Щороку дедалі більше молоді з інших країн прагне навчатися у львівських вищих навчальних закладах. Спеціально для них при вишах діють підготовчі курси, на яких вони вивчають українську мову. Після закінчення курсів іноземці отримують сертифікат державного взірця, який дає можливість вступати до будьякого вишу України.
Щороку дедалі більше молоді з інших країн прагне навчатися у львівських вищих навчальних закладах. Спеціально для них при вишах діють підготовчі курси, на яких вони вивчають українську мову. Після закінчення курсів іноземці отримують сертифікат державного взірця, який дає можливість вступати до будьякого вишу України.
Які напрями підготовки найбільше приваблюють іноземних громадян? За скільки часу їм вдається оволодіти українською мовою? Які виші найчастіше обирають? Аби отримати відповіді на ці запитання, "Пошта" навідалася у виші, при яких діють підготовчі курси для іноземців.
Араби та китайці знають українську
не гірше за нас
Студенти більш ніж із 20 країн світу вже 48 років мають можливість навчатися на доуніверситетських курсах Львівської політехніки. За словами Володимира Пелеха, декана підготовчого відділення для іноземних громадян, понад 50 закордонних абітурієнтів щорічно навчаються на підготовчих курсах, але простежується тенденція до збільшення. Переважно приїжджають молоді люди з арабських країн: Марокко, Лівану, Палестини, Алжиру, Єгипту, Лівії та африканських Судану та Нігерії. Менше з Китаю, Польщі, Франції. Студенти з В'єтнаму та Бразилії вчаться, як правило, на держзамовленні через міжнародні угоди між урядами країн. Але більшість іноземців навчається з власної ініціативи та своїм коштом. Вартість навчання на десятимісячних курсах - 1200 доларів (за курсом НБУ на день оплати). Підготовче відділення для іноземних громадян Львівської політехніки готує абітурієнтів за інженернотехнічним, медикобіологічним та гуманітарним напрямами. Абітурієнти навчаються академічними групами по 610 осіб, мають у середньому три пари в день. Є й індивідуальні програми. Ними користуються ті іноземні громадяни, які хочуть вчитися, наприклад, в аспірантурі або працювати в Україні гідомперекладачем тощо.
- Завдання підготовчих курсів не лише дати іноземним громадянам знання, які знадобляться їм у спілкуванні на побутовому рівні, а згодом і в науковій сфері, а й допомогти адаптуватися у новому середовищі, в новій країні, подолати мовний та психологічний бар'єри, соціальнокультурну відокремленість, фізіологічну адаптацію до нового клімату, - каже декан Володимир Пелех.
Студентка Чженьхуа Фан навчалася на підготовчих курсах Львівської політехніки у 2004 - 2005 роках. "Для того, щоб вивчити мову, потрібен час. Я собі сказала, що зможу це зробити. Інші можуть, і я зможу! Головне - самостійно працювати" , - переконана дівчина. Нині Чженьхуа - студентка 5го курсу факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка, досконало володіє українською мовою.
Медицину іноземці вивчають англійською, українською
та російською
Абітурієнти з понад 44х держав світу навчаються в медичному університеті з 1961 року. Студенти з Азії, Африки та арабських країн, яким знання української мови потрібне для подальшого вступу в університет, навчаються на підготовчих курсах. Олена Смолькова, заступник декана факультету іноземних студентів, повідомила: "Абітурієнти в нас вчаться суто з академічних цілей на платній основі. Навчання на курсах коштує 1250 доларів. Близько ста осіб у рік можуть навчатися і згідно з ліцензією Міністерства освіти та науки України" .
