З 2 травня дані про зниклих вносять в Єдиний реєстр зниклих безвісти. Реєстр розроблений Міністерством внутрішніх справ спільно з Уповноваженим зі зниклих безвісти й іншими відомствами.
У реєстрі будуть зібрані та централізовані дані щодо зниклих безвісти: ПІБ особи, місце та дата народження, сімейний стан, місце проживання, територія, де сталось зникнення, обставини та час зникнення, прикмети особи.
Також до реєстру буде внесена інформація про наявність чи відсутність рішення суду про визнання осіб безвісно відсутніми або оголошення померлими, а також інші дані, які сприятимуть розшуку особи.
Через місяць після внесення відповідної інформації до реєстру рідні зможуть отримати відповідний витяг, який підтверджуватиме статус зниклого.
На підставі витягу люди зможуть звернутися до Пенсійного фонду, щоб отримати пенсію у зв’язку з втратою годувальника непрацездатним членам сім’ї.
«Наявність централізованої інформації про зниклих безвісти допоможе налагодити більш ефективну розшукову роботу. Лише взаємодіючи з іншими відомствами, нам вдасться якомога швидше розшукати зниклих осіб», – наголосив Уповноважений зі зниклих безвісти Олег Котенко.
До слова, уряд розширив повноваження регіональних представників Уповноваженого зі зниклих безвісти. Відтепер правовий статус регіональних представників Уповноваженого офіційно закріплено на рівні Кабміну. Це сприятиме взаємодії регіональних представників з органами Національної поліції й іншими відомствами на місцях. Також це пришвидшить опрацювання інформації про зниклих осіб і сприятиме координації розшуку.
Уповноважений зі зниклих безвісти вкотре закликає дотримуватися елементарної інформаційної безпеки. Зокрема, не виставляти фото у військовій формі, не вказувати номери частин, звання та решту персональних даних.
Родичі зниклих безвісти повинні дотримуватися конкретного алгоритму дій.
1. Якщо ваші рідні не виходять на зв’язок, звертайтеся на гарячу лінію Уповноваженого зі зниклих безвісти за телефоном: 0 800 339 247. У вихідні дні повідомлення приймаються у Viber і Telegram за номером: (095) 896-04-21.
2. Фахівцям кол-центру необхідно надати такі дані:
прізвище, ім’я, по батькові й дату народження – власні та зниклого;
контакти зниклої особи й останнє місце її фактичного перебування;
особливі прикмети людини;
дату, коли вона востаннє виходила на зв’язок, і в який спосіб це робила;
інформацію про контактних осіб, які востаннє спілкувалися чи бачилися зі зниклим.
В Україні вважають зниклими безвісти понад 7 тисяч військовослужбовців. Такі дані наводять на квітень 2023 року. Про це заявив уповноважений з питань осіб, які зникли безвісти за особливих обставин Олег Котенко. З його слів, майже 65% зниклих безвісти, згідно зі статистикою, живі й перебувають у полоні. У МВС повідомили, що офіційно підтверджено зникнення за воєнних обставин близько 23 тисячі осіб.