Гримаси календаря

Насправді вересень - 13-й місяць року

Насправді вересень - 13-й місяць року

Бо саме впродовж нього людство зазнало найбільше лиха. Попри те, що порядковий номер вересня у році – дев’ятий, йому більше пасувала б нещаслива цифра 13.

Кара Божа?

Про найкривавішу в історії людства Другу світову війну, жорна якої, за різними підрахунками, перемололи з 1 вересня 1939 року до 2 вересня 1945го (коли підписала акт про свою капітуляцію Японія) від 50 до 80 мільйонів землян (а найбільше – 18 мільйонів – українців), принаймні в загальних ризах знають у нашій країні всі. Як і про “золотий вересень” 1939 року, коли в більшовицьку м’ясорубку потрапила Західна Україна, а також терористичні акти у США 11 вересня 2001го.

Та цими трагічними подіями мартиролог вересня не вичерпується. Про інші – трохи нижче, а спершу, мабуть, слід висловити припущення з приводу того, чому ж саме цього місяця людям так фатально не щастить.

Із приводу цього – одразу кілька версій. У Старому Заповіті сказано: як і сьомий день тижня, так і аналогічний за порядковим номером місяць (а ним для авторів Святого Письма був вересень, позаяк Новий рік тоді зустрічали 1 березня) – не для роботи, а для відпочинку:

“Велів Господь Мойсею: скажи синам Ізраїлевим у перший день місяця сьомого, нехай буде вам спокій, всякого діла не сотворіть у всіх поселеннях ваших, і принесіть хвалу Господу”;

“Шість днів роби, а день сьомий, субота, – Господу Богу Твоєму. Не сотвори всякого діла в сьомий. Так і місяць сьомий благослови та освяти його. І повелів людям своїм спочити в ньому від справ своїх”;

“Суботою субот нехай буде вам сьомий місяць, і смиріть душі ваші перед Господом”;

“Місяця сьомого, коли закінчаться жита землі, святкуй Господу”.

Відтак у вересні в теплій Палестині святкували завершення не лише польових робіт, а й багатьох біблейських подій – закінчення на горі Арарат рятівної для людства мандрівки Нойового ковчега, друге сходження пророка Мойсея з гори Синай із новими скрижалями Закону Божого, внесення їх у храм сіонський, також споруджений царем Соломоном у вересні, а також повернення в землю обітовану. Цілком можливо, що народи, змушені збирати врожай пізніше, аніж у Палестині, неабияк гнівили Бога, порушуючи заповіді, передані Господом через Мойсея. Щоправда, у Другій світовій, розпочатій у вересні 1939го, загинули й мільйони іудеїв за віросповіданням...

Бунт підсвідомості

Тому автор цієї публікації не виключає, що вересневі трагедії зумовлені підсвідомими спалахами масового рецидиву гніву, роздратування, злості в генетичній пам’яті значної частини людства. Чому вони відбувається саме цього місяця?

По­перше, надавши
1 вересня 312го християнам свободу віросповідання, римський імператор Костянтин Великий саме на цей день переніс початок нового року з 1 січня. А оскільки всі християнські країни – багато в чому культурні й духовні спадкоємці Римської імперії, перш ніж їхні королі та імператори веліли повернутися до зустрічі Нового року в січні, вони кількадесят століть святкували його у вересні. Тож коли ось уже впродовж наступних століть їх змушують цього місяця працювати, чи не викликає це підсвідомого спротиву в їхній підсвідомості? Адже від предків у генетичній пам’яті записалася цілком протилежна інформація – звичка нічогісінько у вересні не робити...

Рецидиви такого спротиву цілком можуть культивуватися в нашій підсвідомості в шкільні й студентські роки, коли ми змушені у вересні повертатися за парти з безтурботних канікул. До слова, дорослі люди теж беруть відпустки на роботі в серпні, аби їхні чада набралися сил напередодні вересня...

Інша версія: ми неабияк розлючені цього місяця тому, що християнські країни серед різноманітного правового й культурного спадку Римської імперії запозичили та упродовж тривалого часу практикували саме 1 вересня наповнення податками державних скарбничок. А кому подобається “від серця відривати” немалу частку того, що зароблене коштом рясного поту з чола?

Людство цілком могло звикнути дратуватися щовересня й тому, що саме цього місяця в багатьох народів відбувалися третейські суди та перегляд спірних вироків. А негативних емоцій під час таких процедур можна увібрати в генетичну пам’ять на безліч поколінь...

