Другий дім

На десятому році міграції кількість українських заробітчан у Португалії зменшилася вдвічі. Причина - економічна криза

На десятому році міграції кількість українських заробітчан у Португалії зменшилася вдвічі. Причина - економічна криза

Сьогодні у Португалії працює 20 суботніх шкіл, де навчаються українські діти, діє 14 релігійних громад, працює аматорський театр "Рутенія", громадські організації, серед яких - асоціація "Собор", створено кілька спортивних клубів (зокрема, впродовж семи років функціонує футбольна команда "Арсенал") - усе це здобутки українських емігрантів за десять років проживання у цій країні.

Перша хвиля еміграції до Португалії припадає на 1999 - 2001 роки. Тоді у пошуках кращої долі, за офіційними даними, виїхало майже 70 тисяч наших громадян. Сьогодні ця кількість зменшилася майже вдвічі - за офіційною статистикою, там мешкає 38 тисяч вихідців з України. Громада українських емігрантів у Португалії нині четверта за чисельністю. "Економічна криза також вплинула на життя українців у Португалії - кількість наших громадян там зменшилася вдвічі, - каже Олег Гуцько, президент Асоціації українців у Португалії "Собор". - Та все ж таки там почуваємося більш захищеними. Там стабільніше життя".

Українські емігранти планують створити координаційний комітет захисту прав українців, що перебувають за кордоном, аби власними силами вирішувати наболілі питання. Як розповів Григорій Селещук, голова комісії Української греко­католицької церкви у справах мігрантів, працюватиме комісія у кількох напрямках: вирішення проблем пенсійного забезпечення, перетину кордону, подвійного громадянства, вплив українців, які перебувають за кордоном, на політичне життя всередині країни (участь у виборах тощо), а також юридичний статус українських емігрантів. "Однією з найгостріших проблем українських заробітчан є питання легалізації. Приблизно 30% українців, які перебувають за кордоном, працюють офіційно. Інші - нелегали", - зазначає соціолог Ігор Марков.

Українці, які перебувають за кордоном офіційно, не поспішають змінювати своє громадянство. За словами Ігоря Маркова, впродовж року менше як два десятки українців, які проживають у різних країнах світу, подають документи на вихід із українського громадянства і отримання іншого. Так, аби отримати громадянство Португалії, у країні потрібно пропрацювати офіційно шість років.

Найближчим часом у Португалії планують відкрити ще одну українську школу в провінції Віла Франка. "У Лісабоні працюють українські школи, а у провінції їх заснувати важче, адже потрібно шукати вчителів, вибрати поселення, куди було б зручно доїжджати школярам, - каже Оксана Гуцько, директор шкіл Асоціації українців у Португалії. - Українські школи нині є у двох провінціях. Діти, які навчаються у Португалії, здобувають таку ж освіту, що й на батьківщині, тож, повернувшись додому, можуть продовжити навчання в українських навчальних закладах. Двічі на рік комісія Міністерства освіти і науки України проводить атестацію українських школярів у Португалії". За словами Оксани Гуцько, у Португалії майже 50% сімей об'єднані, тобто живуть разом, найгірша ж ситуація з возз'єднанням родин в Італії. Серед втрат еміграції самі заробітчани називають розбиті сім'ї, поступову асиміляцію частини українців, труднощі в легалізації, під час влаштування на роботу, брак реальної підтримки українськими державними структурами громадських організацій у Португалії тощо.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4521 / 1.56MB / SQL:{query_count}