У неділю – на базар чи до церкви?

Львів'ян вважають віруючими людьми, справжніми християнами, а наше місто часто називають українським центром культури та духовності. Дивно однак чути, що тут вперто ігнорують очевидну християнську істину: "Пам'ятай день святий святкувати" . У неділю у Львові працюють майже всі магазини, ринки та супермаркети. Продавці стають заручниками роботодавців, а тому змушені ходити на роботу у сьомий день тижня і, як наслідок, втрачають можливість піти на літургію та провести час зі сім'єю.

Львів'ян вважають віруючими людьми, справжніми християнами, а наше місто часто називають українським центром культури та духовності. Дивно однак чути, що тут вперто ігнорують очевидну християнську істину: "Пам'ятай день святий святкувати" . У неділю у Львові працюють майже всі магазини, ринки та супермаркети. Продавці стають заручниками роботодавців, а тому змушені ходити на роботу у сьомий день тижня і, як наслідок, втрачають можливість піти на літургію та провести час зі сім'єю.

Покликання
до свободи

Звичайні українці частенько недільний день перетворюють на день закупівельний, підтримуючи тим самим заповзятливих підприємців.

Майже у всіх країнах Євросоюзу крамниці та базари у неділю не працюють. Продавці відпочивають, а покупці навчилися забезпечувати себе усім необхідним протягом тижня. У нас в державі немає закону, який би регулював це питання, немає, схоже, і бажання з боку більшості власників ринків щось змінювати, адже неділя є найпопулярнішим днем для закупів, а отже, й найприбутковішим. Церква, щоправда, трактує такий стан речей як загрозу духовності, адже люди, які продають на ринку чи працюють у супермаркетах, втрачають можливість приходити до храму, а тому священики нерідко закликають вірних не ходити в неділю на базари та супермаркети, аби тим самим не підтримувати діяльність їх власників.

- Неділя є днем, коли зби­раємося на літургію, - розповідає "Пошті" протосинкел Львівсь­кої архієпархії у справах священства УГКЦ о. Орест Фредина, - а літургія в перекладі з грецької означає "загальнонародна справа".

Нам дано шість днів, а сьомий є Божим. Проблема наша полягає в тому, що 96% українців нібито вважають себе віруючими, однак через це "нібито" виглядає так, що нам треба дуже щиро навернутися. І почати потрібно з найпростіших речей. Якщо почнемо святкувати день Божий, це буде гарним кроком. Чоловік непокликаний бути рабом, чоловік покликаний від Бога мати свободу. І саме Божий день дає можливість підняти голову, подивитися і зрозуміти своє покликання. У нашому місті, для прикладу, християни є найбільш організованою його частиною, і якщо ми собі постановимо не ходити на закупи у неділю, то це буде великим кроком, адже коли покупці не приходитимуть у святі дні до супермаркетів та на базари, то їх власникам не буде сенсу виводити на роботу працівників, які отримають можливість гідно відсвяткувати Божий день. Є люди, які керуються законами бізнесу і їм вигідно будувати біля церков магазини та супермаркети, адже звідти йде великий потік людей. Зручно піти до храму клякнути, а потім дорогою закупитися, однак це є гріхом проти Бога, який потрібно виправляти. І якщо нам вдасться змінитися у таких простих речах, то зможемо відкрити очі на інші проблеми, і так ставати кращими, - наголошує священик.

У власників ринків, однак, свій погляд на проблему, і вони всіляко протестують проти ідей припинити торгівлю у сьомий день тижня. Аргументи зрозумілі - втрата прибутків і клієнтів, які стануть відвідувати інші базари або ж супермаркети.

Усвідомлена відмова

Проте є у Львові і приємні винятки. Краківський ринок, для прикладу, не працює у неділю уже багато років. Тут власник запровадив табу на роботу сьомого дня тижня саме з релігійних міркувань, аби мати, як сам він про це говорить, у всьому благословення Боже. Як твердить підприємець, втрати, що їх пророкували палкі прихильники роботи в неділю, яка видається піковим ринковим днем, торгівці цілком компенсують упродовж робочої шестиденки. Тому сьогодні із цим немає жодних проблем, адже всі знають, що неділя на Краківському - вихідний, і тому інтенсивніше закуповуються в інші дні тижня.

