Про Америку та Нью-Йорк написано багато. Чимало українців й не тільки українців, зрештою, уявляють Сполучені Штати як земний рай, землю обіцяну. Щоб отримати американську візу, такі люди іноді йдуть на карколомні хитрощі й навіть злочини, а, отримавши омріяний папірець, вважають, що їм нечувано пощастило. Насправді ж Америка не є раєм, а тамтешнє суспільство має свої проблеми; щоправда, вони іншого плану, ніж в Україні. Про все це - у новому циклі публікацій "Пошти".
Про Америку та Нью-Йорк написано багато. Чимало українців й не тільки українців, зрештою, уявляють Сполучені Штати як земний рай, землю обіцяну. Щоб отримати американську візу, такі люди іноді йдуть на карколомні хитрощі й навіть злочини, а, отримавши омріяний папірець, вважають, що їм нечувано пощастило. Насправді ж Америка не є раєм, а тамтешнє суспільство має свої проблеми; щоправда, вони іншого плану, ніж в Україні. Про все це - у новому циклі публікацій "Пошти".
12 вересня 2007 р. Нью-Йорк, аеропорт ім. Джона Кеннеді. Розмова з офіцером прикордонної служби США.
- Куди їдете?
- У Колумбійський університет на стажування.
- А яка тема вашого дослідження?
- Е... Американська історіографія ХIX ст.
- Гм... А в супровідних документах написано по-іншому... Будь ласка, пройдіть за мною, - і офіцер відводить мене на оточене ширмою місце, де вже зібрали інших претендентів на омріяний штамп "Admitted". Судячи з їхньої зовнішності, це вихідці з Афганістану, Африки й Далекого Сходу. Через години так півтори (які видавалися вічністю) мої похмурі роздуми зненацька перервав інший чорношкірий офіцер, який звернувся до мене непоганою українською мовою. "Так-так-так, - подумав я, - до мене вже заговорили українською... капєц!.."
Знову ті самі запитання: мета поїздки, тема дослідження. Цього разу відповідаю так, як написано у супровідній до моєї візи "J-1" формі DS-2019, "Теза Тернера: компаративний підхід". Запитую його, чи знає він, хто такий Фредерик Джексон Тернер... Млява розмова триває. І раптом нове запитання:
- А що ви любите?
- Е-е-е-е... - І тут мене прорвало. - Послухайте, а що я повинен любити? Америку, Нью-Йорк, Колумбійський університет? Чи вас, може?
Офіцер усміхається - і раптом починає щось швидко писати.
- Чи все добре?
- Так, пане. Ласкаво просимо до Сполучених Штатів Америки!
Щасливий вириваюся з контрольно-пропускного пункту за багажем. За годину пошуків переконуюся, що шукати його без сенсу. Знаходжу представника "Австрійських авіаліній":
- Ми вас уже шукали. Ваш багаж помилково залишили у Відні (де я пересідав в інший літак). Вибачте. Прошу подати вашу адресу - і ми доставимо його завтра.
Приїхали... Нью-Йорк, доброго дня!
Аеропорт Джона Кеннеді - один з найбільших у світі. Щохвилини з нього стартує, а водночас приземляється один літак. У Нью-Йорку є ще один аеропорт - імені Ла Ґвардії, названий на честь мера міста; третій аеропорт розташований у місті Нью-Арк, що неподалік. Згідно з даними Вікіпедії, 2007 р. аеропорт Джона Кеннеді обслужив 47,8 млн пасажирів, аеропорт у Нью-Арку - 36,3 млн, аеропорт Ла Ґвардії - 25,3 млн, разом - близько 110 млн пасажирів. Більше людей перейшло лише через аеропорти Лондона.
Американці - дуже мобільний народ. Підраховано, що кожний третій американець змінює місце проживання принаймні одного разу за своє життя. Якщо ви бачите оголошення про сейл за вказаною адресою, отже, ці люди переїжджають і продають все чи частину свого майна за безцінь. Меблі, які продати важко, можуть залишити на тротуарі. Втім, меблі підберуть швидко. Комп'ютери - ніколи.
Самі американці люблять свою країну, однак не схильні до її ідеалізації. "Love it - or leave it" - "Не подобається - їдь звідси", - відповідають вони тим новоприбульцям, які невдоволені їхніми порядками.
США - країна мігрантів, а міграція, на думку американців, - це нормально. Взагалі ставлення до новоприбульців виявляється так: спочатку ставлять стандартне запитання, звідки ти є; незмінне здивування і компліменти твоїй країні (звісно, якщо вона відома твоєму співрозмовнику) - "О, ти - не терорист, працюєш - значить, приносиш користь суспільству. Ласкаво просимо!"
Ігор Чорновол |
![]() |
На Бродвеї – справжня мішанина різних рас і народів |
Одне з найбільших державних свят у США - День пілігрима (День подяки - 22 листопада). Вони вважають, що кожна людина має право вибрати собі нову батьківщину. "Нaявнiсть вiльних земель регулює тирaнiю aвтомaтично, що, зa умови вiдсутностi рaбствa, робить iснувaння деспотичного режиму неможливим. Пiддaнi зaвжди мaють можливiсть уникнути репресiй з боку суверенa, покинувши його тa зaснувaвши поселення нa незaйнятiй територiї", - писaв італійський учений Aполлон Лорiя у книзi "Економiчнi основи суспiльствa" (1885).
Розвиваючи думки А. Лорії, у 1893 році молодий асистент Вісконсинського університету Фредерик Джексон Тернер стверджував, що американське суспільство передовсім сформували відкриті простори Дикого Заходу, і саме Дикий Захід забезпечив державі демократичні принципи функціонування та розвинув американський індивідуалізм. Він висунув ідею фронтиру (frontier) як малозаселеного прикордонного регіону, де досі неексплуатовані багаті натуральні ресурси дали малозабезпеченим винятковий шанс поліпшити своє матеріальне та соціальне становище. Фронтир, стверджував Ф.Тернер, закрився, однак його піонерський дух надалі демократизує країну. Втім, ще 1865 р. Горацій Ґрілі, знаменитий нині журналіст з Нью-Йорка, радив читачам своєї газети: "Їдь на Захід, молодий чоловіче, і дорослішай разом із своєю країною. Якщо ти не маєш сім'ї або товаришів, що можуть тобі допомогти, повернися обличчям до Великого Заходу й там збудуй свій дім і фортуну!" Відтак, пам'ятаючи й шануючи своє фронтирне минуле, американці намагаються й надалі підтримувати мігрантів-піонерів, щороку надаючи 50 тисяч дозволів на постійне проживання у США, запрошуючи до себе громадян усіх країн світу без винятку (за допомогою "зеленої карти"). На вулицях Нью-Йорка можна почути різні мови, а в метро - побачити книги, написані зовсім незнаними письменами. У цей момент полікультурність і поліетнічність американської нації - атрибут національної гордості, і не лише інтелігенції. Що приваблює у США найбільше - толерантність; в цьому суспільстві фактично кожний спроможний знайти собі комфортну нішу, жити відповідно до власних ідеалів, а водночас бути респектованим іншими.
(Продовження - в наступних числах "Пошти")