Проблеми ядерного роззброєння світу, кліматичних змін та фінансовоекономічних потрясінь протягом тижня вирішували глави більш як 120ти держав світу. Засідання 64ї сесії Генеральної асамблеї ООН розпочалося минулої середи у НьюЙорку, а 23 вересня почалися загальнополітичні дискусії, які триватимуть до 30 вересня, з обговоренням країнамичленами ООН найважливіших проблем глобального масштабу.
Проблеми ядерного роззброєння світу, кліматичних змін та фінансовоекономічних потрясінь протягом тижня вирішували глави більш як 120ти держав світу. Засідання 64ї сесії Генеральної асамблеї ООН розпочалося минулої середи у НьюЙорку, а 23 вересня почалися загальнополітичні дискусії, які триватимуть до 30 вересня, з обговоренням країнамичленами ООН найважливіших проблем глобального масштабу.
Під час низки дискусій, форумів та "круглих столів" планують розглянути понад 160 пунктів порядку денного. Зокрема, буде засідання "шестірки" з іранської ядерної проблеми, в якому візьмуть участь глави зовнішньополітичних відомств Росії, США, КНР, Великобританії, Франції та Німеччини. На рівні міністрів закордонних справ засідатиме "четвірка" посередників із врегулювання ситуації на Близькому Сході (ООН, ЄС, Росія та США).
Першого дня цьогорічної дискусії виступили президенти США, Росії, України, Ірану, Франції, Бразилії, Лівії, Чилі, Йорданії, Алжиру, Республіки Корея та інших країн. Конференцію розпочав Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун доповіддю про роботу Організації. Він заявив, що час повернути "єдність" об'єднаним націям, єдність, яку слід спрямувати на ліквідацію загроз, спричинених зміною клімату на планеті та ядерною зброєю. Крім того, глава ООН звернув увагу на свій план п'яти пунктів із створення без'ядерного світу. Він наголосив, що просування у цій справі вже розпочалося, та схвалив прагнення Росії та США зменшити арсенали ядерної зброї. "Зробімо цей рік роком заборони бомби!" - закликав Генсек.
Боротьба проти бідності на планеті теж потребує активізації сил світової спільноти. Пан Гі Мун ввважає, що економічна криза спричинила зростання армії бідноти, лави якої до кінця року поповнить не менше 100 млн осіб.
Президент США Барак Обама, своєю чергою, заявив, що розпочато нову еру міжнародної співпраці. Глобальні виклики вимагають глобальних відповідей. Ця думка стала головною темою його доповіді. Глава Сполучених Штатів підтвердив, що теж підтримує Генсека у питаннях ядерного роззброєння. Він заявив про подальшу готовність скорочувати ядерну зброю і про прагнення нових угод з Росією у проблемі ліквідації боєголовок і ракетоносіїв. На думку президента Обами, Договір про нерозповсюдження ядерної зброї - лише крихкий консенсус, неспроможний впоратися із такою високою метою. Лідер Америки вважає, що 2010 рік дасть зрозуміти, чи буде цей договір зміцнено, чи на нього чекає повільна смерть. Лідер США нагадав, що в квітні відбудеться саміт, на якому підтвердять можливість країн отримувати безпечні ядерні матеріали.
Дмітрій Медвєдєв, що очолив російську делегацію, висловив подяку ООН та закликав берегти та укріплювати її як безальтернативний механізм гармонізації інтересів різних держав. Президент Росї наголосив на трьох проблемах, ефективне вирішення яких неможливе поза межами ООН та без її участі. Перша - це "розбалансованість існуючих механізмів управління господарськими ресурсами світу, розрив між фінансовими ринками та реальним сектором економіки". Лідер Росії запропонував спільними зусиллями створити нову, ефективнішу фінансовоекономічну модель світу. Другою є проблема глобальної енергетичної безпеки. Російський лідер пригадав членам "Великої вісімки" сформульовані три роки тому нові принципи правової співпраці, мета якої - гармонізувати інтереси усіх учасників енергетичного "ланцюга" - постачальників, споживачів та транзитних країн. Третім завданням Мєдвєдєв вважає "загальносвітове зміцнення потенціалу самої ООН".
Президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, від якого чекали радикальних антиамериканських та антиізраїльських заяв, закликав покласти край зарубіжному військовому втручанню у справи держав близькосхідного регіону. За його словами, вторгнення США в Ірак та Афганістан здійснюється під фальшивими лозунгами забезпечення безпеки в регіоні та боротьбою із поширенням наркотиків. Проте ситуація із безпекою тільки погіршилася, а виробництво наркотичної сировини збільшилося.
Багато уваги у своїй промові іранський лідер приділив ситуації на палестинській території, засудивши дії США. Однак його риторика була дипломатичнішою, ніж очікувалося.
Напередодні політичних дискусій лідери кількох десятків країн зустрілись на саміті з питань зміни клімату. Президент Франції, Ніколя Саркозі виступив за створення Всесвітньої екологічної організації до 2012 року. Він вважає, що нова організація могла б взятися за міжнародне екологічне право і контролювати виконання зобов'язань, ухвалених на майбутній зустрічі в Копенгагені у грудні цього року. Там хочуть ухвалити загальну угоду про зміну клімату - як розвиток Кіотського протоколу, чинність якого завершується 2012го. Саркозі вважає, що саме на цій зустрічі слід створити таку організацію. Окрім цього, Франція запропонувала провести ще один екологічний саміт в листопаді цього року.
До боротьби за збереження довкілля нарешті приєднався Китай, що вирішив зменшити об'єми забруднень до 2020 року. А Мальдіви, невеличка острівна держава, взагалі пообіцяли припинити викидати вуглекислого газу в атмосферу. Представники ООН висловили надію, що обов'язки, які взяли на себе найрозвинутіші країни світу, стануть прикладом для інших держав.