Грузинський вузол

Минуло більше року з часу російсько-­грузинського воєнного конфлікту, а долю Південної Осетії та Абхазії досі не вирішено. Росія продовжує оберігати "незалежні республіки", натомість Захід впевнено тримає курс на територіальну цілісність Грузії.

Минуло більше року з часу російсько-­грузинського воєнного конфлікту, а долю Південної Осетії та Абхазії досі не вирішено. Росія продовжує оберігати "незалежні республіки", натомість Захід впевнено тримає курс на територіальну цілісність Грузії.

Сполучені Штати, зокрема, категорично проти самостійності обох анклавів. Про це на нещодавній зустрічі в НьюЙорку із президентом Грузії Міхаїлом Саакашвілі вчергове нагадала держсекретар США Гілларі Клінтон. Вона пообіцяла грузинському лідеру, що робитиме все можливе, аби й інші країни не визнавали незалежність цих республік. Під час переговорів Клінтон висловила надію, що вже невдовзі увесь світ сприйматиме Абхазію та Південну Осетію як невід'ємні частини Грузії. Таким чином вона дала зрозуміти, що метою Сполучених Штатів є добитися не лише невизнання незалежності республік з боку решти держав, але й повернення їх Грузії.

Крім того, йшлося і про збільшення привабливості Грузії, щоб люди поверталися у рідні домівки. Нагадаємо, що після російсько­грузинської війни громадяни Грузії стали масово покидати країну. За останніми даними, найбільше біженців знайшли притулок у країнах Центральної Європи, зокрема в Польщі. Під час розмови з грузинським президентом держсекретар США також наголосила на необхідності демократизації Грузії та повторила, що США чекають від Росії дотримання умов перемир'я, підписаного в серпні 2008 року та виведення військ з грузинської території.

Тим часом офіційній Росії, так виглядає, байдуже до міжнародних протестів та погроз із боку США. Мєдвєдєв і надалі оберігає "незалежні республіки". Тепер Росія планує захищати морські кордони Абхазії. З початку тижня біля абхазького узбережжя курсує прикордонний корабель "Новороссийск". Це перше судно із складу морської дивізії, яку Росія зараз формує в регіоні. Всього РФ планує скерувати сюди 10 прикордонних сторожових катерів, які базуватимуться в порту абхазького селища Очамчіра. Зі слів заступника голови прикордонної служби Росії, глави департаменту берегової охорони Віктора Труфонова, вже майже готові до початку служби сучасні катери найновіших проектів "Соболь" та "Мангуст". Окрім цього, планують створити стовідсоткове радіолокаційне покриття акваторії Чорного моря. Таким чином російська берегова охорона має намір затримувати усі грузинські судна, які перетинатимуть грузинськоабхазький морський кордон.

Росія мотивує присутність своїх військ на території самопроголошених республік федеральними законами про ратифікацію договорів про дружбу, співпрацю та взаємодопомогу між РФ та Абхазією і Південною Осетією. Проте влада Грузії розцінює подібні дії північного сусіда як порушення міжнародних норм. У Тбілісі попередили, що будьяке судно, яке без відома Грузії увійде в абхазьку акваторію, буде затримане та конфісковане, а його екіпаж арештують та засудять.

Тим часом потрібно наголосити, що, як це не дивно, позиція Євросоюзу останнім часом стала більше схилятися до підтримки Росії. Незалежна група експертів ЄС, яка займається розслідуванням причин минулорічного збройного конфлікту, дійшла висновку, що відповідальність за початок збройних зіткнень між Грузією та Росією лежить на офіційному Тбілісі, натомість Москва винна в ескалації бойових дій. Нагадаємо, що міжнародна комісія під егідою ЄС взялася за розслідування конфлікту ще на початку грудня 2008 року. Її метою було з'ясувати причини та обставини, що призвели до розпалу воєнного конфлікту на Кавказі. У Європі цю комісію на чолі із швейцарським дипломатом Хайді Тальявіні охрестили "місією правди". Розслідування тривало дев'ять місяців і коштувало ЄС 1,6 мільйона євро. Висновок повинні були оприлюднити ще два місяці тому, однак процес затягнувся. 21 вересня цього року керівник місії заявив, що офіційний звіт опублікують уже до кінця місяця, однак вже зараз стало відомо, що експерти покладають провину за початок війни на Грузію.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4214 / 1.57MB / SQL:{query_count}