Після десяти років судової тяганини Канада видала ФРН німецького військового лобіста і торговця зброєю Карла-Гайнца Шрайбера
На етнічній батьківщині проти нього заочно висунули звинувачення в шахрайстві, підкупі та ухиленні від сплати податків. Крім цього, 75річний Шрайбер є головним підозрюваним у гучній справі про нелегальне фінансування впливової у країні партії ХДС та хабарництві за постачання зброї в період правління уряду Гельмута Коля.
Розгублений Шрайбер укотре пробував оскаржити рішення про свою екстрадицію, однак його скаргу було відхилено. Тепер колишньому військовому лобістові належить задовольнятися камерою площею дев'ять квадратних метрів. Щодня йому дозволена годинна прогулянка в тюремному дворі, а також не більше двох візитерів на місяць. Щодо особливих вигод у камері, на кшталт телевізора, то його можна придбати хіба що за власний кошт.
Однак поки що передчасно говорити про сумний фінал для людини, яка у певний час була "своєю" у вищих ешелонах влади та бізнесу. Поперше, йому не звикати до крутих поворотів долі; подруге, багато фахівців вбачають у цій видачі політичну мотивацію, особливо напередодні майбутніх виборів до бундестагу, які мають відбутися цієї осені.
Коротко розповімо про самого КарлаГайнца Шрайбера. Народився він 25 березня 1934 року в Баварії. Його батько, звичайний меблевий майстер, пішов на фронт, коли синові було лише п'ять років. Після війни КарлГайнц став продавцем текстилю, а згодом організував фірму з торгівлі килимами. Після смерті одного з приятелів Шрайбер успадкував його компанію, що займалась розміткою вулиць. Уже тоді він виявив неабияку кмітливість та ділову хватку. Беручи участь в економічній раді при баварській консервативній партії Християнський соціальний союз (ХСС) КарлГайнц Шрайбер близько познайомився з одним із її лідерів, відомим політиком ФранцомЙозефом Штраусом, а через якийсь час став його довіреною особою. Відтоді й почалося його сходження. Поступово наш герой нажив впливових ділових і політичних зв'язків. Змінилися масштаби його діяльності: свій комерційний талант він почав використовувати для надання посередницьких послуг політикам і бізнесменам під час продажу озброєнь як у самій Німеччині, так і за кордоном.
У середовищі грошей, політики і зброї Шрайбер почував себе досить комфортно, доки не розгорівся скандал, пов'язаний з таємним фінансуванням однієї з провідних у країні партій ХДС, членом якої, до речі, є чинний канцлер ФРН Ангела Меркель і низка міністрів її уряду. Існування "чорної" партійної каси, куди надходили незадекларовані кошти, розкрилося в середині 1990х. Через головного підозрюваного - скарбника ХДС ВальтераЛайслера Кіпа, слідчі вийшли на Шрайбера. До речі, у цій скандальній справі був замішаний і такий політичний гігант, як Гельмут Коль.
Що ж до Шрайбера, то, відчувши небезпеку, він спочатку переїхав до Швейцарії, а звідти 1999го перебрався до Канади. За океаном швидко освоївся, отримав друге громадянство та відкрив мережу їдалень у Торонто. Проте влада ФРН не залишала Шрайбера у спокої і зажадала від Канади його видачі. Тож надалі його перебування в Канаді перетворилося на боротьбу проти екстрадиції.
За даними міністерства юстиції Канади, Шрайбер 11 разів звертався до прем'єрміністра, п'ять разів подавав апеляцію до апеляційного суду провінції Онтаріо і чотири рази до Верховного суду Канади. Рішення про його видачу канадська влада прийняла 2004 року, однак німець несподівано став фігурантом ще одного корупційного скандалу - його запідозрили у підкупі прем'єрміністра Канади Браяна Малруні.
Тоді місцевий парламент створив спеціальну комісію, а уряд вирішив не видавати Шрайбера ФРН до закінчення розслідування. 28 липня 2009 року, коли комісія закінчила роботу, не залишилося жодних перешкод для його повернення на батьківщину.
Очевидно, що екстрадиція Шрайбера - це ще далеко не кінець історії. Сам чоловік заявляє, що цей крок є політично інсценованим. Соціалдемократи в особі міністра юстиції Бригіти Ципріс нібито сподіваються тим самим підвищити свої шанси на майбутніх виборах і підірвати довіру виборців до ХДС. Фахівці ж припускають, що Шрайберу в обмін на пом'якшення покарання можуть запропонувати співпрацю зі слідством. Водночас зізнання колишнього лобіста можуть стати справжньою бомбою напередодні виборів до бундестагу.