Вторгнення росії в Україну спричинило найбільшу з часів Другої світової війни міграційну кризу в Європі. Через бойові дії біженцями стали понад 18 млн людей. Попри те, що більшість з них вже повернулись, мільйони українців досі користуються можливістю побути далі від війни. Водночас, за даними соціологів, що на довший період затягується війна, то менше охочих з-поміж біженців повертатись додому. Які настрої серед українців, які зараз перебувають за кордоном, та як держава може стимулювати їх повернутись – у матеріалі.
Скільки українців за кордоном?
Від початку повномасштабного вторгнення, на сайті Управління Верховного комісара ООН у справах біженців з’явився спеціальний лічильник: міжнародна організація почала підрахунок тих, хто виїжджав з України, рятуючись від війни. Цифра біженців на ньому поступово зменшується: якщо торік в ООН нарахували понад 18 мільйонів біженців, то нині ця цифра (у Європі) становить понад вісім мільйонів. Проте водночас зростає і кількість людей, що отримали тимчасовий притулок, тобто дозвіл на більш тривале перебування у ЄС. У квітні ця цифра вперше перевищила п’ять млн людей.
Найбільше українських громадян отримали притулок у Польщі – понад 1,5 млн, на другому місці – Німеччина (понад 900 тис.) та Чехія (понад 500 тис. людей), інформує Центр громадського моніторингу та контролю.
Хто повернеться додому?
Втрати у кількості населення, як показали дослідження ЄБРР, у країнах, де тривала війна, відчутні навіть через 25 років після завершення бойових дій. Вочевидь, демографічна криза, яка розпочалась в Україні задовго до війни, надалі лише загостриться. Адже частина біженців вже осіли за кордоном, отримали роботу (приміром, у Польщі та Чехії працевлаштовані понад 40% українців) та влаштували дітей на навчання. І що довше вони пробудуть у такому статусі, то менше причин матимуть повернутись додому.
Наразі, згідно з даними дослідження Міграційної платформи EWL, 50% опитаних українців, які перебувають у Польщі, мають намір звернутися по дозвіл на тимчасове чи постійне перебування у Польщі. Таку інформацію оприлюднив Марцін Колодзейчик, директор департаменту EWL.
А кількість тих, хто не планує повертатися в Україну, за останні пів року зросла більш ніж вдвічі – з 17% до 38%, свідчать результати опитування компанії з працевлаштування Gremi Personal.
Як стимулювати українців повернутись додому?
Від кількості людей, що повернуться в Україну, залежить і швидкість повоєнного відновлення економіки країни. Держава має шанси вплинути на кількість людей, які повернуться з-за кордону, вважають у Центрі економічних стратегій. Там склали рекомендаційний перелік необхідних кроків. Зокрема, це:
1. Налагодження співпраці з державами ЄС для повернення українців.
2. Швидка відбудова постраждалих регіонів. Біженці повинні мати куди повернутись.
3. Допомога біженцям з постраждалих регіонів, поки триває відбудова.
4. Допомога громадянам з пошуком роботи в безпечнішому регіоні та надання курсів перекваліфікації. Можливість знайти високооплачувану роботу в Україні є важливим стимулом для повернення.
5. Відкриття ринку праці ЄС для українців після війни. Знаючи, що в будь-який момент вони зможуть знову приїхати в ЄС, ці люди будуть більш схильними повертатися в Україну.