Що цікаво, чимало людей, які працюють на інших ринках, намагаються шукати свій вихід з проблеми. Доводилося зустрічати на речових базарах продавців, які свідомо не виходять на роботу у прибуткову неділю, аби гідно відсвяткувати цей день і не йти проти совісті. Як розповіла одна з таких продавчинь, доводилось їй ходити до директора ринку і просити, щоб закрив базар у неділю. Хоч на це він, звісно ж, не пішов, однак для себе чітко вирішила, що відтепер у неділю та свята на роботу не виходитиме. Нині ж, розповідає жінка, дуже задоволена з того, що вчинила, адже їй цілком вистачає заробленого в інші дні тижня. Через деякий час і її сусідка на ринку приєдналася до такої ініціативи. Насправді ж багато людей не хотіли б торгувати в неділю, скаржаться продавці, однак у власників свій погляд на бізнес.

Як бути у такій ситуації, що можна зробити для того, щоб ринки та магазини не працювали у неділю? Один із варіантів - взяти приклад з Європи і заборонити торгівлю у святкові дні. Тут очевидно необхідне бажання представників міської та обласної влади. Реалізувати ж на практиці таку заборону насправді дуже важко. Перш за все, така ініціатива зустріне дуже серйозний опір з боку підприємців, власників потужних торговельних точок, які зроблять все можливе, аби не допустити прийняття рішення, яке б зашкодило їхнім прибуткам. Серед самих міських та обласних депутатів очевидно знайдеться чимало противників, адже не один із них має певний стосунок до торговельного бізнесу. Та й ринки, власне, дають серйозний дохід до міського бюджету, а недільна торгівля, своєю чергою, становить значний відсоток від цього доходу.

Не дуже вірять у ефективність такої заборони і представники церкви, адже крім того, потрібна ще й ініціатива з боку людей. "У середині 90х були подібні спроби заборони недільної торгівлі у Львові, але людей, для яких бізнес важливіший, ніж день Божий, виявилось значно більше. Християни ще тоді, не усвідомлюючи свого покликання, мовчали, а ті кому хотілося в неділю збирати багато грошей - дуже голосно лементували, а тому послухали тих, хто лементував голосніше. Не можна досягти успіху винятково завдяки заборонам, адже завжди знайдуться у місті безбожні люди, а тому вимагатимуть свого права працювати у неділю, а Україна, як відомо, демократична держава. Шляхом наказу не варто йти, адже у нашому пострадянському суспільстві такі речі викликатимуть протест, адже коли наказують рабам, які вважають себе вільними людьми, ті завжди реагують бунтом" , - каже отець Орест.

Можливо, справді ініціатива має надходити від звичайних людей, адже від влади ми навряд чи цього дочекаємося. Потрібно зібрати підписи працівників ринків та супермаркетів, які не хочуть працювати у неділю, намагатись отримати дозвіл на вихідний у цей день. А нам, своєю чергою, варто спробувати відмовитися від традиційних недільних закупок. Це дасть можливість, з одного боку, гідно віддати шану Богу в його сьомий день, а з іншого - дозволить провести час із сім'єю, чоловікові побути з дружиною, а дітям зі своїми батьками. Якщо цього захоче і зрозуміє народ, то всі інші будуть змушені йому коритися, адже чого варта праця та заробіток, які не благословенні Богом. Недаремно ж у Біблії записано такі слова: "Коли дому Господь не будує, даремно працюють його будівничі при ньому! Коли міста Господь не пильнує - даремно сторожа сторожує!" (Пс. 126:1). 

22.07.2020 16:02
Олександр Резніков

Не обманюйтесь. Будьте відвертими перед Богом, собою та людьми.


