Міністерство освіти та науки продовжило вступну кампанію. Відтак, згідно з новим розпорядженням, за держзамовленням зарахування триватиме до 15 серпня, за кошти фізичних (юридичних) осіб - прийом документів та зарахування продовжено до 25 серпня. Раніше офіційним днем завершення набору на держзамовлення було 10 серпня.
Міністерство освіти та науки продовжило вступну кампанію. Відтак, згідно з новим розпорядженням, за держзамовленням зарахування триватиме до 15 серпня, за кошти фізичних (юридичних) осіб - прийом документів та зарахування продовжено до 25 серпня. Раніше офіційним днем завершення набору на держзамовлення було 10 серпня.
Про особливості цьогорічного набору до вишів розповіла Оксана Чабан, керівник проекту з підбиття підсумків вступної кампанії та моніторингу роботи приймальних комісій львівських ВНЗ. В об'єктив уваги спостерігачів потрапили Франковий університет, Національний університет "Львівська політехніка" та Національний лісотехнiчний університет України. Проект здійснено при "Товаристві Лева" в рамках загальнонаціонального дослідження вступної кампанії 2009.
"На першому етапі моніторингу ми слідкували за процесом та кількістю поданих сертифікатів, а також інформуванням громадськості, - наголосила Оксана Чабан. - Тішить, що інформацію про кількість державних місць і рейтинг балів кожного з абітурієнтів можна було побачити на сайтах львівських ВНЗ. Не завжди вона була повною, але інформацію, якої бракувало, кожна зацікавлена особа могла відшукати в системі "Конкурс" (за час вступної кампанії цей сайт відвідало понад 30 млн осіб з 60 країн світу - "Пошта"). Важливим моментом моніторингу стали також інтерв'ю з абітурієнтами та членами приймальних комісій, де кожен зміг висловити суб'єктивну оцінку щодо цьогорічного вступу до ВНЗ.
Серед інших недоліків вступної кампанії, за словами Людмили Роман, керівника моніторингової групи проекту, процес прийому документів був ускладнений тим, що абітурієнти подавали сертифікати на необмежену кількість напрямків. Попри те, що цього року Міносвіти та науки скоротило кількість пільгових категорій і на позаконкурсне зарахування мали право тільки абітурієнтисироти, інваліди, діти з багатодітних родин, проте вони створили сильний конкурс для інших випускників. До прикладу: на один із найпрестижніших напрямків у ЛНУ імені Івана Франка - "Фінанси і кредит" - кількість пільговиків, які подали сертифікати становила... 100%. І лише тому, що перед самим зарахуванням частина з них таки обрала для себе інші спеціальності, половину з 27 державних місць змогли зайняти абітурієнти з високим балом у сертифікаті. Водночас на найменш популярному напрямі - "Фізиці" пільговиків не було взагалі.
У "Львівській політехніці" на найпопулярнішому напрямку "Економіка підприємства" 30% місць теж віддали пільговикам. І якщо найнижчий бал сертифіката серед абітурієнтів, які вступали на загальних підставах, становив 337, то бал пільговиків був лише 272.
Характерно, що серед сьогоднішніх освітніх тенденцій відбувається поступове зменшення держзамовлення. Лише цього року у "Львівській політехніці" державних місць на всіх напрямках зменшилося на 500. Якщо пільги будуть збережені, або ж принаймні не будуть обмежені, то шанси розумної молоді на безкоштовну освіту стрімко впадуть.
Роман Брилинський, відповідальний секретар приймальної комісії НУ "Львівська політехніка", вважає, що кількість пільговиків потрібно обмежити або ж зробити так, щоб пільговик міг подавати документи тільки на одну спеціальність.
На думку Михайла Олійника, заступника відповідального секретаря Лісотехнічного університету, МОН повинно прописати чіткі інструкції для тих абітурієнтів, які опинилися "під рискою" державного замовлення.