Лише 16% опитаних молодих людей Львівщини, шукаючи роботу, покладаються на власні сили. Решта сподіваються на допомогу центру зайнятості, держави та родичів
На Львівщині молоді дипломовані спеціалісти у пошуках праці все частіше звертаються по допомогу до центрів зайнятості. Про це "Пошті" повідомив Михайло Хміль, директор Львівського обласного центру зайнятості.
З початку року до Львівського міського центру зайнятості у пошуках праці звернулося 3818 осіб віком до 35 років. Із 5534 осіб, котрим надавалися послуги служби зайнятості у I півріччі, вдалося працевлаштувати 1945. Зокрема, послугами цієї установи цьогоріч скористалося 355 учорашніх студентів, серед яких 289 є випускниками ВНЗ, 66 - профтехучилищ. З допомогою міського центру зайнятості вже працевлаштовано 57 випускників вишів та 12 - ПТУ. Для порівняння: торік шукали роботу у центрі зайнятості 279 колишніх спудеїв ВНЗ та 40 - ПТУ, з яких працевлаштували 104 та 11 відповідно.
"Половина користувачів послугами міського центру зайнятості - молодь. Особливо складно з працевлаштуванням юристів, економістів, фінансистів, оскільки ринок праці перенасичений такими спеціалістами, - зазначив "Пошті" директор Львівського міського центру зайнятості Олег Рісний. - Маючи таку освіту, молодь часто змушена шукати роботу за іншим фахом, де себе можна реалізувати". Частина з них погоджується на роботу за своїм фахом, але з низькою зарплатнею, або ж проходить перенавчання, обираючи для себе інші професії. Скажімо, офіціанта. Так, упродовж цього року у міському центрі навчалися і підвищували свою кваліфікацію 500 молодих осіб, а брали участь у громадських роботах 179. Молоді можуть запропонувати роботи із прибирання, озеленення міста, розповсюдження поштової та друкованої продукції. Утім, молода людина не зажди погоджується на такі пропозиції. Отож, обираючи після школи, яку освіту здобути, і беручи до уваги теперішню ситуацію на ринку праці, варто зважити на перспективи свого майбутнього працевлаштування.
"Не можу погодитися з тим, що особі, яка має, можливо, два дипломи з вищою освітою, доводиться вибирати між низькооплачуваними вакантними місцями, більшість із яких не за спеціальністю, - сказав "Пошті" 24річний львів'янин Сергій. - Я сам фінансист і маю до вибору професії зі сфери послуг із низькою зарплатнею".
Насправді роботодавці Львова та області не надто прагнуть працевлаштовувати молоду людину без досвіду роботи. Кажуть, що навчальні заклади готують спеціалістів із доброю теоретичною базою, але аж ніяк не практичною. Власне задля обговорення проблеми працевлаштування молоді у міському центрі зайнятості з ініціативи Клубу підприємців Львівщини провели "круглий стіл", де зібралися посадовці, проректори ВНЗ, підприємці, представники кадрових агенцій, лідери молодіжного самоврядування. Перед цим Клуб підприємців Львівщини провів опитування майже 200 осіб віком до 35 років. Його результати щодо перспектив зайнятості молоді вражають: підприємства відмовляють у працевлаштуванні молоді через відсутність професійного досвіду, практичних навичок та вмінь; рівень освіти у вищій школі не відповідає викликам, які ставить бізнес; у молоді примарне бачення знайти роботу через непоінформованість про ситуацію на ринку праці; професії освоюються не за покликом серця, а за рівнем їх престижності. Лише 16% респондентів під час пошуку роботи покладаються на власні сили, усі інші сподіваються на допомогу центру зайнятості, держави, родичів. Про такі дані "Пошті" повідомила Ольга Нагірняк, начальник відділу інформації та взаємодії з соціальними партнерами і громадськістю обласного центру зайнятості. У планах - створення молодіжного центру зайнятості, де його відвідувачі зможуть не лише почерпнути інформацію про стан ринку праці, а й набути досвіду роботи.
До теми:
Згідно зі статистикою, на 3076 службовців у Львові припадає лише 473 вакансії. Себто, влаштуватися має шанс лише одна людина з шести. Для 1051 робітника у місті є 557 вакансій - кожен другий може знайти собі працю за спеціальністю.