45 років тому спочив поет-академік Максим Рильський
Ну що, здавалося б, нового можна розповісти про Максима Рильського, якого всі українці "проходили" ще у школі?..
Княжому роду нема переводу
Недавно онук ювіляра - Тарас, покопавшись у коренях у генеалогічного древа свого роду, встановив, що його предками були... князі Рюрик, Володимир Великий і Ярослав Мудрий. Але громадян демократичної України, вочевидь, більше цікавить духовний аристократизм Рильського.
А в ньому багато хто сумнівається, з огляду на вірші, у яких поет прославляв Сталіна. Прийнято вважати, що, протримавши його упродовж чотирьох місяців у слідчій тюрмі й звільнивши тільки після оголошення йому 10річного ув'язнення, чекісти домоглися від нього безумовної лояльності.
Однак коли академік Іван Швець, якого згодом призначили ректором Київського університету, русифікувався, перейменувавши себе на Швеца, саме Рильський дошкульно зауважив на одному із засідань вченої ради Академії наук, що "в українській мові тільки Швец і поц пишуться без м'якого знака". Тільки після того, як академіки відреагували на це гучним реготом, присоромлений Швец повернувся в лоно рідної нації.
Не побоявся Рильський неодноразово захищати від русифікаторів Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії (МФЕ) Академії наук України, якого увінчали після смерті поета його ім'ям. Тим паче, що саме він домігся створення цього наукового закладу та очолював його упродовж 22х років аж до кінця свого життя, попри те, що не закінчив жодного вишу.
Позаяк у нього був величезний авторитет не лише в Україні, а й за кордоном, то спроби "реорганізувати та реформувати", а фактично - ліквідувати МФЕ, робилися тоді, коли його директор був у відрядженнях. Однак той завжди залишав перед своїм від'їздом вченому секретарю МФЕ лист до президії АН УРСР, у якому просив не вирішувати питання про реорганізацію інституту за його відсутності. Після того, як цей документ показували "ліквідаторам", ті змушені були погодитися на паузу. А коли Рильський повертався з відрядження, то, ризикуючи накликати на себе звинувачення в націоналізмі, знаходив аргументи на користь МФЕ.
Та одного разу комісія з ЦК КПУ таки наполягла під час його відрядження на призначенні засідання вченої ради МФЕ. Та позаяк він дзвонив до своїх підлеглих щодня, то з'явився несподівано для перевіряльників на засіданні тої ради й сказав, що жодних питань не обговорюватиме, доки не ознайомиться з висновками перевірки. На цьому перевірка й закінчилася. Коли ж наступного разу "ліквідатори" виявили більшу наполегливість, то Рильський звернувся до президента АНУРСР Бориса Патона, який, розібравшись із суттю справи, теж став горою за МФЕ.
Та все ж переживання Рильського далися взнаки, бо заспокоював він їх курінням, відтак помер від раку легенів. Провести його в останню путь приїжджали делегації зза кордону, а на його панахиді співав знаменитий тенор Іван Козловський, який дружив із поетом за його життя.