Кривавий мартиролог

Відтак ці покоління й клонують у вересневі дні та ночі, перефразовуючи Вільяма Шекспіра, “чуму на чужі й свої родини”. Приміром, 1 вересня розпочалася не лише Друга світова війна, а й могла розпочатися... третя, бо цього дня 1983 року на Далекому Сході збили не лише південнокорейський “Боїнг747” із 269 пасажирами.

Французький дослідник Мішель Боюн встановив за уламками в морі, що в ніч на 1 вересня 1983 року радянська протиповіт­ряна оборона ліквідувала над своєю територією чотири американські військові літаки. Війни між СРСР і США вдалося тоді уникнути лише дивом...

1 вересня 1870 року ще й французи зазнали нищівної поразки під Седаном від прусаків, котрі відтак ліквідували останній бар’єр на шляху до створення Другого рейху.

А 1 вересня 1969 року в Лівії прийшов до влади диктатор Муамар Каддафі, за наказом якого згодом вибухали французькі й британські пасажирські літаки.

2 вересня 1834 року американський зброяр Семюель Кольт запатентував револьвер, названий на його честь.

2 вересня 1918 року ВЦВК РСФСР прийняло резолюцію “Про червоний терор”, а 5 вересня того ж року вийшов аналогічний декрет Раднаркому. Зокрема, ним узаконювалася “ізоляція класових ворогів у концентраційних таборах”.

3 вересня 1941 року в газових камерах концтабору Аушвіц (Освенцім) вперше застосовано газ “Циклон Б”.

4 вересня 1940 року встановлена фашистська диктатура в Румунії.

4 вересня 1984 року
в колонії особливо
суворого режиму ВС389/36 в селі Кучино на Уралі розпорото живіт поета та правозахисника Юрія Литвина.

У цей самий день, але роком пізніше там же наглядачі вбили поета й правозахисника Василя Стуса, аби не допустити присудження йому Нобелівської премії.

9 вересня 1944 року Микита Хрущов підписав у Любліні договір між УРСР та ПНР про переселення українців Закерзоння в Україну, в ході якого поляки вдалися до етноциду наших співвітчизників – кривавої операції “Вісла”.

10 вересня 1721 року Швеція зреклася України на мирних переговорах з Росією в Ніштадті.

11 вересня 1973 року відбувся військовий переворот у Чилі. Вже впродовж кількох наступних днів загинуло 5000 осіб.

13 вересня 1899 року в НьюЙорку вперше загинула під колесами автомобіля людина.

14 вересня 1812 року армія Наполеона необачно ввійшла в Москву, аби масово гинути у ній від голоду й холоду та в пожежах.

14 вересня 1979 року вбивством лідера афганської революції Мухамеда Таракі розпочалася громадянська війна в його країні, яка супроводжувалася інтервенцією СРСР.

15 вересня 1916 року в ході Першої світової війни англійці вперше застосували на ріці Соммі танки, які впродовж наступних 86 років перетовкли, мабуть, сотні тисяч людей.

16 вересня 1930 року польські окупанти провели в Західній Україні кампанію кривавих репресій – так званих “пацифікацій” (“миротворень”).

16 вересня 1982 року ліванська міліція вирізала в таборах палестинських біженців Сабра й Шатіла до тисячі осіб.

18 вересня 1961 року
в авіакатастрофі загинув Генеральний секретар ООН Даг Гаммаршельд.

19 вересня 1941 року гітлерівські війська окупували Київ.

21 вересня 1659 року гетьманом України обрано Юрія Хмельницького, котрий разом зі своїми союзниками, а ними були в різний час і поляки, і московити, і турки, і татари, неабияк посприяв перетворенню нашої Вітчизни в справжню пустелю. Недаремно ті часи прозвали Руїною…

27 вересня 1977 року під Україну заклали ядерну міну – запустили першу на її території Чорнобильську атомну електростанцію.

28 вересня 1864го
в Лондоні заснували Iй Інтернаціонал, з якого й виросли такі “ноги”, як марксизм, ленінізм, сталінізм...

28 вересня 1939 року договір про дружбу і кордони між СРСР і Німеччиною поділив між ними Західну Україну по “лінії Керзона”.

28 вересня 1994 року відбулася найбільша післявоєнна катастрофа на Балтиці – затонули 852 пасажири та члени екіпажу порому “Естонія”.

2930 вересня 1941 року нацисти розстріляли в Бабиному Яру під Києвом понад сто тисяч мирних жителів (за весь період окупації – понад 200 тисяч).

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4787 / 1.67MB / SQL:{query_count}