Цієї середи "великі" держави світу вкотре застерегли Іран, що найближчим часом йому варто офіційно погодитися на перемовини про ядерну програму. В іншому випадку до нього застосують ще суворіші економічні санкції. Таке рішення ухвалили члени групи "5 +1" (п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН та Німеччини) на зустрічі у Франкфурті.
Цієї середи "великі" держави світу вкотре застерегли Іран, що найближчим часом йому варто офіційно погодитися на перемовини про ядерну програму. В іншому випадку до нього застосують ще суворіші економічні санкції. Таке рішення ухвалили члени групи "5 +1" (п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН та Німеччини) на зустрічі у Франкфурті.
Принагідно нагадаємо, що днем раніше головний парламентар Ірану Саїд Джалілі заявив іранському телебаченню, що Тегеран вже підготував нові пропозиції щодо своєї ядерної програми. Однак, очевидно, ця заява офіційних представників групи "5 +1" не вразила. Поперше, наразі немає офіційної відповіді Тегерана; подруге, багато експертів вважають, що іранський режим зволікає навмисно, намагаючись переконати міжнародну громадськість, а також, можливо, Росію з Китаєм, ніби налаштований на співпрацю; потретє, є підстави вважати, що заява Джалілі адресована лише іранській аудиторії з метою, щоб питання про ядерну програму послабило позиції Ахмадінеджада в контексті дебатів з опозицією. Зазначимо, що між іранськими політиками з початку передвиборної кампанії і досі триває запекла боротьба, а Ахмадінеджад, імовірно, таким чином намагається продемонструвати суперникам, що переговори із Заходом йому до снаги.
З одного боку, Тегерану вдалося всіх заінтригувати: цього літа він справді започаткував активну стратегію, вдаючись до дрібних поступок із метою частково нейтралізувати критику на адресу своєї ядерної програми. Глава іранської делегації Саїд Джалілі також запевнив, що план Ісламської республіки вже найближчим часом подадуть представникам шести країнучасниць переговорів. З іншого, фахівці запевняють, що Іран таки не виконує уповні вимог Ради Безпеки ООН, а схожими заявами просто намагається підкупити і розколоти учасників процесу, щоб уникнути санкцій. Крім того, Джалілі однозначно натякнув, що важелі впливу досі в руках Тегерана.
Щоправда, на думку майже всіх авторитетних експертів, загроза ядерного озброєння Ірану гостро не стоїть, проте Міжнародне співтовариство не зволікає у цьому плані, бо йому муляє цікавість про потенціал країнипарії. Отож, наразі мова йде про обмеження і примус Ірану грати за міжнародними правилами.
"Відважні" кроки іранського лідера
Тоді як увага політичної еліти світу прикута до розвитку відносин Ірану із Заходом, сам старийновий іранський президент більше переймається внутрішніми проблемами, зокрема, формуванням своєї команди. Намагаючись продемонструвати світові свою демократичну позицію, він вдався до дещо нетрадиційних, як на осередок ісламістського радикалізму, кроків. Приміром, вперше в історії Ісламської Іранської республіки на посаді міністра охорони здоров'я затверджено жінку - Марців Вахід Дастжерді. Президент Ірану пропонував парламенту призначити ще двох жінок на посади в уряді, проте їхні кандидатури не пройшли. Раніше в адміністрацію Ахмадінеджада входило кілька жінок, але жодна з них не очолювала міністерство.
Ще одним "сюрпризом" від Ахмадінеджада стало призначення міністром оборони Ахмада Вахіді, якого розшукує Інтерпол за участь в теракті в БуеносАйресі в 1994 році. Нагадаємо, тоді в аргентинській столиці загинули 85 осіб, понад півтори сотні були поранені. Це був найбільший теракт проти євреїв, вчинений за межами Ізраїлю з часів Другої світової війни.