Через дефіцит сировини цього року в Україні можуть зупинитися близько 40 великих цукрових заводів. Нині в країні вирощують лише 400 тис. га цукрових буряків, що не дасть змоги завантажити переробні підприємства навіть на половину потужності. Експерти прогнозують, що за 2-3 роки кількість переробних підприємств може зменшитися втричі до 30-40 заводів.
Як розповів "Пошті" Іван Стефанишин, заступник голови ЛОДА з питань АПК, до такої ситуації насамперед призвело значне скорочення посівних площ і перенасичення ринку продукцією в 2006-2007 роках, що зменшило вартість цукру. Що ж стосується переробних заводів у Радехові та Золочеві, то останній восени може й не запрацювати, хоча в ЛОДА сподіваються, що цього не трапиться.
"Якщо говорити про посівні площі, то в кращі часи на Львівщині сіяли близько 40 тис. га цукрового буряку. Нині ж площі посівів становлять всього 17 тис. га. А от заводи мали би працювати, бо вони мають замовлення. Лише є сумніви щодо золочівського заводу, там все буде залежати від позиції і бажання власника", - зазначає Іван Стефанишин.
Скорочення ж площ в регіоні відбулося насамперед за рахунок приватного сектору, який цього року фактично відмовився вирощувати цукровий буряк, а переключився на вирощування зернових і овочів, ціни на які стрімко зросли. Людям просто не вигідно вирощувати цукровий буряк, адже минулого року за тонну сировини давали лише 65 кг цукру, що дуже мало.
В загальнодержавному масштабі вартість цукрового буряку впала від 180 грн/т до 140 грн/т. Рентабельність посівів тоді становила мінус 15 %. Цього року після скорочення площ вартість буряку зросте до 210 грн/т, а рентабельність сягатиме 15-20 %. Звісно такий хід справ позначиться і на вартості самого цукру.
"Будь-який дефіцит автоматично стимулює ріст цін, тому подорожчання однозначно буде. Щоправда, на скільки важко прогнозувати, адже уряд обіцяє врегулювати ситуацію завдяки імпорту цукрової тростини. Чи це вдасться, буде видно вже на весні 2009 року", - додав заступник голови ЛОДА.