"Пошта" довідалася, на що треба звертати увагу, купуючи посуд, і як за ним правильно доглядати
упівля кухонного начиння - приємна справа для кожної господині. Тим паче, що нинішній ринок задовольнить усі смаки і за розмаїттям пропозицій, і за цінами. Звісно, сковорідки та баняки купуємо не на один рік, а на кілька, тож запитання, з чого виготовлений посуд і як довго він прослужить, непокоїть кожну господиню. І не дарма. Бо навіть доволі гарний та нібито надійний посуд не завжди виправдовує сподівання. Не так давно на ринках з'явився посуд з корозійностійкої (або, як його називають, нержавіючої) сталі з прозорими кришками й відразу став доволі популярним серед господинь. Та перевірка показала (проводили її у Миколаївській області): якість такого посуду абсолютно не відповідала вимогам. Зокрема, на підставі хімічних аналізів посуду ТМ "Heppy Vanessa" (Китай) виявили, що міграція заліза перевищувала норму у 30 разів, міді - та марганцю - у 10 разів.
Інструкція - обов'язково
Традиційно посуд буває сталевий, емальований, чавунний, з корозійностійкої сталі, з литих алюмінієвих сплавів, зі жаростійкого скла, а також із тефлоновим покриттям. Перша порада спеціалістів: купувати посуд у спеціалізованих магазинах.
Перед покупкою перевірте, чи має виріб супровідні документи, сертифікати якості, а також інструкції для використання. "Посуд із тефлоновим покриттям обов'язково повинен мати інструкцію для використання. Наприклад, перед першим використанням посуду з тефлоновим покриттям його не треба мити, а слід змастити жиром, а потім помити, - розповідає Леся Бобеляк, заступник начальника відділу непродовольчих товарів управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області. - Не рекомендують використовувати до тефлонового посуду металеві ложки, лопатки, оскільки поверхня здирається і можуть виділятися шкідливі речовини".
Якісний посуд обов'язково має маркування, де зазначено, хто виробник, його адреса, з чого виготовлений. Якщо ж маркування на виробі немає, такий посуд краще не купувати.
Перед покупкою Леся Володимирівна рекомендує звернути увагу на зовнішній вигляд виробу. "Перед тим, як придбати кухонне начиння, придивіться, чи немає дефектів, пошкоджень, чи рівномірно прикріплені ручки. Якщо купуєте емальований посуд, зверніть увагу на якість емалі: вона повинна бути рівномірна, блискуча, не відлущуватися. Якщо посуд із корозійностійкої сталі, то він не повинен за кілька місяців поржавіти чи покритися темними плямами", - наголошує співрозмовниця.
У магазинах обов'язково треба вимагати чек, адже баняки та сковорідки мають гарантійний термін, і у разі виявлення дефекту, зможете його повернути. Гарантійний термін посуду - від 6 місяців до року. Повернути його можна тільки тоді, коли впродовж цього часу виявите дефекти виробництва, не пов'язані з використанням.
Купуючи чайник, зерніть увагу на такі показники: подивіться, наскільки якісно прикріплений носик; при нахилі на 70% кришка не повинна спадати, а вода не має проливатися; кінчик носика повинен бути трохи вище рівня кришки.
Що товстіші стінки сковорідки,
то вона якісніша
Спеціалісти рекомендують вибирати сковорідки масивні, з товстими стінками і дном. Бажано, щоб вони були зроблені з титану, чавуну або принаймні мали сталеве дно. Такі сковорідки дорожчі, але прослужать кілька років.
Перевага чавунної сковорідки у тому, що в ній тепло рівномірно розподіляється й довго зберігається. Окрім того, чавун має природні антипригарні властивості, які згодом тільки підсилюються - їжа в такому посуді майже не пригорає. Сковорідки з чавуну найважчі й не деформуються.
Купуючи сковорідки, зверніть увагу на дно. Воно повинно бути рівним, якщо є горби і ямки - це вже дефекти виробництва. Стінки пательні теж мають бути достатньо товсті. Хороша сковорода для м'яса повинна мати товщину стінок не менше як 4 мм, а висоту - 3 см. Оптимальна товщина стінок алюмінієвої сковороди для млинців 2 мм, а висота - 1 см.
Як правильно користуватися сковорідками з тефлоновим покриттям:
1. Мити сковорідку слід тільки м'якою губкою й у жодному разі не використовуйте дротики для посуду.
2. Не влаштовуйте тефлоновій сковороді "контрастний душ" - не занурюйте гарячою у холодну воду.
3. У тефлонових сковорідках не можна різати їжу.
Як правильно користуватися чавунними сковорідками:
Перед першим застосуванням вимийте сковороду гарячою мильною водою, витріть. Ганчірочкою, змоченою в олії, протріть всередині, ззовні та накривку. Переверніть вверх дном і нагрівайте в духовці упродовж години за температури 180°С. Вимкніть духовку й, не виймаючи пательні, повністю її остудіть. Перед миттям чавунні сковорідки потрібно протерти папером, а потім вимити гарячою водою. Не варто використовувати дротяні губки. Пригорілі залишки їжі можна відтерти сухою сіллю. Чавун може ржавіти від води. Тому після миття пательню потрібно висушити - насухо витерти або прогріти на конфорці протягом 23 хвилин. Якщо сковородою не плануєте користуватися тривалий час, після миття варто протягом кількох хвилин прогріти на конфорці й змастити олією. Якщо чавунна сковорода не покрита шаром емалі, то залишати їжу в ній не рекомендують - їжа може почорніти.