Повстанці-менди заприсяглися знищити нафтову галузь Нігерії
Минулого тижня нігерійські бойовики заявили, що здійснили диверсії відразу на двох нафтогонах, один з яких належить "Shell", а інший місцевій філії італійської компанії "Agip". Останнім часом подібні повідомлення стали звичними: через постійні вибухи й погрози компаніям "Shell", "Agip" і "Chevron" довелося скоротити видобуток нафти в Нігерії на 273 тисячі барелів щодня. Через активність бойовиків Нігерія втратила перше місце серед нафтовидобувників в Африці: за два останні роки іноземні компанії знизили рівень видобутку більше ніж на 20 відсотків. Тим не менше повстанці не мають наміру зупинятися. Їхній представник Джомо Гбомо днями завив, що повстанці мають намір "провчити лицемірний уряд й поховати нафтову галузь у Нігерії". Речник повстанців попросив усіх співробітників фірм, зайнятих на будівництві та обслуговуванні нафтогонів, залишити об'єкти за 72 години, а також попередив інвесторів, що всі гроші, які ті планують вкладати в нігерійські нафтові проекти, "вилетять у трубу".
Конфлікт у Нігерії сягає корінням середини XX століття, коли Нігерія, що колись була британською колонією, здобула незалежність. Вона швидко довідалася про всі побічні ефекти демократії поафриканськи: військові заколоти, громадянську війну, міжетнічні та міжрелігійні конфлікти і військову диктатуру. Безладом спритно скористалися транснаціональні корпорації, зокрема "Chevron" і "Royal Dutch Shell", що захопили повний контроль над місцевою нафтовою галуззю. Із засиллям іноземців пробували боротися безліч різноманітних угруповань, але марно. Активісти з MEND упевнені - їхні попередники зазнавали поразки, бо намагалися діяти мирними засобами.
Рух за звільнення дельти ріки Нігер (MEND) веде боротьбу з 2006 року. Бойовиків не влаштовує те, що міжнародні корпорації, які добувають нафту в Нігерії, експлуатують її народ, завдають непоправної шкоди природі, а при цьому сам регіон фактично не має жодного прибутку від власних багатств. Мета організації - повністю захопити контроль над нафтогазовою галуззю в країні (аж до її націоналізації), припинити експорт пального на невигідних умовах і зупинити забруднення довкілля.
Структура цієї організації дотепер чітко не зрозуміла - можливо, тому, що ніякої структури й немає. Вважається, що Рух за звільнення дельти Нігеру - це своєрідна "збірна", що поєднує різні угруповання бойовиків. Деякі експерти припускають, що в Руху зовсім немає власних бойових загонів, а для підривної діяльності він наймає місцевих злочинців. Про людей, які контролюють організацію й керують діями бойовиків, узагалі нічого не відомо.
Так чи інакше, з 2006 року менди (так називають бойовиків Руху) почали брати в заручники й убивати іноземців, які працювали на міжнародні нафтові компанії, та влаштовувати диверсії на нафтогонах. Деякі з їхніх операцій були вельми успішними. Так, лише одна з них знизила виробництво нафти в Нігерії одразу на 10 відсотків. Причиною стала атака мендів на нафтопромислову платформу "Shell", де щодня добувалося 200 тисяч барелів нафти. Вважалося, що цей об'єкт надійно захищений від терористів, тому що перебуває за 120 кілометрів від берега. Але менди таки допливли.
Серед об'єктів атак є й росіяни та українці. Так, 6 липня нігерійські повстанці захопили танкер "Sichem Peace", взявши в заручники двох росіян та громадянина України Василя Бондаркова. А в червні бойовики "підготувалися" до африканського турне президента Росії Дмітрія Мєдвєдєва, підірвавши одразу три нафтогони. Представник Руху тоді заявив, що в такий спосіб вони наочно продемонстрували, яка доля чекає на ті трубопроводи, в які має намір інвестувати Росія. Зауважимо, що під час візиту до Нігерії Мєдвєдєв заявив, що Росія готова вкласти в економіку цієї країни кілька мільярдів доларів. Про співробітництво з місцевою нафтогазовою корпорацією домовився й "Газпром": очікується, що вже в 2010 році російська й нігерійська компанії почнуть спільно будувати ділянку газогону довжиною 360 кілометрів. Щоправда, після атак мендів ще не відомо, чи втіляться російські плани в життя.
Тим часом уряд Нігерії, що до цього вів достатньо активну війну проти повстанців, очевидно, зрозумів марність своїх зусиль і спробував діяти іншими методами. Президент Умару ЯрАдуа оголосив, що протягом найближчих 60 днів будьякий бойовик, який добровільно здасться, здобуде амністію. Після цього з'явилися повідомлення про те, що частина повстанців склала зброю, однак у Русі за звільнення дельти Нігеру цю інформацію гнівно спростували. Повстанці заявили, що здалися лише дрібні злочинці, а справжні ідейні борці й не думають відступати. Тож спокою в дельті Нігеру, судячи з усього, не буде ще довго.