Я піду в далекі гори…

Сходження на вершини, водоспад, гадюка й інші особливості карпатської Дрогобиччини - у репортажі "Пошти"

Сходження на вершини, водоспад, гадюка й інші особливості карпатської Дрогобиччини - у репортажі "Пошти"

У кожного свій відпочинок. І поїхати в гори - це теж не для всіх. Але, поза всяким сумнівом, подихати чистим гірським повітрям, подивитись на мальовничі ландшафти, а заодно дістати масу нових вражень хотілось би багатьом із нас. Цьогоріч я не вперше була в Карпатах. Але в Карпатах Дрогобиччини таки перший раз. До того ж поїздка моя не була концептуально визначеною заздалегідь - так сталося, що за якихось чотири дні довелось відвідати і ознайомитись з пропозиціями та принадами не однієї туристичної бази чи агрооселі, а всієї(!) гірської частини Дрогобицького району. Повірте, приїхала замученаа­а­а, але розповідати рідним і знайомим було про що. Просто наступного разу треба буде більше часу виділяти на таке турне. Або вибирати тільки одну з уже досліджених мною ділянок.

Перші маленькі радощі

З погодою пощастило. Сонце не пражило немилосердно, і дощ не лив, слава Богу. Ми виїжджали з Дрогобича у горигоригори із заступником голови рай­держадміністрації Романом Івановичем Гарбичем, як мовиться, у цілковитій бойовій готовності. Я - спрагла до пізнання специфіки їхніх Карпат, а мій колега, держслужбовець, радий зацікавити нових гостей туризмом із дефініцією "дрогобицький" та епітетом "особливий".

Минувши Борислав, місто нафтовиків, відтак серпантином здолавши дорогу до курортної Східниці, ми розкрили свої обійми і серця залісненим смерічками вершинам. Ліворуч шуміла річка Стрий. Усе тільки починалося.

Першим нашим пристанівком став дитячий спортивно­оздоровчий табір "Карпати". Мальовнича місцина у селі Рибник. Треба сказати, що схожі табори є й у сусідніх селах Майдан, Старий Кропивник, Довге. Втім саме у цьому закладі дітей відпочиває найбільше. Причиною, вочевидь, є цікава програма літнього відпочинку. "Я дотримуюсь принципу: якщо хороша погода, дітей у таборі не повинно бути, - розповів нам про свої підходи до ведення таборового господарства директор "Карпат" Іван Файчак. - Наші діти ходять у різноманітні походи, там самі готують їсти (каші, канапки). В таборі ж відбуваються конкурси "Міс і Містер Карпат", "Літній Новий рік", функціонують літературні й спортивні гуртки. В нас діє своя валюта - "карпатки", її можна заробити, наприклад, за найкраще прибирання, сервірування столів у їдальні, найактивніше відвідування бібліотеки тощо. Відтак за ці "карпатки" тут же купуються розмаїті символічні хороші речі. А наприкінці заїзду кожному вручаємо грамоту".

Заради потіхи (уміють люди робити маленькі приємності і, треба визнати, таки знають, як організувати, аби їхній "відвідувач" про них не забув), отож і мене нагородили грамотою "За пропаганду здорового способу життя і надзвичайну любов до гірського краю", а заодно у документі з печаткою присвоїли звання "Наймолодша карпатівка". Правда ж, гарно? Тільки незрозуміло, чому наймолодша?

І гіди, й історики,
й рятівники

Узагалі гірська Дрогобиччина, як з'ясувалося, приваблює туристів чи не передусім ландшафтами. Вздовж річки Стрий (а тягнеться вона районом 22 км) усюди були розбиті намети, палахкотіли ватри і лунали пісні. По інший бік траси гостинні агрооселі красувались розкішними квітниками і почасти модною нині рівненько підстриженою штучною травичкою. Там теж було, у хорошому розумінні слова, неспокійно. Народ уповні насолоджувався усвідомленням терміна "відпустка у горах".

Під вечір ми приїхали у село Довге. Гірську глибинку, де щороку, на відміну від навчальних закладів принаймні інших навколишніх сіл, школа влітку... працює. Річ у тім, що класи цієї місцевої десятирічки у літній період слугують для гірських туристів помешканнями з ліжками (парти з матрацами).

А далі у нашому маршруті була Школа гірських провідників в урочищі Ровінь. Там я мала заночувати. Оте наше опівнічне розрізання темряви передбачало дорогу, що в одному зі своїх проміжків "зачіпала" трішки Сколівський район, а саме - село Урич (де розташована славнозвісна і розрекламована останнім часом фортеця Тустань. До речі, незабаром, 5 вересня, тут відбуватиметься черговий фестиваль української середньовічної культури з лицарськими турнірами, вогняними дійствами, ігрищами і (дехто вже це бачив у минулі роки) нічним узяттям цієї фортеці під радісний ґвалт і масу емоцій).

