Майже мільйон вкладників "Укрпромбанку" нині очікують вирішення долі своїх депозитних вкладів. Незважаючи на скасування мораторіїв та заборон на зняття коштів
Щоб суспільний процес розвивався у потрібному напрямку, його, звісно, передусім треба очолити. Зрештою, стосується це не тільки суспільного плану буття.
Наприкінці минулого тижня Міністерство фінансів вирішило, наразі попередньо, ліквідувати один із найстаріших (зареєстрований ще 1989 року) вітчизняних комерційних банків - "Укрпромбанк".
Зважимо, це перше таке рішення в історії України, ухвалене на урядовому рівні і стосується воно фінансової установи такого масштабу. Адже майже мільйон вкладниківфізичних осіб з депозитними рахунками ледь не 7 млрд грн автоматично означають приналежність УПБ до категорії системоутворюючих. А що означає фінансовий крах бодай одного із таких банків, можна зрозуміти зі слів голови НБУ Володимира Стельмаха в інтерв'ю тижневику "Дзеркало тижня" (фрагмент з нього "Пошта" друкувала 9 липня).
Головний банкір країни, згадавши події минулого року довкола "Промінвестбанку", наголошував: якщо б він "упав", а слідом обвалився б ще і банк "Надра", то крах фінансової системи став би неминучим. Щоправда, ПІБ тоді врятували - його викупив російський "ВТБбанк". Ситуація ж з "Надрами" і надалі остаточно не визначена. Тепер до неї додався ще і УПБ. Ще один штрих до загальної картини того, що коїться у банківській сфері, яка є "кровоносною системою економіки".
Коли ліквідувати легше, ніж врятувати
Уже найближчим часом експертноаналітична група з питань участі держави у капіталізації комерційних банків має остаточно вирішити долю двох найбільш проблемних наразі фінустанов: банку "Надра" та "Укрпромбанку". Попередні проекти вже є. "Надра" планують рекапіталізувати, але за умов реструктуризації зовнішніх зобов'язань (що буде із зобов'язаннями внутрішніми, адже проблеми із виплатами депозитів вкладників у банку чималі, не повідомляють. Як і про те, куди пішли 7 млрд рекапіталізаційних гривень, наданих Дмитру Фірташу під його чесне слово), а "Укрпромбанк" - ліквідувати.
Для вкладниківфізичних осіб банку, правда, є і приємна новина: їх переведуть на обслуговування в Ощадбанк, а зобов'язання перед ними виконають за рахунок держбюджету.
Опосередковано це підтвердив в.о. міністра фінансів Ігор Уманський, зауваживши, що міністерству, мабуть, доведеться гасити фінансові зобов'язання "Укрпромбанку" перед вкладниками, а не займатися його рекапіталізацією. Пропозиція передачі УПБборгів перед вкладниками була і від Нацбанку.
Власне, до Ощадбанку пропонували перевести пасиви на суму 7 млрд грн. Як ми вже казали, депозити населення в банку становлять 6,93 млрд грн. І вкладники, за такого розвитку подій, теж нічого б не втратили, бо гарантом повернення коштів виступала б уже держава.
Решту сукупних фінансових зобов'язань, що сягає 12,346 млрд грн, передбачають перекрити за рахунок надання 5,5 млрд грн на рекапіталізацію банку. Загалом попередній план порятунку критичної фінустанови передбачає виділення 9 млрд грн на його рекапіталізацію за кошт уряду. Ще 2 млрд грн мав дати на це НБУ.
Прем'єр Юлія Тимошенко натякала ще навесні (акурат, коли вирішувалася доля чергового траншу МВФ), що уряд готовий націоналізувати УПБ, придбавши 99% його акцій. У квітні НБУ навіть ухвалив постанову, рекомендуючи Кабміну придбати цю установу. Але такі речі у нас, зазвичай, проходять тривалу процедуру ухвалення рішень. Можливо, ситуацію навколо УПБ якось би і владнали. Тим паче, представники банку казали про згоду із кредиторами про майже 100відсоткову реструктуризацію боргів. Однак цю інформацію пізніше спростували і Мінфін, і НБУ. Як би там не було, 21 липня завершився термін дії мораторію (після запровадження в банку тимчасового адміністрування) на задоволення вимог кредиторів, а остаточної крапки в історії проблемного банку так й не поставили. Уряд не сказав достеменно, чи купуватиме він УПБ.
