вони відмовилися від соків, бо були випадки, що у дітей після таких напоїв з'являлася висипка. Не дають вихованцям і йогуртів, оскільки траплялися неякісні, хоча з датою виготовлення все було гаразд. "Якщо батьки хочуть, можуть самі купувати йогурти дітям, а нам головне, щоб вони їли свіжі, теплі страви", - говорить пані Христина.
Після перевірки готових страв спеціалісти беруться до перевірки продуктів: овочів, фруктів, м'яса, цукру, масла, молока, круп тощо. До цукру відразу виникло зауваження - він збився у грудки, а це означає, що такий цукор завезли або вже тут порушили умови зберігання. Та цукор не забракували, оскільки грудки розсипалися у руці, а за стандартом це дозволено. Виникли непорозуміння і з м'ясом, на яке не було всіх потрібних документів. "М'ясо є різних ґатунків, а від цього залежить, для якої страви його можуть використовувати, наприклад, для гуляшу чи для котлет", - говорить Богдан Петрович. Аби з'ясувати, що це за м'ясо, до садочка викликали постачальника. Всі необхідні документи на м'ясо чоловік привіз, отже, готувати страви кухарі можуть без побоювань.
Під час перевірок спеціалісти мали зауваження до стану пшона та пшеничної крупи - вони не мали повного маркування, зокрема, назви виробника та місця його розташування. Та постачальник пообіцяв замінити ці продукти на крупи з повною інформацією, чого вимагають нормативні документи.
Забракували також виноград. Ці фрукти були імпортні без жодного маркування українською мовою, тож дізнатися, що це за ягода та звідки її привезли, спеціалісти так і не змогли. Тепер постачальник зобов'язаний виправити недоліки.
Меню для дітей повинні складати спеціалісти
Спеціалісти управління перевірили і дошкільний навчальний заклад ясласадок № 75, що на вул. Виговського, 75. Тут вони знайшли порушення технології приготування соусу: щоб поліпшити смак, кухарі додали моркву, але її за рецептом там не повинно бути, і замінили деякі продукти. Також спеціалісти виявили, що для готування страв використовували яйця курячі без відповідного маркування на них.
Загалом, як зауважив Богдан Пастух, проблеми із документацією (технологічні картки) для кулінарної продукції притаманні багатьом садкам.
- Нормативні документи на кулінарні страви вимагають доопрацювання. Харчоблоки дитячих дошкільних закладів потрібно забезпечити технологічними картками, де були б враховані всі норми харчування дітей певної вікової категорії. В іншому випадку медичні працівники (медсестри), які щоденно складають менюрозкладки, змушені у кулінарних виробах проводити некваліфіковану заміну одних продуктів іншими, або вносити іншу заміну до рецептури, щоб дотримуватися норм харчування та вкладатися в кошти, які на це виділені, - говорить Богдан Петрович. - Тобто, потрібно залучати інженерівтехнологів до організації харчування, які розробляли б такі норми, наприклад, скільки потрібно буряка, картоплі тощо у масі брутто та нетто для приготування борщу. Це важливо, бо є визначені норми, скільки і яких продуктів діти повинні з'їдати за день, і все це повинно були враховано у стравах. Так, наприклад, згідно із вимогами, дитина на день повинна з'їдати 60/100 г (яслі/садок, відповідно) м'яса, 20/45 г риби, 350/400 г молока, 180/200 г овочів тощо.
На думку Богдана Петровича, варто підвищувати кваліфікацію працівників харчоблоків, щоб вони більше були поінформовані про вимоги законодавчих актів щодо якості та безпеки продуктів харчування, вимог до документів про якість на них, норм маркування тощо.
До теми
Як повідомила Софія Чемерис, головний спеціаліст управління освіти Львівської міської ради, у Львові працює 96 дошкільних навчальних закладів, де виховується 19 768 дітей, та 9 навчальновиховних комплексів садокшкола, де виховують 1517 діток. Загалом дошкільною освітою охоплено 60% дітей від загальної кількості дітей дошкільного віку. На харчування дітей частково виділяють кошти із бюджету, а частково батьки, але не більше 50% від загальної суми. Так, за триразове харчування діток віком 1 - 3 роки батьки платять 3,8 грн за дитину на день; для цієї ж вікової групи з чотириразовим харчуванням - 5 грн; на триразове харчування дітей віком 3 - 6 років батьки дають 5,6 грн, а з чотириразовим - 6,35 грн. Є також діти, які харчуються безкоштовно: дітисироти, діти, що потерпіли від наслідків аварії на ЧАЕС, малозабезпечені та деякі інші категорії дітей.