Світ ГМО: міфи та реальність

Споживачі панікують, коли чують абревіатуру ГМО, вчені заспокоюють: боятися нічого

Споживачі панікують, коли чують абревіатуру ГМО, вчені заспокоюють: боятися нічого

Генномодифіковані організми, біотехнології, трансгенні рослини... Ці слова сьогодні на вустах і в учених, і в пересічних громадян. Одні запевняють, що ГМО - це можливість отримати значно вищі врожаї з меншими затратами, отримати якісніші культури, інші ж переконані, що досягнення генної інженерії негативно вплине на здоров'я людей та довкілля. Що ж нас чекає у світі ГМО, у чому небезпека, а в чому перспективи? Саме такі питання обговорювали журналісти з восьми областей Західної України під час "круглого столу" "Біотехнології ХХІ століття. Міфи та реалії" , який відбувся у приміщенні обласної організації НСЖУ.

Вітамінізований
рис

За абревіатурою ГМО захований великий перелік організмів - рослини, тварини, мікроорганізми - які були створенні для вирішення різних завдань, розповідає Борис Сорочинський, завідувач відділу Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України. Нинішнє покоління несе у своєму геномі чужий генетичний матеріал. Це означає, що для створення нинішніх ГМО були використані гени, які є в інших організмах.

"Генна інженерія спрямована на те, щоб збільшувати врожаї, покращувати якість культур. Є три хвилі біотехнології. У першій хвилі робота науковців була скерована на створення рослин стійких до гербіцидів, шкідників тощо. У другій хвилі, в якій ми зараз є, учені працюють над зміною якісного складу продуктів: збільшення вмісту вітамінів, корисних речовин тощо. Третя хвиля - це рослини­біофабрики", -
говорить Борис Сорочинський. Учені стверджують, що завдяки досягненням генної інженерії, сьогодні вирощують томати з підвищеним вмістом лікопену, сою з покращеним вмістом білків, Омега3. В Індії вирощують рис, збагачений вітамінами, який називають "золотим рисом". Трансгенними рослинами (модифікованими організмами) нині засіяно 125 млн га
полів. Комерціалізовані, тобто офіційно зареєстровані ГМрослини - це бавовник, гвоздика, диня, кабачок, картопля, кукурудза, льон, папая, пшениця, ріпак, рис, соняшник, соя, томати, тютюн, цукровий буряк тощо.

У Європі дозволено до вирощування тільки дві генетично модифіковані культури, але до споживання -
22 рослини та їх продукти. У Росії офіційно зареєстровано для використання як продукти харчування та корми 15 модифікацій різних культур. В Україні - жодної. Загалом же біотехнологічні культури зареєстровані у 54 країнах світу. Лідерами у застосуванні таких культур є Китай, Індія, Аргентина, ПАР, а основними імпортерами - Японія, країни Євросоюзу, Південна Корея, Нова Зеландія, Росія.

Жуки бояться,
а ми їмо

 

Біотехнологічні (генетично модифіковані) організми - тварини, рослини, мікроорганізми, віруси, генетична програма яких змінена за допомогою методів генетичної інженерії. Трансгенні рослини (модифіковані організми) - це новий (модифікований) організм, що містить гени від інших живих істот або, навпаки, з нього вилучені якісь непотрібні батьківські гени.

Масове вирощування ГМрослин породжує фобії серед населення. Зокрема, в нас ширилися побоювання щодо споживання картоплі, до якої доклали руку генетики, мовляв, якщо такої картоплі не їдять колорадські жуки, то як її можуть їсти люди. Та Микола Бойко, кандидат біологічних наук (Українське товариство клітинних біологів та біотехнологів), заспокоює споживачів: "білок, який є у картоплі, має вузькоспецифічну дію й впливає тільки на жука, а на людей жодного впливу не має. До того ж картоплю, яку обробляють хімікатами проти шкідників, навряд чи можна назвати безпечнішою".

 

За прогнозами вчених, до 2015 року кількість біотехнологічних країн збільшиться з 25 до 40; кількість фермерів, які вирощуватимуть біотехнологічні культури, зросте від 12 млн до 20 млн, загальна площа під посіви таких культур збільшиться з 125 до 200 млн га. Центрами розвитку біотехнологій будуть Південна Америка, Китай, Євросоюз, Аргентина, Бразилія, ПАР, Австралія, Індія.

Незважаючи на побоювання та суперечки, ми давно вживаємо генномодифіковану сою, яка міститься у шоколаді та шоколадних виробах. Використовують модифіковані організми і у виробництві сиру, пивоварінні.

Учені генетики заспокоюють, що споживання біотехнологічних рослин, які дозволені до використання, безпечне. "На сьогодні не встановлено жодних негативних впливів на довкілля та здоров'я людей, які би спричинили ГМрослини та продукти харчування, які з них отримані, чи корми для тварин, - говорить Борис Сорочинський. - Ми їх споживаємо вже понад 10 років. До того ж такі продукти проходять дуже ретельний і суворий контроль, значно більший, ніж органічні продукти". Разом з тим учені не відкидають ризиків, які можуть спричинити транс­генні рослини, тож повинен бути контроль і законодавча база.

 

Суб'єктивний погляд

Ярослав Блюм,
директор Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України:

Юрій Кундієв,
учений, директор Інституту медицини праці:

Ми не можемо відкидати ризиків, які ймовірні в кожній новій технології. Наприклад, один ген може "замовчати" , інший проявити підвищену активність. Ми можемо сподіватися тільки на ті знання, якими опанували на сьогодні. Але наслідків для людини не повинно бути, адже створено надійну систему глобального контролю та випробувань і на міжнародному рівні, й в окремих країнах та в компаніях­виробниках. А такий шум навколо ГМО можна пояснити двома причинами: все нове важко прокладає собі шлях, крім того, є комерційний інтерес.

Сьогодні приріст населення значно перевищує приріст продовольства. На планеті недоїдає 800 млн людей. Якщо не буде впроваджено революційних змін щодо забезпечення населення продовольством, кількість голодуючих значно збільшиться, адже до 2050 року кількість населення, як прогнозують науковці, зросте до 9 млрд .

В Україні діє Закон "Про біологічну безпеку..." . Але у нас немає підзаконних актів і матеріальної бази для підтримки дієздатності цього закону. Генна інженерія може все, але чи все потрібно? Треба шукати розумну доцільність у цих безмежних можливостях. Будь­яка модифікація, що може зачепити геном людини, не має права на впровадження. Тож справа не тільки у законах, але й в особистій відповідальності вчених й безперервному контролі за кожним етапом випробування.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4041 / 1.61MB / SQL:{query_count}