У медичному університеті іноземні студенти навчаються англійською (60%), українською (30%) та російською (10%) мовами на медичному, фармацевтичному та стоматологічному факультетах. Тож абітурієнти, які володіють, скажімо, англійською, не мають потреби навчатися на підготовчому відділенні: вони можуть відразу вступати на перший курс - після інтерв'ю на знання мови. Іноземні студенти, які не відповідають даним вимогам, рік вивчають українську на підготовчих курсах. Навчаються у невеликих академічних групах по 710 осіб та мають здебільшого чотири пари в день. Після закінчення курсів іноземці, які успішно складають іспити, а це більшість, стають студентами першого курсу Львівського національного медичного університету
ім. Данила Галицького.
Перше місце
на олімпіаді
з української мови посів бразилець
Майбутніх іноземних студентів природничих, гуманітарних, економічних факультетів з 1975 року навчають на факультеті доуніверситетської підготовки Львівського національного університету ім. І.Франка. За 34 роки це понад 2668 студентів із 62х країн Азії, Африки, Латинської Америки та Європи. Як повідомив "Пошті" завідувач підготовчого відділення для іноземних громадян Віктор Кревс, щороку у нас навчається 3040 студентів. Більшість приїжджає за власним бажанням. Вартість десятимісячного навчання на підготовчих курсах в академічних групах з восьми студентів становить 12 тисяч 69 грн. Але вчаться і за державним замовленням. Це студенти з країн колишньої Югославії: Сербії та Хорватії, також з Китаю, Бразилії та Марокко.
Студентка із Сербії з українським корінням Міліца Рахович навчалася на підготовчому відділені для іноземних громадян Франкового університету у 2007 - 2008 роках. "Приїхавши в Україну, я зовсім не знала мови, але мені допомогло те, що сербська мова подібна до української. Я вчилася на підготовчих курсах на держзамовленні, бо хотіла продовжити навчання в Україні. Ці курси мені дійсно допомогли, пані Данута Мазурик - дуже хороший викладач! Тепер я студентка університету ім. І. Франка і здобуваю спеціальність українська мова та література" .
Підготовчі курси відвідують студенти, які планують продовжити своє навчання у вищих навчальних закладах України. Але є і такі, яким знання української мови потрібні для професійних цілей. Спеціально для них існують курси та літні школи, які можуть тривати від 10 днів до кількох тижнів. Це заняття для дипломатів, викладачів, науковців, тощо. "Пошта" зустрілася з викладачем із Японії Хірано Такаші, який працює на філологічному факультеті на кафедрі японської мови та літератури.
"Спочатку було досить складно, бо я майже не міг розмовляти українською, а мої студенти ще не дуже розуміли японської. Тепер ситуація змінилася - я краще володію мовою, до речі, я вивчав українську, будучи студентом в Токіо. Тоді й не думав, що вона стане мені в нагоді під час пошуку роботи. Врештірешт я знайшов її у Львові й тут ще раз почав вчити українську, але вже для роботи" .
2009 року Едуардо Баптиста Леал Нуньєс (Бразилія) на Всеукраїнській олімпіаді з української мови серед слухачів підготовчих відділень для іноземних громадян посів перше місце, а Чжан Лун (Китай) - третє. Обидва вивчали українську мову на підготовчих курсах в університеті ім. І. Франка. Призові місця ( II, III, VI та VII) посіли й студентиіноземці, що навчалися на підготовчому відділенні для іноземних громадян Національного університету "Львівська політехніка" . Відповідно, Міна Тавадроус (Єгипет), Аль Жадаан Аль ЕльДін (Йорданія), Хаснауі Аднан (Марокко) та Ван Цзичао (Китай).
Заняття на доуніверситетських курсах львівських університетів проводять викладачі, які мають понад 20річний досвід роботи із закордонними студентами. Заняття розпочинаються в жовтні, а закінчуються іспитом наприкінці червня - на початку липня. Перший семестр студенти вивчають лише українську мову, а другий - профільні предмети (україномовну термінологію). Більшість, а це понад 90% абітурієнтів, після отримання свідоцтва про закінчення підготовчого відділення стають студентами українських вишів.