Молочна війна

Росія запровадила обмеження на ввезення молочної продукції з Литви

Росія запровадила обмеження на ввезення молочної продукції з Литви

Федеральна служба ветеринарного і фітосанітарного нагляду Росії скерувала до Вільнюса відповідне попередження, де зазначено, що обмеження на імпорт починає діяти з 17 серпня. Як пояснив глава ветеринарної служби Литви Казімірас Лукаускас, лист про вміст у литовських молочних продуктах "шкідливих речовин" за підписом виконувача обов'язків керівника Россільгоспнагляду Алєксєя Сауріна надійшов у посольство Литви в Росії 6 серпня. Литовці стверджують: ніяких "шкідливих речовин" у їхньому молоці немає.

У державній про­довольчоветеринарній службі Литви повідомили, що у великих партіях молочної продукції справді були виявлені залишки тетрацикліну і доксіцикліну, але їх вміст цілком допустимий за стандартами Євросоюзу.

Однак за російською шкалою безпеки вміст саме цих інгредієнтів несподівано став... забороненим. Литовці обурюються, адже раніше молочна продукція жителів Росії влаштовувала, а кількість та дозування складників уже довгий час ніхто не міняв. Офіційний Вільнюс узагалі заперечує наявність у литовському молоці заборонених речовин. Як запевнив Казімірас Лукаускас, литовська продовольчо­ветеринарна служба взяла проби всієї молочної продукції на вказаних у листі Россільгоспнагляду підприємствах, проте "нічого забороненого в них не знайшла".

Неофіційно джерела в уряді Литви зазначають, що причини російської заборони можуть бути "не в антибіотиках", і вказують на велику кількість невирішених проблем у російсько­литовських відносинах. Вільнюс підозрює, що дії російських органів фітосанітарного контролю можуть бути частиною економічної кампанії проти Литви. Один із чиновників звернув увагу, що лист Россільгоспнагляду датований 6 серпня - саме у цей час російська митниця несподівано ввела посилений догляд для литовських великовантажних автівок, що перетинають кордон Російської Федерації.

Нині свою продукцію на російський ринок поставляють 16 молокопереробних підприємств Литви, і для більшості з них ринок РФ є одним із головних. Окрім цього, видання "Коммерсант" нагадує, що російські чиновники виступали за передачу нафтопереробного заводу "Mazeikiu nafta" не польській "PKN Orlen", а російській компанії, однак Литва обрала саме поляків. Крім того, Валдас Адамкус, президент Литви, лобіював прийняття до НАТО Грузії та України, проти чого виступала Росія.

Нагадаємо, що не так давно аналогічно Росія вчинила з Білоруссю, заборонивши ввезення молочної продукції до своєї країни, аргументуючи це "новим техрегламентом щодо молока, прийнятим у Росії наприкінці 2008 року". Для білорусів це знаменувало абсолютний зашморг на збуті, позаяк російський ринок споживав 96% усього молока, яке виробляє ця країна. "Будемо подихати, виливати це молоко, але так питання ви не ставитимете", - нервував президент країни Аляксандр Лукашенка. Тоді експерти пояснювали такий недружній крок Москви різким погіршення відносин між двома країнами. Як заявила міністр сільського господарства Росії Єлєна Скриннік, до середини осені буде скорочено ввезення сухого молока з Білорусі й одночасно збільшено імпорт білоруського сиру та масла. Ця домовленість, за словами Скриннік, влаштувала обидві сторони.

Насамкінець зазначимо, що не лише найближчі сусіди стали жертвою сільськогосподарської політики Росії. Не так давно Москва заборонила імпорт на свою територію... м'яса кенгуру. Для нас це екзотика, а ось фермери Австралії не на жарт стривожені, адже на російський ринок іде близько 70% експортної кенгурятини, зазначає представник AgForce Брент Фінлі. Якщо регулярно не забивати кенгуру, зайве навантаження на пасовища збільшиться відразу на 30%.

Нагадаємо також, що з політичних мотивів російські споживачі свого часу змушені були відмовитися від латвійських шпротів, молдовського та грузинського вина, "Боржомі", українських сирів. Вочевидь, із тих же політичних міркувань росіяни будуть обділені ще не одним продуктом країн, з якими Кремль псуватиме політичні відносини.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4398 / 1.57MB / SQL:{query_count}