Слухачкою «Автошколи для осіб з інвалідністю» у Львові є призерка багатьох національних та міжнародних чемпіонатів, парафехтувальниця Надія Дьолог. Вона активно займається питанням безбар’єрності й прагне, аби всі українські міста були доступними для людей з інвалідністю.
«Після завершення спортивної кар’єри планую допомагати цим людям соціалізуватися, створювати для них безпечний та сприятливий для розвитку простір. Я зростала у маленькому гірському селі Тарасівка на Закарпатті. До університету змогла вступити лише у 25 років, переїхавши до Ужгорода, тому знаю, як важливо вчасно отримати допомогу. Хоча процес адаптації був складним, але знайшлися люди, які підтримали, завдяки яким моє життя зараз активне, наповнене та цікаве», – розповіла Надія Дьолог.
Переїхавши до Ужгорода, жінка спершу захопилася паверліфтингом, а у 2015-ому знайшла нове покликання – фехтування.
«Цей вид спорту треба відчути, для мене він є синонімом азарту й адреналіну. Радію кожній нагороді та перемозі в цій сфері. Я ставлю собі шалені цілі й щодня працюю для їхнього виконання. Адже досягати омріяної мети – це дуже круто!» – наголосила Надія.
Нині одна з її важливих цілей – навчитися керувати автомобілем.
«Я багато тренуюся в інших країнах і часто потрібно долати довгу відстань з різним важким спорядженням. А використовувати для цього автобус чи потяг дуже складно. Аби дістатися до зупинки, треба перетнути чимало перешкод. Інколи проїхати запланованим маршрутом без автомобіля – просто нереальне завдання», – зауважила слухачка автошколи.
Тож основний стимул для фехтувальниці – подолати цей бар’єр. «Вдячна, що чудові люди посприяли нам, розробивши такий цікавий курс, допомогли отримати шанс. Ви здійснюєте мрії!» – каже Надія Дьолог.
У липні у Києві, Кам’янці-Подільському, Кропивницькому, Львові та Дніпрі запрацювали автошколи, які адаптовані до потреб людей з інвалідністю. Унікальний проєкт МВС – «Автошкола для осіб з інвалідністю» – стартував у липні на базі Львівського державного університету внутрішніх справ.
Проєкт «Автошкола для осіб з інвалідністю» покликаний створити рівні можливості для кожного та кожної, хто бажає навчитися або перевчитися керувати автомобілем. Через війну кількість осіб з інвалідністю зростає не лише серед захисників та захисниць, а й серед цивільних. Тому в системі МВС створили не просто автошколи, а комплексну державну послугу, яка сприятиме адаптації цієї категорії населення до керування транспортними засобами. Водночас вони охоплять і тих людей, які набули інвалідність ще до війни або мають вроджену інвалідність, проте давно мають намір стати водієм чи водійкою.
У спеціально адаптованих автошколах людина проходить теоретичний та практичний курси водіння автомобілем з ручним керуванням. Далі учні складуть іспит та отримають посвідчення водія у сервісних центрах МВС. Вони розташовані неподалік автошкіл і є повністю інклюзивними.
Як писала «Львівська Пошта», можна отримати посвідчення на право керування транспортним засобом категорії В. Або пройти навчання/перенавчання на автомобілі з ручним керуванням.
Переваги автошколи для осіб з інвалідністю: сертифіковані та спеціально розроблені навчальні програми, адаптовані до потреб людей з інвалідністю; сертифіковані та сучасні навчальні автомобілі з ручним керуванням; навчання і складання іспитів в інклюзивних приміщеннях; досвідчені викладачі, які зрозуміють та допоможуть; можливість індивідуального навчання за зручним графіком.
В автошколах для людей з інвалідністю є можливість навчатися індивідуально або у складі змішаних інклюзивних груп, які об’єднують осіб з інвалідністю та і без неї. Як інформують у МВС України, всього на навчання майбутніх водіїв з інвалідністю виділяють 11 тижнів, з яких чотири тижні – це теорія та сім – практика. В одній групі буде не більше ніж 30 осіб. До речі, можна призупинити навчання і продовжити його пізніше з того місця, де закінчили.
До теми
Аби стати слухачем проєкту, потрібно:
1. Пройти медико-соціальну експертну комісію, яка визначає медичні показання на право одержання особою автомобіля та протипоказання до керування ним. Крім цього, отримати довідку про групу та причину інвалідності.
2. Пройти медичний огляд кандидатів у водії транспортних засобів у будь-якому закладі охорони здоров’я, який проводить огляд таких осіб. Отримати медичну довідку щодо придатності до керування транспортним засобом.
3. Подати до університету такі документи:
– копію паспорта громадянина України або документа, що посвідчує особу та підтверджує її громадянство чи спеціальний статус;
– копію одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків;
– медичну довідку встановленого зразка, що підтверджує допущення водія до керування транспортними засобами відповідної категорії;
– одну кольорову фотокартку розміром 3,5 х 4,5 см.
Отримати більше інформації про автошколи для осіб з інвалідністю можна за цим посиланням: driveability.mvs.gov.ua/
Записуйтесь на навчання й отримуйте послуги з водіння зручно та доступно за адресою: Львівський державний університет внутрішніх справ, м. Львів, вул. М. Кривоноса, 1. Телефони для довідок: (032) 261-57-01; (067) 407-42-88; (067) 924-04-24.