Знову загострилися російськопольські відносини
Сімдесята річниця підписання пакту Молотова - Ріббентропа (договору про ненапад між Радянським Союзом і Німеччиною) продемонструвала, що до консенсусу в оцінці цієї історичної події ще дуже далеко. Суперечки про роль договору в історії Другої світової війни своїм напруженням і безкомпромісністю можна прирівняти хіба що до ідеологічного протистояння часів "холодної війни".
Багато істориків вважають, що саме через цей документ, підписаний 23 серпня 1939 року, й розпочалася Друга світова. А щороку з нагоди чергової річниці кожна зі сторін має нагоду вкотре переписати історію, оприлюднити якісь нові дані чи оновити список винуватців.
Цього разу загострення набули польськоросійські відносини. З приводу річниці підписання пакту, яку, до речі, більше половини росіян оцінюють схвально, російський телеканал "Вести" показав фільм про цю подію, в якому глядача підводять до думки, нібито саме Польща відповідальна за розпалювання Другої світової війни. Зокрема, у стрічці говориться, що Польща уклала з фашистською Німеччиною союз проти СРСР.
Польські депутати у відповідь різко розкритикували фільм. Деякі навіть наполягали на тому, щоби свій протест висловила офіційна Варшава. Однак прем'єрміністр країни Дональд Туск заявив, що його країна не вступатиме в дискусію з Росією з приводу фільму, оскільки в цьому немає жодної потреби. Спікер польського сейму Броніслав Коморовскі, своєю чергою, заявив, що цей фільм - не що інше, як спроба переконати у своїй невинності російське суспільство, тому що нікого іншого такими "одкровеннями" Росія переконати не зможе. Фактів, мовляв, ніхто не змінить. А головний з них той, що саме Польща стала першою жертвою німецького нападу за підтримки сталінського режиму.
Зазначимо також, що фільмкомпромат - не єдиний проблемний вузол у відносинах двох держав. Служба зовнішньої розвідки Росії оголосила про намір розсекретити документи, що стосуються таємниць польської політики у 1935 - 1945 роках. Зокрема, йдеться про документ із грифом "цілком таємно" з вивезених росіянами архівів польських міністерств закордонних справ і оборони, а також спецслужб.
Багато експертів пояснюють такі дії Росії щодо Польщі втіленням президентського курсу Дмітрія Мєдвєдєва. Зазначимо, що ще у травні цього року президент РФ створив комісію з боротьби з фальсифікацією історії. Поштовхом до такого рішення стало "неправильне", з точки зору Москви, трактування деяких сторінок історії пострадянськими республіками. Тепер обурення в Росії викликала ініціатива Європарламенту, який запропонував до 70річчя підписання пакту Молотова - Ріббентропа оголосити 23 серпня загальноєвропейським днем пам'яті жертв сталінізму і нацизму. Росіяни заперечують: нацизму як ідеології повинен відповідати комунізм або принаймні більшовизм, а не сталінізм - режим особистого управління. До того ж воєнні злочини, згідно з юридичними нормами, повинні бути підтверджені судовими рішеннями, а таких наразі немає.
На противагу польськоросійським відносинам щодо питань оцінки Другої світової війни, польськонімецькі склались значно тепліше. Німецька медіакомпанія "Deutsche Welle" і польський телеканал TVP "Polonia" зняли спільний документальний фільм про напад Німеччини на Польщу 1939 року. Це перша спільна робота польських і німецьких документалістів, присвячена саме цій темі. Фільм висвітлює війну з обох сторін: і з точки зору німецьких солдатів, і з позиції польських громадян.
За новими даними Інституту національної пам'яті Польщі, кількість польських громадян, які загинули
з 1939го по 1945 рік, становить від 5,6 до 5,8 мільйона осіб. 150 тисяч із них стали жертвами військ або каральних органів СРСР, решту знищили гітлерівці. Раніше вважалося, що під час війни загинуло 6 мільйонів 28 тисяч громадян Польщі.