А минулої середи прем'єр дорікнула НБУ, що уряд досі не отримав від нього подання про рекапіталізацію "Укрпромбанку": "Сьогодні немає подань від Нацбанку на входження в жоден банк", - наголосила Юлія Тимошенко, додавши, що це - необхідна частина процедури. Тоді ж вона запевнила, що до кінця тижня ухвалять рішення про долю банку, а тимчасового адміністратора звільнять (напередодні представник апарату Кабміну наголошувала на невиконанні інших умов, необхідних для рекапіталізації банку, зокрема, врегулювання ситуації із боргами. Та, мовляв, замість реальної роботи, тимчасовий адміністратор не виконав своїх зобов'язань).
Додамо, що після заяви прем'єра здивувалися вже у Нацбанку. Починаючи з квітня, головний фінансовий регулятор надіслав уряду кілька рішень про претендентів на рекапіталізацію. Останні пропозиції взагалі передали до Кабміну ледь не на початку тижня, - про це повідомив директор департаменту зовнішньоекономічних зв'язків НБУ Сергій Кулик.
Отже, скидається, що Кабмін просто не має особливого бажання купувати цю фінустанову. Зауважимо, маючи на це певні підстави, здебільшого фінансового характеру. УПБ втратив левову частку активів. Якщо Кабмін внесе 5,5 млрд грн на рекапіталізацію банку після передачі його пасивів Ощадбанку, то цієї суми вистачить лише на тимчасове латання фінансових дір. А після того банку, який вже став державним, доведеться багато років розраховуватися зі всіма вкладниками. Тож ліквідація УПБ обійдеться державі дешевше, ніж його фінансове оздоровлення.
Однак є у цій історії доволі пікантний момент, пов'язаний із конкретними фінансовоолігархічними групами. Точніше - групою.
Як збанкрутувати банк?
Ще раніше, у докризові часи, було відомо, що УПБ належить одній з компаній, яка володіє мережею автозаправок. Зрештою, чимало банків утворено під конкретний бізнес. Тож особливо дивуватися тут нічому. Однак вже тоді подейкували, що завдяки розгалуженню торгової мережі бренду та популярності торгової марки, банк не тільки мав чималий притік депозитів від вкладників, але й скеровував їх на розвиток бізнесу власників.
Зрештою, в цьому теж немає нічого кримінального - депозити у банках, звісно, не лежать мертвим тягарем, а активно використовуються для кредитування. Словом - гроші з них перебувають в обігу. До кризи так зване інсайдерське кредитування особливих проблем для банків не створювало. Та й НБУ не мав до цього претензій.
Але в умовах рецесії це обернулося для "Укрпромбанку" справжніми негараздами. Хоча досі не зрозуміло, що власне трапилося і чому. Адже інформаційнорейдерських атак, як, до прикладу, на "Промінвест", проти УПБ не було. Не було й повідомлень у ЗМІ про виведення грошей власниками, як це траплялося в інших фінустановах. Чи, може, про них скромно мовчали, бо, з огляду лише на суми депозитів населення, гроші у банку були чималі. Куди вони щезли - це, як кажуть, ще те питання...
У травні змінився тимчасовий адміністратор банку. Він, зокрема, розповідає, що доводиться воювати у судах із групою "Приват" Ігоря Коломойського, яка намагається вивести зпід застави автозаправки певного бренду.
Подейкують, що начебто ще наприкінці 2008 року "Приват"... отримала "Укпромбанк" за борги від "Альфа Груп", яка на той час і володіла мережею АЗС. У чому полягала суть угоди, щоправда, не зрозуміло. Але пізніше з'ясувалося, що майже половина кредитного портфеля банку, яка забезпечувалася автозаправками, виявилася списаною у резерви.
Певну зацікавленість групи "Приват" у ліквідації УПБ не спростовують і в уряді. Хоча рішення про ліквідацію банку жодним чином з цією обставиною не пов'язують.
Додамо, що 22 липня відхилено апеляцію "Укрпромбанку" на рішення Господарського суду м. Києва про визнання нечинними договорів іпотеки на 12 автозаправок та кілька нежитлових приміщень, наданих банком у заставу.
Словом, історія ще одного "тресту, який луснув", надалі остаточно не зрозуміла. Немає відповіді й на запитання - куди ж поділися гроші банку? Проте зрозуміло інше - якщо в певному місці чогось поменшало, то в іншому - неодмінно стало більше. Закон збереження енергії... І оберту грошей теж.
Довідка
"Укрпромбанк" зареєстрований 1989 року. За даними НБУ, на початок квітня 2009 р. активи банку становили 9,8 млрд грн. При цьому власний капітал - 2,5 млрд грн, вклади фізичних осіб - 7,3 млрд грн, вклади юридичних осіб - 0,9 млрд грн. Збитки за перший квартал - понад 4,4 млрд грн. Банк має 26 філій та 272 відділення, 254 банкомати, 515 банківських терміналів, 394 торгові термінали.