Директор ФСБ Росії Алєксандр Бортніков звинуватив грузинські спецслужби у зв'язках з міжнародними терористами
Під час засідання Національного антитерористичного комітету Росії директор Федеральної служби безпеки заявив, що грузини допомагають "АльКаїді" переправляти бойовиків у Чечню та поставляти зброю в Дагестан. "Знайдені аудіозвіти доводять, що північнокавказькі бойовики разом з емісарами "АльКаїди" встановили контакти з представниками спецслужб Грузії, за участю яких організована підготовка і переправлення терористів на територію Чеченської Республіки. Крім того, вони постійно намагаються постачати зброю, вибухівку, фінанси для здійснення диверсій на об'єктах Дагестану, перш за все на нафто і газопроводах", - повідомив директор ФСБ. Коли і де були знайдені ці аудіозаписи, Алєксандр Бортніков не повідомив.
Зате не забув похвалитися успіхами підпорядкованої йому служби. За його словами, з початку цього року на Північному Кавказі було затримано 178 учасників терористичних угруповань. Один з них - уродженець Алжиру, так званий "доктор Мугаммед" - нібито був скерований до Росії іноземними ісламістами для координації діяльності терористів в Дагестані. Крім того, Алєксандр Бортніков прозвітував про арешт п'ятьох терористівсмертників, які планували здійснити теракт 5 вересня на День міста в Москві. З початку року Федеральна служба безпеки тільки в північнокавказькому регіоні запобігла 45 терактам, конфіскувала 527 одиниць вогнепальної зброї та понад 180 тонн вибухівки. За цей же період було знищено 250 таємних баз бойовиків. Виступаючи на засіданні Національного антитерористичного комітету, генерал Бортніков також повідомив, що замах на президента Інгушетії ЮнусБека Євкурова можна вважати розкритим. Директор ФСБ наголосив, що організатори злочину, який був здійснений 22 червня 2009 року, ватажки так званого інгуського джамаату Дзортов та Алієв були нейтралізовані під час оперативнобойової операції. Тим не менше слідство в справі про замах на президента Інгушетії триває. Сам Євкуров уже повернувся до виконання своїх обов'язків.
Заяву директора ФСБ чи не одразу спростувала низка грузинських офіційних осіб. Так, голова адміністрації МВС Грузії Шота Хізанішвілі назвав це повідомлення "повною неправдою та дезінформацією". Віцеспікер грузинського парламенту Паата Давітая вважає слова Бортнікова "повним абсурдом". "Фантазія цих людей дуже обурлива. Я думаю, все це викликано тим, що вони не одержали бажаного результату поширенням іншої схожої інформації, не зуміли змінити думку міжнародного співтовариства на шкоду Грузії й тепер намагаються придумати нові історії про Грузію, щоб негативно налаштувати проти країни її партнерів в Америці та Європі", - заявив голова комітету з юридичних питань парламенту Грузії Павєл Кублашвілі.
Тим часом американські експерти заявляють, що "АльКаїда" втрачає лідерські позиції на міжнародній арені й потребує фінансової підтримки. Тільки за останні півроку лідери організації чотири рази публічно зверталися до однодумців з проханням про матеріальну допомогу. Фахівці зазначають, що останні кілька років організація зазнала важких випробувань. Фінансові проблеми "АльКаїди" прямо пов'язані із зусиллями США, які блокують джерела постачання ресурсів. Як відомо, лідери терористичної організації попередили своїх спонсорів, що фінансові труднощі обов'язково відіб'ються на якості підготовки бойовиків, а завдяки хорошому фінансуванню, організація може швидко відновити свій вплив. Поки "АльКаїда" шукає спонсорів, першість у терористичному світі зайняло злочинне угруповання "Талібан", яке світова фінансова криза не зачепила. Таліби живуть за рахунок того, що вимагають гроші від афганських селян, які вирощують опійний мак. Про це на нещодавній конференції, присвяченій боротьбі з відмиванням грошей, повідомив високопоставлений представник міністерства фінансів США Девід Коен. Крім того, екстремісти вимагають платню за "охорону" бізнесу в жителів країни, які займаються легальним підприємництвом. За словами спеціального представника США в Афганістані Річарда Голбрука, значні суми готівкою таліби отримують від приватних осіб, які проживають у країнах Перської затоки. Також терористи займаються контрабандою сигарет, продають піратські копії аудіо та відеопродукції, комп'ютерних програм. У своїй доповіді Девід Коен повідомив, що незаконно отримані талібами ресурси вже встигли потрапити у світову фінансову систему. Про цю небезпеку, до речі, ще раніше попереджав командувач військ в Афганістані Стенлі Маккрістал, який зазначав, що величезні фінансові потоки заважають ефективно протистояти талібам.