"Пошта" з'ясовувала, чому вартість навчання у вишах зросла в 1,2-1,5 раза і який із львівських ВНЗ найдорожчий
Зовнішнє незалежне оцінювання, за підсумками якого цьогорічні випускники можуть стати студентами вищих навчальних закладів (ВНЗ), майже завершилося. Ті, хто набрав максимальну чи доволі високу кількість балів, мають нагоду стати студентами державної форми навчання. А ті, кому набраних балів забракло, можуть сподіватися лише на платну. Правда, за навчання платитимуть батьки, тож голови від підрахунків пухнуть саме у них, бо навчання суттєво подорожчало. Причина? У приймальних комісіях ВНЗ Львова називають рівень інфляції, яка впливає на зростання цін на все, і на знання також. Найдорожчим, серед львівських вишів є Національний медуніверситет. За навчання на деяких факультетах доведеться викласти до 15 тис. грн на рік. Не відстає й Національний університет ім. І. Франка - понад 14 тис. грн. А вартість навчання у Нацуніверситеті "Львівська політехніка" сягає 7000 грн. Різниця у вартості на навчання на різні факультети є доволі значною й залежить вона, як пояснюють у ВНЗ, від витрат на начання, від кон'юнктури ринку тощо.
Уже впродовж кількох років найпопулярнішими і, відповідно, найдорожчими, у Національному університеті ім. І. Франка є факультети міжнародних відносин, юридичний, економічний та іноземних мов. Як розповів "Пошті" відповідальний секретар приймальної комісії Андрій Гаталевич, студенти-платники укладають контракт на чотири роки, в якому прописана визначена сума оплати за кожен рік навчання на бакалавраті. А для тих, хто захоче здобувати ступінь магістра чи спеціаліста, вартість навчання визначатимуть через чотири роки.
Розцінки на навчання на платній денній формі, відповідно до інформації сайта приймальної комісії цього вишу, такі: студенти факультету іноземних мов (англійська мова та література) щороку (впродовж чотирьох років) платитимуть по 9457 грн. Для порівняння, торік студенти платили 8111 грн, у 2006 році - 7268 грн). За майбутніх економістів, які спеціалізуватимуться на міжнародній економіці, юристів, а також студентів факультету міжнародних відносин батькам доведеться вчасно сплачувати щороку по 14044 грн. (Торік - 12045 грн, у 2006-му - 10793 грн). Освіту на факультетах іноземних мов (німецька, французька, іспанська тощо), філологічному (японська, арабська мова та література), географічному (туризм) та біологічному можна здобути за
5-6 тис. грн. Цьогорічна оплата, порівняно з 2007 роком, зросла приблизно на 800 грн. А ось навчання на факультеті прикладної математики та інформатики (прикладна математика, системний аналіз), геологічному, хімічному, механіко-математичному, фізичному трохи дешевше - 3238 грн (торік 2777 грн). Майбутні працівники культури і мистецтва, зокрема, театрального та музичного мистецтва, режисури драматичного театру за навчання платитимуть найменше - по 1941 грн за рік (у 2007-му - 1665 грн, у 2006-му - 1492 грн). Водночас напрями книгознавства, бібліографії, культорології, театрознавства факультету культури і мистецтва значно дорожчі - 4441 грн (у 2007-му - 3809, а у 2006-му - 3413).
Вартість навчання на заочних відділеннях у цьому виші приблизно наполовину дешевша.
У Національному університеті "Львівська політехніка" з 2008 року запроваджують нову форму оплати за навчання. Якщо в минулі роки студенти-платники укладали контракт на чотири роки і щороку платили однакову суму за навчання, то тепер у контракті на кожен рік навчання вказана інша сума. Плата за кожен наступний рік буде більшою за попередню приблизно на 10 %. За здобуття ступеня магістра чи спеціаліста доведеться заплатити приблизно 10 тис. грн. "Підписуючи контракт, студент знатиме, яку суму він повинен оплатити щороку. Ми розуміємо, що для батьків це не надто приємна новина, але ціни зростають на все, тож збільшення вартості за навчання - неминуче", - розповів відповідальний секретар приймальної комісії "Львівської політехніки" Роман Брилинський.
Найдорожчими напрямами в університеті є "Програмна інженерія" - 6900 грн за перший курс навчання (у 2007-му - 5000 грн), "Комп'ютерні науки" - 6800 грн (у 2007-му - 5000 грн), "Економіка і підприємництво" - 6500 грн (торік від 4700 грн).
Середня вартість навчання на напрямах "Видавничо-поліграфічна справа", "Міжнародні відносини", "Системна інженерія", "Телекомунікації", "Фармація" - від 5 до 5,5 тис. грн (торік- від 3500 до 4340 грн). Навчання на інших напрямах - від 3500 до 4600 грн, окрім напряму "Прикладна фізика" - 3000 грн. Ті, хто планує навчатися на заочній та екстернатній формах, платитимуть від 2700 до 4000 грн.
Як повідомила "Пошті" проректор з економіки Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького Уляна Цап, вартість навчання в університеті зростає щороку. На це впливає підвищення зарплатні працівників університету, а також збільшення витрат на навчальне обладнання. Саме останній чинник в основному визначає вартість навчання на конкретному факультеті. Найдорожчою цьогоріч є стоматологія - 15 тис. грн на рік (у 2007-му - 11,9 тис. грн). Наздоганяє стоматологію лікувальна справа та фармація - відповідно 12,5 тис. грн (торік - 10,5 тис. грн) та 10 тис. грн (9 тис. грн). Найдешевше обійдеться навчання студентів-заочників напряму "Фармація" - 7,5 тис. грн.
Вартість навчання суттєво зросла у всіх вишах без винятку, але кількість охочих вчитися у них, переконані працівники приймальних комісій, не зменшиться.