22.07.2020 15:59
Олександр Резніков

ЄВАНГЕЛІЄ І НЕДІЛЬНИЙ ДЕНЬ Мільйони щирих християн сумлінно відвідують церкву та стримуються від буденної роботи в перший день тижня — неділю. І вірять, що чинять за наказом Божим. Нам необхідно знати, що існує єдине джерело, до якого слід звертатися при труднощах у розумінні релігійних доктрин. Єдине мірило Істини — Святе Письмо. Що воно говорить з приводу недільного дня? Давайте спробуємо відмовитися від традицій і будувати нашу віру на вченні Святого Письма. 1. На який особливий день, благословенний Богом та відділений для спокою і богослужіння, вказує Святе Письмо? (Бут. 2:1-3) Святе Письмо говорить: «1 І були скінчені небо й земля, і все воїнство їхнє. 2 І скінчив Бог дня сьомого працю Свою, яку Він чинив. І Він відпочив у дні сьомім від усієї праці Своєї, яку був чинив. 3 І поблагословив Бог день сьомий, і його освятив, бо в нім відпочив Він від усієї праці Своєї, яку, чинячи, Бог був створив.» Примітка: Людина не має права змінити Божу по¬станову. (Числа 23:19-20) 2. Який день Бог вважає Своїм і наказує людині святкувати його? (Вих.20:8-11) Святе Письмо говорить: «8 Пам'ятай день суботній, щоб святити його! 9 Шість день працюй і роби всю працю свою, 10 а день сьомий субота для Господа, Бога твого: не роби жодної праці ти й син твій, та дочка твоя, раб твій та невільниця твоя, і худоба твоя, і приходько твій, що в брамах твоїх. 11 Бо шість день творив Господь небо та землю, море та все, що в них, а дня сьомого спочив тому поблагословив Господь день суботній і освятив його.» Примітка: Ми зауважили, що Бог відокремив сьомий день тижня як Свій святий день. Якби Бог встановив інший день замість суботи, у Біблії залишився б відповідний запис про таку зміну. У вісьмох віршах Нового Завіту говориться про перший день тижня, тобто неділю. До¬слідимо кожний із них. 3. Що зробили жінки рано вранці першого дня тижня? (Матв. 28:1) Святе Письмо говорить: «1 Як минула ж субота, на світанку дня першого в тижні, прийшла Марія Магдалина та інша Марія побачити гріб.» Жінки прийшли до гробу, тільки «як минула субота»? (Марк. 16:1) Примітка: У цій частині Святого Письма, написаній через ЗО років після розп’яття, п’ятниця називається днем приготування, субота — суботою, а неділя — першим днем тижня. Немає жодної вказівки на зміну дня бого¬служіння, чи поклоніння Богові. 4. Що виявила Марія, коли прийшла до гробу вранці першого дня тижня/неділя? (Іван. 20:1) Святе Письмо говорить: «1 А дня першого в тижні, рано вранці, як ще темно було, прийшла Марія Магдалина до гробу, та й бачить, що камінь від гробу відвалений.» Крім того Апостол Павло щосуботи проповідував? (Дії 18:4) 5. Що сказав Ісус Христос щодо молитви людини, яка відкидає Божу Заповідь, а дотримується людських переказів? (Марк.7:7-13) Святе Письмо говорить: «7 Та однак надаремне шанують Мене, бо навчають наук людських заповідей. 8 Занехаявши заповідь Божу, передань людських ви тримаєтесь: обмиваєте глеки та чаші, і багато такого подібного й іншого робите ви. 9 І сказав Він до них: Спритно відкидаєте ви заповідь Божу, аби зберегти своє передання. 10 Бо Мойсей наказав: Шануй батька свого та матір свою, та: Хто злорічить на батька чи матір, нехай смертю помре. 11 А ви кажете: Коли скаже хто батьку чи матері: Корван, чи дар Богові те, чим би ти скористатись від мене хотів, 12 то вже вільно йому не робити нічого для батька чи матері, 13 порушуючи Боже Слово вашим переданням, що його ви самі встановили. І багато такого ви іншого робите.» Жоден із наведених віршів не повідомляє, що Бог, Христос чи Його учні вірили або навчали, буцімто перший день тижня — святий день. Апостол Іван радить нам у всьому наслідувати приклад Христа: «Хто каже, що в Ньому перебуває, той має жити так само, як жив Він» (1Іван. 2:6; Н.З.). Сам Христос освятив сьомий день як пам’ятник Своєї творчої роботи. Він Сам дотримувався його, живучи на Землі. Саме Він радив учням молитися про те, щоб їхня втеча не сталася «...взимку або в суботу» (Матв. 24:20). Він наказав дотримуватися Його Заповідей, бо таким чином ми виявляємо нашу любов до Нього. Прихильники різних християнських віросповідань, по-різному по¬яснюють чому вони проводять богослужіння першого дня тижня замість сьомого, встановленого Богом у Четвертій Заповіді. Одні скажуть, що день відпочинку був змінений. Інші посилаються на Христа, Котрий встановив на честь Свого воскресіння інший свят¬ковий день. Деякі щиро зізнаються, що не знають, чому відбулася така зміна, самі ж вони святкують неділю просто за традицією — так усі чинять.


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4409 / 1.69MB / SQL:{query_count}