Кредитний голод

Отримати позичку для українців стає дедалі важче

kredyt.jpg 

Після скорочення термінів кредитування і збільшення відсоткових ставок Нацбанк вирішив припинити видачу кредитів без першого внеску. В іншому ж випадку кредити будуть вважатися ризикованими і такими, що можуть не повернути, а банки-надавачі кредитів будуть змушені резервувати всю суму позики.

Якщо зараз клієнти банків діляться на п'ять категорій - від А до Д, які характеризують їхню фінансову платоспроможність, то вже згодом до критеріїв додадуть й перший  внесок.

Прогнозують, що група А, як найкращий позичальник, сплачуватиме перший внесок в роз­мірі 20 %, Б - 15 %, В - 10 %. Ті, хто отримає кредит без першого внеску, входитимуть у групи Г і Д з нестабільним і незадовільним фінансовим статком. Фактично ці кредити будуть вважатися безнадійними.

Хоча самі банкіри були готові до цього. Як розповіла "Пошті" Юлія Волошинська, ре­гіона­льний представник з автокредитування "Укрсиббанку", їхній банк уже кілька місяців не видає кредитів без першого внеску.

"Як показує практика біль­шість проблемних клієнтів - це ті, які брали кредит з 0 % першим внеском", - говорить Юлія Волошинська.

Банкіри прогнозують, що перший внесок становитиме не менше 10-15 %, а нововведення зменшить кількість кредитів. На скільки реально зменшиться ця цифра, наразі не відомо, але попередні реформи Нацбанку в травні, порівняно з квітнем цього року, вже зменшили видачу кредитів на 30-40 %.

До речі, НБУ також зробив жорсткішими норми резервування. Якщо зараз під 100 % резервування суми кредиту підпадає безнадійна заборгованість більше 91 дня, то тепер пропонують понад 31 день, а борг усього у два-три тижні буде вимагати від банку покриття 60-80 % його суми. Таким чином, нові правила НБУ вдарять не тільки по пересічних українцях, а й по самих банках, зменшивши обсяги кредитів та прибутки банків. Фактично банки будуть змушені або збільшити вартість споживчих кредитів, або зовсім відмовитися від їхнього надання.

Крім того, НБУ хоче зобов'я­зати банки вимагати в клієнтів письмової згоди на надання банком інформації про позичальника в бюро кредитних історій. У випадку відмови позичальник буде належати до найгіршої категорії Д.

Нагадаємо, Нацбанк намагався обмежити споживче кредитування ще минулого року, однак до цієї ідеї через великий рівень інфляції повернулися знову. Водночас досі всі механізми банкірів для подолання інфляції результатів не дали. Під час останньої прес-конференції Микола Сиву­льський, керівник ГоловКРУ, звинуватив голову НБУ Володимира Стельмаха в розкручуванні ін­фляції в I кварталі 2008 року.

За даними пана Сивульського, за перший квартал 2008 ро­ку об'єм грошової маси збіль­шився на 8,5 % - до 429,2 млрд грн, у той час як за аналогічний період 2007 року - на 8,1 %, і під кінець року її об'єм був 396,2 млрд грн (на початку 2007 р. - 256,2 млрд грн).

"Яку антиінфляційну по­літику здійснював Нацбанк? Нічого подібного, він розганяв грошову масу - він накручував інфляцію. От хто винен в ін­фляції, то це Нацбанк і його ке­рівник, що допустив колосальний приріст грошової маси", - каже Микола Сивульський.

Нагадаємо, за підсумками травня, інфляція в Україні становила 1,3 %, порівняно з квітнем. Разом з тим, порівняно з травнем 2007 року, індекс цін збільшився на 31,1 %, від початку 2008 року - на 14,6 %.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5565 / 1.56MB / SQL:{query_count}