Вибори в Японії ліквідували півстолітній режим правління лібералдемократів. За результатами виборів до парламенту, які відбулися цієї неділі, з колосальним відривом - 300 з 480 місць - перемогла Демократична партія
Вибори в Японії ліквідували півстолітній режим правління лібералдемократів. За результатами виборів до парламенту, які відбулися цієї неділі, з колосальним відривом - 300 з 480 місць - перемогла Демократична партія
Нечувані зміни
Явка виборців була трохи менше 50 відсотків - 103 мільйони осіб. Як на Японію, то така громадська активність вважається високою, особливо зважаючи на те, що у день виборів навколо Токіо вирував тайфун, а в країні шаленими темпами поширюється свинячий грип.
Головним лейтмотивом передвиборної кампанії демократів був вихід з економічної кризи. Річ у тім, що тамтешня економіка переживає рекордний рівень безробіття. Отож, аналітики розглядають підсумки голосування як показник невдоволення японців економічним падінням - найважчим у повоєнний час. Виборці також розчаровані неспроможністю лібералдемократів впоратися із державним боргом, який збільшується, та проблемами старіння нації. Скориставшись несприятливою ситуацією у країні, демократи заявляли, що державні витрати першочергово підуть на підтримку споживачів і працівників, а не на підтримку корпорацій.
Перемога на виборах дозволить демократам сформувати уряд країни, на чолі якого, найімовірніше, стане нинішній лідер опозиції Юкіо Хатояма. Зазначимо, що найпріоритетнішими планами потенційного прем'єра є розв'язання суперечки за Курильські острови із Росією та реалізація ідеї створення єдиної азійської валюти, яка мала б сприяти у подоланні наслідків майбутніх економічних криз. Перемогу своєї партії на загальних виборах він вже назвав "революцією".
Лібералдемократам, які були при владі майже постійно з 1955 року (за винятком 10місячної перерви), доведеться піти в опозицію. Японський прем'єр Таро Асо, який очолював уряд Японії з вересня 2008 року, взяв на себе відповідальність за поразку й подав у відставку із посади лідера партії.
Нагадаємо, що Японія є унітарною конституційною монархією. Главою держави є імператор Акіхіто, до речі, єдиний правлячий імператор у світі. Однак виконавча влада в країні зосереджена у руках прем'єрміністра. Він є головою уряду країни та її фактичним лідером. Прем'єрміністр призначає усі посади в уряді, більшість з яких обіймають депутати парламенту. Законодавча влада належить парламенту (Національним зборам).
Японія є другою великою економічною державою світу, членом "Великої вісімки", "групи чотирьох" та АТЕК (АзійськоТихоокеанської економічної корпорації). Вона посідає 6те місце за обсягами імпорту та експорту товарів і 10те - за чисельністю населення, яке становить близько 127 мільйонів осіб.
Діалог з Україною
Зміни у правлінні найбагатшої східноазійської країни мають важливе значення й для України. Для нас Японія асоціюється з фантастичними капіталами, які могли б "золотим потоком" інвестицій влитися у нашу національну економіку. Ба більше, через особливосі азіатського менталітету, де стратегічність мислення переважає над властивим Заходу прагненням отримати миттєву вигоду, східні інвестори схильні вкладати гроші в триваліші проекти.
Зокрема, деякі угоди було вже укладено під час березневого візиту прем'єрміністра України Юлії Тимошенко до Країни вранішнього сонця. Отож, за результатами візиту української делегації до Японії, перспективними напрямами співпраці визначено газотранспортну систему, реконструкцію та модернізацію ТЕС, розвиток альтернативної енергетики, реформування житловокомунального сектору, модернізацію підприємств гірничометалургійного і хімічного комплексу тощо. Також домовлено налагоджувати співробітництво у галузі сільського господарства, у реалізації проектів з розвитку інфраструктури в Україні, зокрема, в рамках Офіційної допомоги розвитку та інших форм фінансового й інвестиційного співробітництва.
Зазначимо, що всі ці домовленості погоджувалися із тепер уже експрем'єрміністром Таро Асо. Як складуться українськояпонські відносини після виборів, та чи змінять політичні рішення нової влади вже досягнені результати, покаже час.