Крихітні плавці

Немовлята з перших днів життя почуваються у воді не гірше, ніж знаменита Яна Клочкова

Немовлята з перших днів життя почуваються у воді не гірше, ніж знаменита Яна Клочкова

Фахівці твердять: учити немовлят плавати слід з 23тижневого віку і не пізніше трьох місяців, бо в цей період у малечі є рефлекси, з якими вони народжуються і які допомагають їм швидко потоваришувати з водою. Якщо цей час упустити, то братися за плавання можна буде тільки після трьох років, коли дитина вже свідомо виконуватиме команди інструктора.

Коли знайомі запросили мене подивитися, як плаває і пірнає їхня двомісячна донечка, я охоче погодилася, бо багато чула і читала про плавання немовлят, але ніколи не доводилося спостерігати за ними у воді. Та коли побачила величезну двометрову ванну, майже до краю наповнену водою, і зовсім крихітне, безпомічне маля, то трохи злякалася.

На повний шлунок плавати важко

- Не переживай, - заспокоїла мати дівчинки, - з донечкою займатиметься дитячий тренер.

- Не тренер, а інструктор­консультант, - поправила Галина Стьопкіна, майстер спорту зі стрибків у воду. - І вчити дитя плавати буду не я, а ви самі. Я лише покажу, як правильно це робити, а далі з донечкою будете займатися самі.

 

- З чого спортсмени починають підготовку до змагань? - запитує Галина Валентинівна й кладе дівчинку на спеціально приготовлений стіл. - Звісно, з розминки. Від хорошого масажу ніхто не відмовиться, - продовжує тренерінструктор і починає масажувати маленькій ніжки, ручки, спинку, робить нескладні вправи: схрещує ручки, ліктем правої руки торкається коліна лівої ноги і навпаки тощо. Дівчинка при цьому кумедно розкриває рота, ніби хоче висловити захоплення і радісно попискує.

- Розігрілися, а тепер можна й у воду, - каже Галина Валентинівна і несе малечу до ванни. - Температура води спочатку має бути 3637 градусів. І кожні два тижні її можна знижувати на півградуса. І поступово довести температуру води аж до 23х градусів. Дитину найкраще вчити плавати десь за годину до денного сну і як мінімум через 40 хвилин після їди. З повним шлунком плавати важко.

Того дня займатися з донечкою вирішив батько. Купання довільне: немовля просто водить по воді "хороводи", лежить то на спині, то на животику. Дивина, але коли батько узяв двомісячну донечку під руки, то вона спокійно крокувала по воді. Ось які вони, теперішні діти!

- Для першого разу дитя повинно плавати не довше 57 хвилин, - продовжує інструктор Галина. - Втім, спостерігайте за реакцією дитини: втомилася, забирайте з води. А коли бадьора, то можна поплавати ще трішки. Але є обов'язкова умова: увесь час, поки дитина у воді, з нею треба розмовляти спокійним тоном. Можна розповідати казочку, співати пісеньку або просто говорити, але у жодному разі не підвищувати голосу. Буває, що дитині щось не сподобалося, і вона розплакалася. Деякі батьки миттю витягують її з води. Але цього не можна робити. Треба спершу її заспокоїти, а тоді вийняти з води, бо інакше маля запам'ятає, що вода - це погано. І тоді у воді буде завжди плакати. Аби маляті у перші дні легше було тримати голівку на воді, можна пошити спеціальну шапочку: на просту дитячу нашити кубики з пінопласту (фото №4).

У "велику воду" - з перших днів

Якщо хтось думає, що немовлята у перший же день починають пірнати, помиляються. До пірнання дитя, як твердить інструктор з плавання, треба підготувати. І підготовку цю слід розпочинати лише тоді, коли немовля звикне до "великої води", іншими словами, коли у ванні почуватиметься, як риба в озері. Передусім слід навчити затримувати подих. І тут велику роль відіграватиме спокійний розмірений батьківський голос, до якого дитина звикла під час плавання. І десь посередині занять з плавання батькові чи мамі, хто займається постійно з малям, слід підвищеним командноспортивним тоном подати команду: "Раз, два, три" - й після цього на обличчя дитини долонею потихеньку лити воду. Спершу трішки, потім більше. Уже на друге­третє заняття у маляти виробляється умовний рефлекс, і воно, почувши команду "Раз, два, три", спокійно затримує подих. Через кілька занять можна починати і пірнати, спершу на 23 секунди, потім трохи довше.