Повертаючись (у тексті), а наразі автівкою прямуючи до згаданої Школи гірських провідників, зазначимо, що вона, школа, наразі єдина в Україні. Ідея створення такого штибу організації належить ЛАРТу (Львівській асоціації розвитку туризму). Учням її, чи то пак учасникам, після закінчення десятиденного курсу видають сертифікати міжнародного зразка.

"Наші гірські провідники - це і гіди, й історики, й рятівники", - розповідає Роман Гарбич, кермуючи автомобілем, а гілки нічних дерев б'ють у шибки. Це до нашої уваги - Сколівські Бескиди. Аж раптом несподівано на трасу вистрибує маленька козуля. На асфальті призупиняється, боязко оглядається - певне, за матір'ю. Біжи, красунечко, далі - ми даємо їй дорогу і якийсь час мовчимо, згадуючи перелякане створіння дикої природи. Та й не треба забувати, що завтрашній день обіцяє бути насиченим і напруженим - сходження на вершину і дванадцятиметровий водоспад, до якого тільки йти кілометрів п'ять. Час перепочити.

Сніданок туриста

...Ранок у горах - це повітря свободи, волі, безміру очікування і хвилювання. Напоєні першим осіннім туманом, тобі закохано в очі дивляться гори. Так, так - дзвеніло десь у серці. Настрій був блискучий. Саме з таким самопочуттям вирушають у турпохід.

Молоденький гірський провідник Федір Андрієвський ще навчається в університеті Поплавського в Києві на факультеті туристичного бізнесу. Бойове хрещення проходить тут, на Дрогобиччині. Ми долаємо маршрут, а він без упину розповідає про все, що трапляється на нашому шляху. Трави, квіти, гриби, камінці, скелі, розмаїті топографічні орієнтири...

"Тут уважно дивіться під ноги, - наголошує юнак, - можуть бути змії". Що вдієш, сьогодні гадюками нікого не здивуєш навіть на майданах обласних центрів. А це все­таки Карпати. Однак чомусь ніхто не перестає їх боятися, тим паче, коли йдеться про плазунів отруйних. "Як не пильнуй, а лис курку вкраде", - спадає на думку прислів'я. Дивилися ми під ноги, дивилися і... мідянка - за 30 сантиметрів від моєї ноги. Мідного кольору, з блискучою шкірою, в якій відбивало свої промені полудневе сонце. Це треба бачити. Перепрошую, це не треба бачити. Федір швидко робить щось подібне на альпеншток - така собі тонка палиця на кінці з англійською буквою "V", на кшталт довгої рогатки, і відкидає гадюку убік, у кущі. Вона, до речі, отруйна, але... нас чекає водоспад.

Трохи оговтавшись, малюємо в уяві водоспад, до якого ми невпинно (майже) наближаємось. Шкода, що він не має назви. 12 метрів висоти - це, напевне, вражає. Досі найвідомішим на Львівщині вважався водоспад Гуркало, поблизу гори Парашки. А тут у чотири рази більший і, без сумніву, красивіший водоспад ось­ось мав постати перед нашими очима. Про те, що він (як би гарно й оригінально його назвати?) близько, ми дізнались через шум­гул­спів. І вже за якусь хвилину­другу водний красень був у нашому розпорядженні. Наш.

Почалися нескінченні фотографування і тамування спраги кришталевою джерельною водою просто з­під каміння. Захоплення, висловлені вголос і беззвучні, тривали й тривали. Натішившись, як малі діти, ми згадали про "тормозок" - радянське ймення невеличкого пакуночка з їжею для туриста: канапки з ковбасою, твердий сир, мінералка.

Назад повертались через річку вбрід. Так цікавіше, безперечно, і шлях коротший. Трохи, внутрішньо усамітнюючись, медитували, "переварюючи" побачене й пережите, але періодично доганяли один одного і знову й знову навперебій ділились враженнями і позитивом. Що саме робило людей такими щасливими, а їх обличчя умиротвореними? Свого часу письменник Юрій Андрухович, вочевидь, маючи на увазі щось інше, писав приблизно так: "Я відчуваю наближення до якоїсь вельми суттєвої розгадки. Я не знаходжу її, але мені вистачає наближення".

Так можна сказати і про гори та їх магію. І тут відповідь на запитання про щастя очевидна. Достатньо лише одного слова - Карпати.

Дрогобич - Львів

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.1236 / 1.63MB / SQL:{query_count}