Незважаючи на фінансову кризу, в міністерстві оборони Російської Федерації ухвалено рішення про розширення і модернізацію матеріальнотехнічного обслуговування (МТО) військовоморського флоту в сирійському порту Тартусі, другому за величиною в державі після Латакії. Скільки коштуватиме облаштування російської військовоморської бази в Сирії, поки що не відомо. Але вже зараз зрозуміло, що оренда оплачуватиметься не лише грошима, але й знижками на російську зброю, що поставляється Дамаску, пише "Независимая газета". Зміцнення російськосирійських військових зв'язків відбувається на тлі серйозного занепокоєння Ізраїлю з приводу можливого порушення балансу сил у близькосхідному регіоні.
720-й пункт матеріальнотехнічного забезпечення Військовоморського флоту СРСР у сирійському порту Тартус був створений у 1971 році. Він призначався для обслуговування кораблів 5ї Середземноморської ескадри радянського ВМФ, що ніс постійне бойове чергування у цьому регіоні, відстежуючи дії 6го американського флоту. Після закінчення “холодної війни” в Тартусі залишилося приблизно 50 моряків Чорноморського флоту Російської Федерації. ЧФ належать три причали, плавмайстерня, сховища для допоміжного устаткування і різні господарські об’єкти. Минулого року в Тартус під час свого середземноморського походу заходив єдиний російський авіаносець “Адмірал Ковальов”, відпочивав перед поверненням на рідну базу есмінець “Безстрашний”, що ніс бойову вахту в Аденській затоці. Вже тоді російські генерали й адмірали говорили про те, що було б добре зробити в Тартусі постійну базу. Таку думку публічно висловив заступник начальника Генштабу генералполковник Анатолій Ноговіцин. |
Порт в Сирії, звичайно, ніяк не замінить Севастополя, хоча таку можливість раніше не відкидали деякі експерти. Зокрема, у листопаді минулого року віцепрем'єрміністр Росії Сєргєй Іванов в ексклюзивному інтерв'ю BBC обмовився, нібито Чорноморський флот цілком може вступитися із Севастополя у 2017 році: "Чому ні, якщо уряд, який на той момент перебуватиме при владі в Україні, не продовжить договір оренди?". Щоправда, потім цю заяву потроху спустили на пси, зокрема, зусиллями міністра закордонних справ Росії Сєргєя Лаврова, котрий бився у груди і переконував, що ніхто нікуди "із города русской слави" не планує йти.
Проте візьмемо на себе сміливість припустити, що насправді Севастополь не так уже й потрібен росіянам, зокрема Чорноморському флоту. Поперше, під боком - бази на узбережжі Краснодарського краю, цілком пристойний порт в Новоросійську. Подруге, в результаті перемовин Москви і Дамаска, як бачимо, створено ще одну стоянку.
Очевидно, що сирійський порт потрібний не лише для відпочинку екіпажів кораблів, що несуть бойове чергування в Аденській затоці і в прилеглих до нього акваторіях Індійського океану, а також для заправки їх пальним, прісною водою і поповнення продовольства - він важливий як демонстрація російського прапора в Середземноморському басейні. Ним Росія хоче наголосити на своїй важливій ролі в боротьбі з міжнародними терористами, незаконною міграцією, поширенням наркотиків і ракетних технологій. Проведенням цих операцій сьогодні займаються НАТО і Сполучені Штати. Росія ж хоче переконати, що й без них готова працювати в цьому напрямку.
Також спостерігачі вважають, що присутність російських військових кораблів у Сирії вже сама собою підвищить її військовий престиж у регіоні. Як раніше заявив сирійський експерт Абдель Вахед, "якщо в Тартусі стоятимуть російські судна, Ізраїль гарненько задумається, перш ніж знов атакувати Сирію".