- З якого віку немовлят можна вчити плавати? - вилучивши момент, запитую у Галини Валентинівни.

- З перших днів у будьяку пору року і в будьяку погоду. Як тільки заживе пупок і батьки перестануть купати дитя у кип'яченій воді, можна вчити його плавати у великій ванні. Але найкраще це зробити до трьох місяців, бо в цей період голосові зв'язки у немовлят стискаються рефлекторно. Тож коли вода і потрапить до рота, вона аж ніяк не потрапить у легені. Таких дітей набагато легше навчити пірнати.

Діти, які змалечку плавають, каже Галина Валентинівна, загартовуються, менше хворіють простудними захворюваннями, бо у них підвищується імунітет, швидше починають сидіти, ходити тощо. Під час плавання задіяні майже всі м'язи, масажуються органи черевної порожнини, що позитивно позначається на здоров'ї. Окрім того, у маленьких плавців виробляються вольові риси. Такі діти у майбутньому нічого не бояться.

- У мене троє дітей, - каже інструктор­консультант, - і всі вони плавають з перших днів. І майже не хворіють. Буває, що іноді є нежить чи грип, але дуже рідко.

... Батьки Даринки розповіли, що донечка у 10 місяців почала ходити, спокійно висіла на турніку, робила нескладні вправи. А воду любить понад усе. Якось вони набрали студеної води з криниці, хотіли поставити на сонце, щоб зігрілася, аби потім у ній хлюпалася мала. Не встигли оглянутися, як мала вже захоплено плескалася у балії. Холодна вода її не злякала. Під час відпочинку в Карпатах її неможливо було витягнути з гірської річки. А, головне, купання у студеній воді не мало, на щастя, жодних наслідків для здоров'я. Коли батьки ідуть з малою в басейн, вона готова стрибнути у воду навіть у одязі. Вода стала її стихією.

Суб'єктивний погляд

Віктор Томашов,
пульманолог­алерголог Львівської обласної дитячої клінічної лікарні ОХМАДИТ:

Плавання - це один з найкращих методів загартовування дітей. Це я вам кажу як пульманолог і алерголог, якому щодня доводиться оглядати хворих і кволих дітей. Вважаю, що це унікальний тренінг імунної системи, тому я, як мовиться, двома руками "за" за привчання дітей до плавання з раннього віку. Нині чимало жінок народжують у воді, й це абсолютно правильно, бо вода знімає стрес, спазми судин, м'язів.

Поняття здоров'я ототожнюється з водою. Є товариства, в яких немовлят пускають у басейни з перших днів життя, звісно, під наглядом батьків, і не було жодного випадку, щоб дитя захлиснулося. У фізично здорової дитини є генетична пам'ять, і тому вона буде плавати. Малюк, потрапляючи у воду, автоматично починає дихати тільки ротом і тримати голівку над водою, а під час пірнання автоматично затримує дихання. Батьки часто ставлять мені запитання: "А якщо вода потрапить у вушка?". Ну то й що? Воду можна забрати ватними паличками. Жодних дірочок, через які вода може потрапити до мозку, у вусі нема, це фантазія батьків. Якщо вода потрапить у носик, то нічого страшного не станеться, дитя випчихає її. Мені часто доводиться виступати на радіо й телебаченні. І коли мова йде про процедури для загартовування дітей, мені хочеться на повний голос кричати, що треба обов'язково включати обтирання вологими рушниками, гідротерапію, плавання в басейнах, озерах, річках, де тільки можна. Бо без води нема здоров'я.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4425 / 1.63MB / SQL:{query_count}