У світі знову заговорили про таємні тюрми ЦРУ, де катували підозрюваних у тероризмі
Часопис "The Washington Post" опублікував статтю, в якій стверджується, що в 2002 році на території Таїланду діяв таємний центр ЦРУ, де, зокрема, допитували підозрюваного в причетності до "АльКаїди" Абу Зубейда. Цю людину схопили в Пакистані в березні 2002го і літаком переправили до Таїланду, де в одній з лікарень Бангкока лікували від отриманих поранень.
Пізніше підозрюваного доставили до спеціальної в'язниці для допитів, де до нього застосовували різні методи катувань, зокрема імітацію утоплення. На думку таїландських ЗМІ, ретельне вивчення тексту статті свідчить, що основна інформація, імовірно, отримана в сенатському комітеті зі справ розвідки, що якраз зараз вивчає методи допитів ЦРУ. Сенаторів дуже цікавить діяльність двох людей, які працювали на ЦРУ за контрактом - відставного клініцистапсихолога ВПС Джеймса Е. Мітчелла і Джона Джессена, які брали безпосередню участь у розробці тактики допитів Абу Зубейди й особисто спостерігали за ними.
По всьому світу
Історія навколо таємних тюрем ЦРУ розпочалася в червні 2004 року, коли британський часопис "The Observer" написав, що для цього використовуються в'язниці "АльТамара" у Марокко, "Мулхак альМазра" і штабквартира місцевої служби держбезпеки в Єгипті, а також ізолятори в Азербайджані, Катарі, Саудівській Аравії та інших країнах. У листопаді 2005 року "The Washington Post" опублікувала статтю, де до вказаних "The Observer" ісламських союзників США додалися й держави в Східній Європі.
Правозахисники тоді підтвердили, що йдеться про Польщу й Румунію. Директор "Human Rights Watch" Том Маліновскі повідомив в інтерв'ю "The Times", що його організація встановила, що літак ЦРУ перевозив затриманих з Афганістану на закриті летовища в цих двох країнах, куди був заборонений доступ публіці й пресі. Маліновскі стверджував, що на 90% упевнений в тому, що ЦРУ використовувало летовище "Сзімані" в Польщі та військовий аеродром "Міхайла Когалнічіну" в Румунії.
У січні 1997 року був розсекречений підручник з ведення допитів "KUBARK Counterintelligence Interrogation", що використовувався ЦРУ в 1980х роках для навчання оперативників спецслужб Латинської Америки. Часопис "The Baltimore Sun" тоді відзначив цікаві речі: на 46й сторінці цього підручника стверджується, що, плануючи розміщення кімнати для допиту "треба перевірити електропроводку, щоб трансформатори для зміни сили струму були під рукою". На думку газети, це фактично доказ того, що ЦРУ вважало удари струмом "нормальним методом ведення допиту". Підручник також містить 22сторінкову главу під назвою "Примусовий контррозвідувальний допит стійких джерел", в якій, зокрема, йдеться, що "наркотики (та інші спецзасоби, згадані в цій главі) не повинні використовуватися постійно. Їхня функція - викликати капітуляцію, допомогти в зміні настрою допитуваного. Щойно ця зміна настрою досягнута, примусові методи треба припиняти, зокрема, й через моральні причини, тому що вони не потрібні й навіть контрефективні". |
Під тиском публікацій ЦРУ було змушене визнати, що після 11 вересня 2001 року активно застосовувало метод так званої "надзвичайної доставки" - підозрюваних у тероризмі викрадали з території інших держав й доставляли до мусульманських країнсоюзниць США, де їх допитували із застосуванням фізичного насильства. ЦРУ визнала, що провела принаймні 70 таких операцій.
Тисяча мертвих талібів
Однак самими лише таємними тюрмами скандал не обмежується. На початку липня Барак Обама віддав розпорядження перевірити інформацію про те, що адміністрація його попередника Джорджа Буша "заплющила очі" на вбивство щонайменше тисячі полонених членів "Талібану" в Афганістані в 2001 році.
Мова йде про талібів, які добровільно здалися Об'єднаному ісламському фронту порятунку Афганістану, що підтримувався США. Під варту полонених узяли війська під командуванням генерала Дустума, нинішнього міністра оборони Афганістану. В 1980х він був польовим командиром і боровся проти сил, яких підтримували США, але після терактів 11 вересня 2001го одержав підтримку від американців у боротьбі з талібами.
Уперше про масову загибель полонених повідомив журнал "Newsweek" ще в 2002 році. Журналісти стверджували, що таліби помирали від задухи в переповнених вантажівках, в яких їх, мов худобу, перевозили до в'язниць, не бракувало смертей і в самих тюрмах, де панували жахливі умови утримання. Допомогти в розслідуванні події тоді пообіцяв генерал Томмі Френкс, який керував американською операцією в Афганістані. Однак адміністрація Джорджа Буша всіляко перешкоджала спробам розслідувати загибель полонених.
Можливо, нинішнє розпорядження Барака Обами обернеться новим гучним скандалом, що знову вдарить по репутації його попередника, як це було з відсутністю в Іраці зброї масового ураження та мережею таємних тюрем Центрального розвідквального управління.